2023. március 30. csütörtök
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Egyéb kategória

Akinek a képeiből is végtelen kedvesség árad

HajduPress Szerző HajduPress
2019/03/21
kategória: Egyéb kategória, Kult
1 1
0
FacebookTwitterE-mail

Hagyományaihoz híven a Vojtina Bábszínház minden évben gyönyörű kiállításokkal is várja a látogatóit. A teátrum 2019. március 20-án a 2018/19-es évadának már a negyedik tárlatát nyitotta meg Földön lebegők, égen járók címmel, Rofusz Kinga illusztrátor és látványtervező alkotásaiból. A kiállítás megnyitóján jártunk.

A kiállítás-megnyitóra érkezett kicsiket és nagyokat, azaz az általános iskolás gyerekeken kívül a velük érkezett pedagógusokat és érdeklődőket Láposi Terka, a Vojtina Bábszínház Játszószínházának művészeti vezetője köszöntötte. Ő mutatta be a közönségnek a tárlat megnyitóján személyesen is jelen lévő Rofusz Kingát, akinek az illusztrációiból és bábfiguráiból a mostani tárlatot a művészeti vezetővel együtt Szabó KártiK Zsuzsa és Surányi Gergő összeállította. Amint azt Láposi Terkától megtudtuk, Rofusz Kinga művészetét régóta „szemmel tartja” a Vojtina bábszínház, azét a művészét, aki 2010-ben a Schein Gáborral közösen készített Irijám és Jonibe című könyvéért elnyerte az Év Illusztrátora díjat, 2014-ben pedig a Bolognai Gyermekkönyv Fesztivál illusztrációs nagydíját. Láposi Terka ugyanakkor hangsúlyozta: a Földön lebegők, égen járók című kiállítás nem véletlenül március 20-án, azaz a Boldogság Világnapján nyílik meg. Ennek az összefüggésnek a mélyebb feltárására azonban a művészeti vezető már Dr. Bódis Zoltán mesekutatót kérte fel, aki a tárlat megnyitójának szerepét vállalta ezúttal magára.

Dr. Bódis Zoltán, miután kedvesen megjegyezte, hogy véleménye szerint Rofusz Kinga személyében egy „álruhás királylánnyal” van dolgunk, valóban beavatta a jelenlévőket a művész alkotásai és a boldogság közötti összefüggésekbe. Pontosabban abba a boldogságkeresési folyamatba, amely Rofusz műveiből felénk árad. Hiszen mindenki törekszik a boldogságra, s ha az már megvolt, de valamiért elveszett, annak újbóli megkeresésére indul. Ez a keresés pedig egy végtelen sodrást ad az életünknek, azt a fajta sodrást, amit például a művész által illusztrált Kapitány és Narancshal című meséskönyv valóban földön lebegő és égen járó hősein is észrevehetünk. 

Egy valami azonban ebben a sodrás-ábrázolásban közös a művész alkotásain: mégpedig a szürkés, barnás háttérből mindig kitüremkedő piros szín jelenléte. Mintha ez a szín állítaná meg a boldogság után repülő alakokat, mintha ez a szín szimbolizálná a boldogság meglelését, mint például Rofusz Kinga Csipkerózsikát ábrázoló képén. S a mesekutató felkészültségének alaposságát mutatja, hogy a piros szín szimbolikáját a művész nevében is, nomen est omen-ként is felfedezte: a rofusz ugyanis latinul vörös hajút jelent… 

Dr. Bódis Zoltán ezt követően – továbbmenve Rofusz műveinek elemzésében – Walter Benjamin filozófus, irodalomkritikus, nem mellesleg mesekutató elméletét is megismertette a közönséggel. A híres tudós szerint a gyermek, amikor kinyit egy illusztrált mesekönyvet, s még nem tud a benne lévő betűkkel mit kezdeni, a képeket kezdi el először „olvasni”. A képek pedig – ha azt olyan jó illusztrátor készítette, mint amilyen Rofusz Kinga – fényt árasztanak, sajátos aurával rendelkeznek, amely arra szolgál, hogy a képekben, a képek mögött megláthassuk saját magunkat. Az önmagunkban való elmélyülést szolgálják tehát ezek az alkotások, s erre kiváló példa a művész készítette Otthon című kötet, ami nem is tartalmaz mást, csak képeket, mégis óriási önmegismerésre tehetünk szert a lapozgatása közben. 

A mesekutató megnyitóját követően Láposi Terka még a kiállítás létrejöttének folyamatáról is ejtett néhány szót. Fontosnak tartotta elmondani, hogy Rofusz Kinga itt látható bábfiguráit négy másik bábszínházból kérték kölcsön ahhoz, hogy a tárlat létrejöhessen. S hozzátette: a különböző bábszínházak azonnal rendelkezésükre bocsátották ezeket az alkotásokat, hiszen ők is tisztában vannak vele: a művész képeiből és bábjaiból olyasfajta szeretet árad, amely egyben, egyetlen térben kiállítva csak hatványozódik, úgy, hogy minden egyes része, darabja hozzánk szól, a saját belső utunk megjárását segíti. 

A gyönyörű alkotásokból felépített Földön lebegők, égen járók című tárlatot április 28-áig tekinthetik meg, hétfőtől péntekig 8 és 17 óra között, hétvégén pedig 9 és 12 óra között.

Gyürky Katalin

Megosztás:

  • Twitter
  • Facebook
  • More
  • Reddit
  • Telegram
  • WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Előző Cikk

Nagy tűz volt Debrecenben

Következő Cikk

2019 03 20 Richter Tudós Klub

KapcsolódóCikk

Tavaszköszöntőt rendeznek a Sziget-kékben
Kult

Tavaszköszöntőt rendeznek a Sziget-kékben

2023.03.29.
Elhunyt a DEAC és a Loki egykori labdarúgója, Magyar Balázs
Kult

Elhunyt a DEAC és a Loki egykori labdarúgója, Magyar Balázs

2023.03.29.
Dokumentumfilm készült Póka Egon és Szappanos György emlékére
Belföld

Dokumentumfilm készült Póka Egon és Szappanos György emlékére

2023.03.29.
Következő Cikk

2019 03 20 Richter Tudós Klub

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Rockabilly és blues, egyenesen a pokolból – videó

Rockabilly és blues, egyenesen a pokolból – videó

2023.03.26.
Elhunyt Dr. Ötvös László református lelkipásztor, egyháztörténész, költő

Elhunyt Dr. Ötvös László református lelkipásztor, egyháztörténész, költő

2023.03.22.
“Csak” egy fejfájás? – A migrénről szól a Pár Perc Prevenció legújabb adása

“Csak” egy fejfájás? – A migrénről szól a Pár Perc Prevenció legújabb adása

2023.03.28.
Hajdúdorogi diákok is segítettek kiszurkolni a győzelmet

Hajdúdorogi diákok is segítettek kiszurkolni a győzelmet

2023.03.25.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8620 Megosztás
    Share 3448 Tweet 2155
  • Eltűnt egy nyíregyházi lány (Frissítve)

    804 Megosztás
    Share 322 Tweet 201
  • A fitnesz szektor is az összeomlás szélén

    425 Megosztás
    Share 170 Tweet 106
  • Különleges lánykérés a FÓRUM tetején

    423 Megosztás
    Share 169 Tweet 106
  • Valószínűleg holttestet találtak a debreceni Erzsébet utcában

    381 Megosztás
    Share 152 Tweet 95
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Tavaszköszöntőt rendeznek a Sziget-kékben
  • Elhunyt a DEAC és a Loki egykori labdarúgója, Magyar Balázs
  • Innovatív virtuális termelés indult a még épülő debreceni BMW-gyárban
  • Fontos híreket közölt Rétvári Bence az oltási igazolvánnyal kapcsolatban
  • Megtartotta idei első ülését a MÖOSZ Közgyűlése
  • Dokumentumfilm készült Póka Egon és Szappanos György emlékére
  • Nagyszabású versengés lesz csütörtökön Debrecenben

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2023. Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

%d bloggers like this: