A hamar klasszikussá vált filmet 1993. június 11-én mutatták be Észak-Amerikában és már a vetítések első napjaiban látták, hogy kereskedelmi szempontból biztosan nem fog megbukni az alkotás. Pár hónap múlva már kultuszfilmről beszéltek, így a Jurassic Park számos folytatást kapott, de a legfontosabb mondanivaló mégis az eredeti filmben szerepel. Következzen néhány érdekesség a műről!
Kevesen tudják, de ebben az esetben is könyvadaptációról beszélünk: Michael Crichton (1942-2008) azonos című, 1990-ben megjelent regénye szolgáltatta a film alapját. A magyar fordítás csak később, 1993-ban jelent meg Őslénypark címen. Hollywood még 1990-ben lecsapott a történetre és a szerző elég szerencsés helyzetben találta magát: a Warner Bros., a Columbia, a 20th Century Fox és a Universal is meg akarta szerezni a jogot a filmesítésre, így az ár elindult felfelé. Ráadásul a lehetséges rendezők neveivel sem spóroltak, a Warner egyenesen Tim Burton-nek adta volna a széket, aki az évtized elején három sikerfilmet is összehozott (Batman, Batman visszatér, Ollókezű Edward). Ha a Columbia nyerte volna a licitháborút, a filmet Richard Donner (1930-2021) rendezhette volna. Az ő neve a klasszikus, 1978-as Superman film kapcsán is ismerős lehet, de a Halálos fegyver trilógia is hozzá kötődik. Később ő rendezte a negyedik részt is. A 20th Century Fox egy Magyarországról nézve kisebb nevet dobott be, ők Joe Dante rendezőt szemelték ki. Végül a Universal-nak maradt a legtöbb pénze a licitre, így Steven Spielberg sztárrendezőnek jutott a sokak által áhított feladat. Spielberg pedig nem unatkozott, ugyanis a munkálatok elkezdése közben ő épp Lengyelországban dolgozott, ahol a Schindler listája című filmjét forgatta.
További érdekesség, hogy James Cameron rendező is érdeklődött a könyv iránt, az ő elképzelésében az szerepelt, hogy a dinoszauruszok földönkívüliekkel találkoztak volna és még Arnold Schwarzenegger is kiemelt szerepet kapott fejben az ő verziójában.
Spielberg azonnal a gázra taposott, amint zöld utat kapott és rögtön felvette Malia Scotch Marmo írót, hogy átdolgozza a könyvet. Az eredmény nem győzte meg, így az eredeti szerzőt is bevette a csapatba. Mivel ő nem filmre ír, így David Koepp is feladatot kapott, hogy elkészüljön a végső változat.
A forgatás a Hawaii-szigeteken zajlott, egész pontosan a Kauai nevű szigeten. Amikor már három hete forgattak, óriási vihar jött és el kellett menekülni a szigetről egészen a biztonságot nyújtó Los Angeles-ig. A stáb egy része azonban maradt, hogy lefilmezzék a hurrikánnal járó vihart. Ezekből a felvételekből bekerült néhány kép a végső vágatba is.

Amint a forgatások véget értek, a dolgok nem lettek egyszerűbbek Spielberg számára: napközben újra a Schindler listája filmet forgatta, éjszakánként pedig a Jurassic Park felvételeit szerkesztette. Elmondása szerint karrierje legnehezebb hetei voltak ezek. Mivel ebben az időszakban Lengyelországban tartózkodott, így a lengyel állami televíziótól bérelt két műholdas csatornát, hogy folyamatos kapcsolatban tudjon maradni a Los Angeles-i stábbal. Ennek a költsége heti 1,5 millió dollár volt.
A film egyik legemlékezetesebb jelenete az volt, amikor a T-Rex közeledése keltette földmozgás hatására hullámzott a víz az üvegpohárban. Ez Spielberg ötlete volt, de ő is véletlenül futott bele: épp az Earth, Wind and Fire zenekar egyik dalát hallgatta az autójában, amikor észrevette, hogy a visszapillantó tükrök beremegtek a zenétől.
Dr. Alan Grant szerepét eljátszó színészt nem volt egyszerű megtalálni. Szóba került Robin Williams (1951-2014), Mel Gibson, Kevin Costner de még Harrison Ford is, de végül az új-zélandi Sam Neill lett a befutó. Ford egyébként azért nem vállalta, mert szerinte túl sok a hasonlóság Indiana Jones karakterével és valljuk be, ebben van valami. Neill jó választás volt, bár voltak problémák: új-zélandi származása miatt a kiwi-akcentusa erősen zavarta Spielberg fülét, lényegében alig értette az angolját. A színésznek a szerepen kívül sok energiát kellett tennie a beszéde megváltoztatásába is.

A kiemelt női karakter (Dr. Ellie Sattler) szerepére olyan nevek merültek fel, mint Sandra Bullock vagy Gwyneth Paltrow, de végül Laura Dern kapta meg a feladatot, miután a rendező látta őt a Rózsa és tövis című filmben. Korábban David Lynch két filmjében is fantaszikusat alakított: Kék bársony (1986), Veszett a világ (1990).

A menő, bőrdzsekis Dr. Ian Malcolm szerepre is voltak komoly javaslatok: Michael Keaton, Johnny Depp és Michael J. Fox is felmerült, mielőtt Jeff Goldblum megkapta a szerepet.

A parkot birtokló, kissé mikulásos megjelenésű John Hammond karakter sem lett azonnal Richard Attenborough színészé, előtte felmerült Clint Eastwood és Marlon Brando neve is, de még Sean Connery-t is megkeresték, bár ő azonnal nemet mondott. Crichton, az eredeti könyv szerzője szerint a karakter egy “sötét Walt Disney“, ezért próbáltak először olyan művészt keresni, aki negatívabb karaktereket is megformált már, de még a jó oldalon is szigorúbb egy kicsit. A filmben Lex nevű, 13 éves lányunokáját Ariana Richards játszotta el. A meghallgatást azzal nyerte meg, hogy amikor a rendező otthon visszanézte a pályázók sikolyait, Ariana kiáltására Spielberg felesége felriadt és elrohant megnézni a gyerekeiket.

És ha már ismét a könyv került szóba: apró érdekesség, hogy abban a szerző említi, hogy az autókból meghallgatható idegenvezetést a híres amerikai broadway-szereplő Richard Kiley mondja el. Amikor kellett a filmhez egy hang, Spielberg megkereste Kiley-t, aki azonnal igent mondott a feladatra.
Dennis Nedry, a kétes zseni szerepéhez nem volt nehéz megtalálni a megfelelő színészt. Spielberg nem ismerte Wayne Knight-ot, de látta őt az Elemi ösztönben. Elmesélése szerint a film végén a kreditekből írta ki a nevét, majd megkereste. Knight pár évvel később a Michael Jordan “kosárlabda-baseball-kosárlabda” kalandjait bemutató Space Jam című filmben is hasonlóan bohókás szerepet vállalt.
A filmet szokás dícsérni a lenyűgöző CGI-látványáért is, ami kétségtelen. Nagyon sokan nagyon sok ideig dolgoztak azon, hogy a lények mozgása élethű legyen, pedig nem volt egyszerű dolguk, ugyanis valódi modellek mozogtak a stúdióban, amiket utómunkával tettek még élethűbbé. A T-Rex például egy héttonnás monstrum volt, amelyhez még a stúdiót is át kellett alakítani, hogy elférjen.

Az alkotás 63 millió dollárba került, de megérte az utolsó centig, ugyanis a mozikból 913 millió dollár bevétel jött össze, ez az összeg pedig azóta átlépte a bűvös egymilliárd dolláros határt. Nem csak 1993 legnagyobb kasszasikere lett, de egy ideig minden idők legjövedelmezőbb filmje is volt. Jelenleg “csak” 44. ezen a listán, de a TOP50-ben csak három film szerepel a XX. századból: a Titanic (1997), valamint a Star Wars 1999-es előzményfilmje, a Baljós árnyak. Minden más, nagyobb bevételt generáló produkció az ezredforduló után készült.
A Jurassic Park-történet a nem várt mértékű siker után folytatódott: először 1997-ben érkezett Az elveszett világ: Jurassic Park, majd 2001-ben a Jurassic Park III. Ezeket 2015-ben követte a Jurassic World, majd 2018-ban látott napvilágot a Jurassic World: Bukott birodalom. Tavaly (vagyis 2022-ben) jelent meg a Jurassic World: Világuralom című film.
Időközben a regény is kapott folytatást Az elveszett világ címen 1995-ben Crichton által, de a következőket már nem ő írta. A harmadik filmhez igazítva megjelent regény egyből egy trilógia lett Jurassic Park Adventures címen, amely könyvek 2001-2002-ben jelentek meg Scott Ciencin jóvoltából. Legutóbb könyv The Evolution of Claire (Jurassic World) címen jelent meg 2018-ban Tess Sharpe által.

A márkává nőtt Jurassic Park közben tényleg elkezdett önálló életet élni, ugyanis ruházati cikkektől kezdve LEGO-játékokon át mindenhol jelen van az emberek életében. A ma harminc éve megjelent moziklasszikus bár nem volt könnyű szülés, de utóélete jól mutatja, hogy minden fáradtságot megért.
Hozzászólások