Egy önkormányzati képviselő szájából hangzott el a fenti tanács a balmazújvárosi Testületi Ülésen, amely vitákkal, személyeskedéssel és vádaskodással megtűzdelve zajlott le.
Az önkormányzatok működése és sikeres működtetése gyakorlatilag a napi híradások állandó témája. Országszerte kerülnek a testületek elé a spórolásra vonatkozó napirendi pontok, melyek elfogadását követően sorra hallani a bezárásokról szóló híreket.
Balmazújvároson október 19-én egy közmeghallgatást követően került sor az októberi terv szerinti testületi ülésre, melynek témái között szerepelt a költségvetés és az intézmények energiakiadásainak csökkentésére irányuló döntések meghozatala.Balmazújvároson kiegyenlített a városvezetésen belül az ellenzéki és a támogató képviselők aránya, ami parázs vitákat eredményez a legtöbb Testületi Ülésen. Ilyen napirendi pontok mellett, mellyel a mostani ülésre készültek, gyakorlatilag borítékolható volt, hogy a két tábor a szokásos hangnemben esik majd egymásnak, és ez így is történt.
A költségvetési rendelet módosításáról kezdeményezett szavazás – amely el nem fogadása a város működőképességét veszélyezteti – név szerinti szavazással valósult meg. Magát a szavazást csak ennél a napirendi pontnál 2 órás vita előzte meg, mely során döbbenetes, sokszor tiszteletlen hangnemben vágtak egymás szavába a résztvevők. Alig akadt pár képviselő, aki témánál maradva, a tárgytól nem eltérve, személyes sérelmeket nem felemlegetve tette meg a hozzászólását.
A módosításnak 7 igennel kellett volna átmennie, de ez nem sikerült, így ebben a napirendi pontban várható majd egy következő vita. Amíg ugyanis ez nincs elfogadva, a kialakult helyzet komolyan veszélyezteti a közfoglalkoztatottak havi bérkifizetését, és az önkormányzati intézmények rezsiköltségeinek kiegyenlítését.
Az intézmények energiakiadásairól szóló napirendi pont tárgyalása tehát egy többórás vita után került a képviselők elé. A közvilágítás mellett a településen működő kulturális és nevelési- oktatási intézmények spórolásra vonatkozó cselekvési terveit beszélték át a városvezetők.
A megbeszélés során az intézményvezetők ismertették a rezsicsökkentésre vonatkozó terveiket, melyek megvalósításával elkerülhetővé válnak az intézménybezárások, és nem kell a helyi lakosságnak nélkülöznie az érintett szolgáltatásokat. Ami különösen fontos ebben a kérdésben az, hogy az intézményi dolgozók munkája megmarad-e. Egyelőre, a vezetők tervei alapján költözéssel, munkaidő- átcsoportosítással nem veszélyeztetik a dolgozók munkahelyeit, így nem kell az érintett családoknak attól tartania, hogy télire elveszítik a bevételeiket. A Múzeumi dolgozók és a Tourinformosok a pincerész kialakításával fognak foglalkozni kb. 8 hónapig- ez pályázati kötelezettség-, az Ifi Házas alkalmazottak pedig a kulturális központba vagy a Könyvtár épületébe költöznek, de a lekötött bérléseket megtartják még most ősszel. A BAMI esetében egyértelmű szándék a nyitva tartás biztosítása. A Gimnázium tankonyhájának működtetése az önkormányzat és a fenntartó összefogásával (bérleti díj emelése) megoldható. A Színházterem bezár, azt nem fűtik a téli időszakban, a Semsey Múzeumban pedig 2 helyiségben kötelező a 15 fokot tartani: az állandó kiállítás és a pince részben. Az épület egyéb helyiségeiben temperáló fűtés lesz, ahogyan az Oxenweg pályázat újonnan átadott épületeiben is.
A Lengyel Menyhért Városi Könyvtár épületében keddtől szombatig, a nyitva tartás idejében 18 fok lesz, kivéve e gyermekcsoportok érkezésekor, hiszen azokon a foglalkozásokon 20-21 fokra emelik a hőmérsékletet.
A szociális ellátás intézményei is igyekeznek spórolni a rezsiköltségeken, ami a Humán Szolgáltató esetében – átszervezéssel, költöztetéssel, a Veres P. utca 6-8 részleges lezárásával- könnyebben megvalósítható, mint a Nefelejcs Idősek Otthonában. Az Otthonban főleg a világításon lehet majd megtakarításokat eredményezni.
Az Óvodai telephelyek esetében péntek délutántól vasárnap délutánig temperáló fűtés lesz, az épületekben egyéb napokon minimum 20 fokot tartanak. A Százszorszép Óvoda tornatermét télen csak minimálisan fűtik. Az Óvodában átszervezés, költöztetés nem várható.
Nevelési tanácsadó esetében további megbeszélések várhatóak, ott a cél a költöztetés, de egyelőre nincs közös álláspont, az csak a hét második felére várható.
A Közvilágítással kapcsolatos döntést elnapolta a Testület. A Polgármesteri Hivatal épületében szabályozva van a fűtés, inverteres klímák biztosítják a meleget, itt 19 fokban dolgoznak a hivatalnokok.
A legfontosabb kérdései talán ezek voltak a szerdai ülésnek, de csak ezek tárgyalása több, mint 4 órán keresztül zajlott. Az energiakiadások csökkentése esetében a képviselők egységesen tudtak szavazni, így a rezsicsökkentésre kidolgozott cselekvési terveket az intézményvezetők elkezdhetik megvalósítani.
Hozzászólások