A debreceni Vojtina Bábszínház az év utolsó havában azon túl, hogy továbbra is várja a város és az ország apraja-nagyját mind a színháztermi, mind a játszószínházi programjaira, mind pedig az aktuális kiállítására, Mikulás közeledtével meglepetéseket is tartogat. Decemberi programajánló következik.
A színháztermi előadások keretében több alkalommal is meg lehet tekinteni a most, november 25-én debütáló új vojtinás produkciót, a Pimpáré és Vakvarjúcska című darabot. Akit érdekel az új előadás, december 2-án, vasárnap 10 órától, 11-én, 12-én, 13-én, 14-én, 18-án, 19-én, 20-án bérletes előadás keretében, családi előadás formájában pedig 16-án, 27-én és 28-án nézheti meg. Szintén a színházteremben 3-ától 6-áig A székely menyecske meg az ördög, 7-én és 9-én pedig Az előszobaszekrény boszorkánya című darab lesz látható. Mindhárom előadás érdekessége, hogy december 2-a és 7-e között a produkciók után a Csizmafényesítő hét keretében a Mikulás és a krampuszai is eljönnek a gyerekekhez, hogy meglepetéssel szolgáljanak nekik.
A játszószínház ebben a hónapban 7-én, 9-én és 10-én várja a közkedvelt Babusgatóval a legkisebbeket, valamint „Menjünk el a látására!” címmel betlehemes bábtáncoltatást tart december 3-a és 21-e között naponta több alkalommal is. 28-án pedig 10 és 14 órai kezdettel családi előadás keretében a népszerű Az aranyszőrű bárány lesz látogatható.
A Vojtina Bábszínház idei második kiállítását, Szép kerekek, forogjatok – avagy meséljem-e? címmel egészen január 7-éig minden nap 8 és 17 óra között, hétvégén pedig 9 és 12 óra között ingyenesen meg lehet tekinteni.
Lévén, hogy december az ünnepek hava, a nyitva tartás a következőképpen alakul ebben a hónapban a Vojtinában: december 21-éig a szokásos nyitva tartási rend van érvényben. December 22-e és 26-a között a teátrum zárva tart, 27-én 9 és 12 óra között, 28-án 9 és 16 óra között nyitva lesznek, december 29-e és január 1-je között viszont ismét bezárják a színház kapuit.
Aki bármely előadáshoz kedvet kapott, annak következzék a programok részletes ismertetője:
Pimpáré és Vakvarjúcska
Pimpáré gyönyörűséges királylány: édesapja szeme fénye, a birodalom reménysége. Bomlik érte gróf és márki, meg is halna érte bárki! Elérkezett az idő, hogy a hercegnőt férjhez adják. De vajon ki lesz a megfelelő vőlegény? A gazdag, de öntelt grófok, bárók, hercegek, vagy a szegény, ám bátor vakvarjúcska, kinek jegenyefa palotája körül rengeteg veszély leselkedik a hercegnőre? És vajon Pimpáré választottjának sikerül-e elnyerni a királyi szülők áldását? Erdős Virág kalandos és szellemes verses meséje sok izgalmas kérdést tesz fel gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Az előadást 4 éves kortól ajánlják!
A székely menyecske meg az ördög
Fabók Mancsi Bábszínházának vendégelőadása
Élt egyszer, valamikor erősen rég egy székely menyecske. De az a világon mindent a visszájára cselekedett. Makacs dacosságával még az ördögnek is igen meggyűlt vele a baja. S tán még ma sem szabadult volna az asszonynép fogságából, ha meg nem menti egy huszár… Mesénk fonalát ördögszállta királykisasszonyok, ördögtől kapott ördögűző képesség, igaz mátkaság, lakodalom s haj, még mik nem ékesítik! S hogy miként kacsint vissza történetünkbe vad menyecskénk, azt megláthassák, csak kerekítsék szemüket, s élesítsék pupillanyílásukat!
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Az előszobaszekrény boszorkánya
Ha egy szép napon öt frankért egy gyönyörű házat kínálnának nektek, feltétlenül kérdezzétek meg, lakik-e boszorkány az előszobaszekrényében. Mert boszorkány lakhat sötét erdőben, mézeskalácsházban, de nagyon ritkán az is előfordulhat, hogy éppen egy előszobaszekrénybe költözik be. Hogy mi ilyenkor a teendő? Gyertek, elmesélem! Pierre Gripari népszerű meséjét különleges formában, egyszemélyes előadásként Hell Krisztina kelti életre.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
„Menjünk el a látására!”
Szertartásszínház-rítusjáték
Karácsony havában ünneplőbe öltözve, narancs- és fahéjillattal, s szép énekekkel várnak mindenkit a Játszószínházban, hogy együtt lehessen készülni a Nap fordulójára. Mesélnek Jézuska, vagy ahogy népünk a régi időkben mondta, a Fénykrisztus születéséről. A betlehemi templomban megtáncoltatják a három pásztort, a gonosz Heródes királyt és megidézik a napkeleti bölcseket.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Babusgató
Bölcsőszínház
Havonta várják a gyerekeket és szüleiket erre a foglalkozásra. Péntekenként kettő, vasárnap és hétfőn egy-egy játék keretében ismerkednek legfiatalabb játszótársaik „természetrajzával”. Táncolnak, énekelnek, mesélnek, azaz babusgatunk.
Az aranyszőrű bárány
Kamarajáték
„Volt egyszer egy szegény ember, akinek annyi gyermeke volt, mint a rosta lika, még eggyel több.” A rosta likánál eggyel több, azaz a Legkisebb, ha elálmosodott, elévette szépen szóló furugláját. Ezzel tartotta magát ébren a juhosgazda nyájának őrzése alatt. Ó, milyen csudákat tett a muzsikájával és azzal az aranyszőrű bárányával, amit fizetségként kapott. Miben van az ereje ennek a Legkisebbnek? Miért nyeri el még a királykisasszony kezét is? Annyi kacagás kíséri a Legkisebb és bárányának útját az esküvőig, hogy magunk, útjának kísérői is a hasunkat fogjuk majd a nevetéstől.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
„Szép kerekek forogjatok” – avagy meséljem-e? című kiállítás
„A mese a varázsigére, a belső rokonság paradicsomára való emlékezésből él, az édeni azonosságra emlékezésből, a minden jelek előtti nyelv emlékéből. A mese az emberiség létének egész kerete, az emberi értelem és lélek fejlődésének útiránya a végtelen felé.” (Lesznai Anna (1885-1966) – költő, író, grafikus, iparművész) Népmesékből született kamarajátékok bábjaiból, díszletelemeiből válogatva alakítottak ki a kiállítás megálmodói és kivitelezői egy mesei világot, amelyben a tér és idő univerzuma feloldódik a figurák találkozásában.
Gyürky Katalin
Hozzászólások