A gyermekvállalás a 21. században kitolódott, és sok nő harminc fölötti életkorban vállal gyermeket. Egy részük tudatosan dönt így, más részük pedig ebben az életkorban találják meg a megfelelő partnert hozzá. Az életkor kitolódásával a teherbeesés sok esetben nehezebbé válik, és orvosi segítség is szükséges, ugyanakkor számos esetben csak kis odafigyelés és életmódbeli változtatásra van szükség. Felsoroltunk 10 olyan dolgot, amit érdemes megfogadni minden olyan párnak, kortól függetlenül, akik kisbabát szeretnének.
- Kerüld a dohányzást az alkoholt és a koffeint! Negatív hatást gyakorol a termékenységre, és korai vetéléshez vezet a rendszeres dohányzás és alkoholfogyasztás, és a túl sok koffein. Kávéimádóknak érdemes koffeinmentesre váltani.
- Kerüld, vagy csökkentsd az olyan feldolgozott élelmiszerek mennyiségét, amelyikben magas a transzzsírsav és a tartósítószer, valamint más káros adalékanyagok (pl. péksütemények, chips, keksz, felvágottak, mikrózható készételek, cukrozott üdítőitalok). Kerülendők még a mesterséges édesítőszerek is (pl. aszpartam, ciklamát).
- Étkezz egészségesen és változatosan! Lehetőleg vásárolj egészséges alapanyagokat, GMO mentes hús-, és tejterméket, bio gazdaságból származó gyümölcsöket és zöldségeket. Ma már a bevásárlóközpontok polcain is megtalálhatóak ezek a források. A helyes táplálkozással biztosítod a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Fogyassz olajos magvakat, teljeskiőrlésű gabonákat.
- Ismerd meg a ciklusod! Fontos, hogy ismerd a saját menstruációs ciklusod, hiszen akkor a legnagyobb az esély a megtermékenyülésre, ha tisztában vagy azzal, mikor vagy termékeny. A termékenység csúcsa az ovuláció napja. Egy átlagos ciklus 28 napos, de ez mindenkinél más, és 22-35 napos ciklus is lehet. Ahogy a ciklus, úgy az ovuláció napja is eltérő lehet, de léteznek bizonyos jelek -mint például a hüvelyváladék mennyiségének és minőségének megváltozása, a testhőmérséklet ingadozása vagy az enyhe alhasi fájdalom. Ezek a tünetek felhívják a figyelmet a termékeny időszakra, de segítségedre lehet a patikákban kapható ovulációs tesztek is.
- Töltsd fel vitamin-, és ásványi anyag raktárod! A drogériákban és a patikában számos étrendkiegészítő található, lehetőleg válassz ezek közül organikus, nem szintetikus termékeket. A peteérés és megtermékenyítés egy bonyolult folyamat, ahhoz, hogy ez a folyamat sikeresen végbemenjen, elengedhetetlen, hogy támogassuk minőségi vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
- Keresd fel a háziorvosod a pároddal együtt, és kérjetek egy nagylabor vizsgálatot. A vér, vizelet-, és székletmintából már korán kiderülhet, hogy van-e esetleg valamilyen hátráltató tényező
- Sportolj! Az aktív életmód, heti két-három rendszerességgel végzett kardió sport támogatja a szervezet általános állapotát, serkenti a vérkeringést, ezáltal a női kismedencei szervek vér-, és oxigénellátását, melyek segítik a teherbeesést is.
- Keresd fel a nőgyógyászod! Gyermekvállalás előtt, és egyébként is 1-1,5 évente ajánlott elvégezni a rákszűrést, valamint egy általános nőgyógyászati vizsgálaton részt venni.
- Lazíts! Fontos, hogy légy rendben önmagaddal, és lelki szinten is alkalmasnak érezd magatokat a gyermekvállalásra. Van, hogy minden rendben, és mégsem jön a várva várt boldogság. Érdemes ilyenkor felkeresni egy pszichológust, és sikerül leküzdeni olyan gátakat és félelmeket, amiket nem is tudsz, hogy benned/bennetek vannak.
- Ne várj sokáig! Ha úgy érzed mindent megtettél, és több hónap, talán évek teltek el, keress fel egy meddőségi specialistát. Mielőtt választasz, alaposan olvass utána, és kérdezz meg hasonló helyzetben lévő párokat, kit/kiket ajánlanak.
Fotó: Unsplash
Hozzászólások