A kakaó és a csokoládé története közel 4000 éves! Mi, európaiak fél évezrede ismerjük ezt a fantasztikus csodát, melynek fogyasztásában élen állunk. A csokoládé világnapján 10 érdekességet gyűjtöttünk össze az “ünnepeltről”.

- i.e. 2000-ből származik az első nyom, Hondurasból, ahol a kakaóital helyi formáját, a „Xocoatl” elkészítéséhez szükséges edényeket megtalálták a régészek.
- A maja mezőgazdaság és vallás alapja volt. Luxuscikknek számított, de fizetőeszközként is használták.
- A Mexikóban letelepedett aztékok szerint a kakaót az istenektől kapták az emberek, melyből különleges italt készíthettek, és amelynek fogyasztói gazdagok, bölcsek és erősek lesznek!
- Az európaiak 520 éve ismerték meg a kakaót és a csokoládét. 1502-ben a spanyol hódítók elérték a Honduras körzetében található Guanaja szigetét, ahol az őslakosok kakaóbabbal teli csónakkal fogadták őket. A legenda szerint a csónakból pár szem kakaóbab a tengerbe esett, és az őslakosok a tengerbe merülve mentették meg azokat, hiszen számukra igen nagy értéket képviseltek!
- Cortes, aki meghódította Mexikót, viszonylag gyorsan felismerte a kakaófák értékét, így telepítésbe fogott, hogy később ő is fizetőeszközként használhassa a termést.
- 1528-ban Cortes hozta az első kakaóbabot Spanyolországba, ahol az első időszakban gyógyszerként tekintettek rá, hiszen felismerték, hogy a belőle készült csokoládé élénkíti, stimulálja a szervezetet.
- Az édes csokoládé receptjét az Oaxaca-ban (Mexikó) élő apácáknak köszönhetjük, ők tettek a csokoládéhoz mézet, fahéjat és nádcukrot. Ez mind a mai napig a csokoládéreceptek alapja!
- Az Egyesület Királyságban, Bristolban alapították meg az első csokoládégyárat, az alapító Fry családnak köszönhetjük az első táblás csokoládé megszületését!
- A legtöbb csokoládét Svájcban fogyasztják, átlagosan 12 kg az egy főre jutó fogyasztás! Svájcot szorosan követik az írek és az angolok, de az osztrákok és a belgák is komoly mennyiséget könyvelhetnek el magukénak…
- A világ legjobb minőségű csokoládéi Európában készülnek. Itt is Svájc áll az élen, melynek titka az alpesi tehenektől származó tejben keresendő. De ha a kakaótermelést nézzük, abszolút győztes a termelésben Elefántcsontpart és Ghána!

A legtöbben a csokoládéval úgy vagyunk, ahogy Gombóc Artúr, aki tökéletesen megfogalmazta, melyik csokoládé a kedvence: a kerek csokoládé, a szögletes csokoládé, a hosszú csokoládé, a rövid csokoládé, a gömbölyű csokoládé, a lapos csokoládé, a tömör csokoládé, a lyukas csokoládé, a csomagolt csokoládé, a meztelen csokoládé, az egész csokoládé, a megkezdett csokoládé, az édes csokoládé, a keserű csokoládé, a csöves csokoládé, a mogyorós csokoládé, a tejcsokoládé, a likőrös csokoládé, a tavalyi csokoládé, az idei csokoládé és minden olyan csokoládé, amit csak készítenek a világon!
Hozzászólások