Szatmárcseke az a hely, amelyről a legtöbb embernek a Kölcsey név jut az eszébe. Nem véletlen, hiszen a magyar himnusz szülő-, és Kölcsey Ferenc nyugvóhelye is egyben. Na de van ott egy 1300 fejfából álló, “rejtelmes” temető is, amit 1973-ban műemlékké nyilvánítottak. Kinek is köszönhető ez?
Korpás Istvánt, a híres szatmárcsekei fejfa faragót mutatja be az Időkapszula második adása. Pista bácsi – ahogy a helyiek hívják – nem volt egész 22 éves, amikor elvállalt egy fejfát a szatmárcsekei temetőben, majd egy élet munkája lett belőle. Az, hogy a szatmárcsekei temetőt 1973-ban műemlékké nyilvánították, részben az ő érdeme.
Sokan mondták, hogy úgyis abba fogod hagyni, fiatalon nem fogod csinálni. Én azt mondtam, ha valamit elvállalok, én azt tisztességgel, becsülettel végig fogom csinálni.

46 év hagyományőrzés után megkapta a Magyar Kultúra Lovagja címet.
Többek között Pista bácsi faragta a fejfáját az utolsó Kölcsey név viselőjének, Kölcsey Katalinnak is, aki 1980-ban hunyt el.

A műsor első felében Pista bácsi mesél arról, hogy milyen volt Szatmárcsekén felnőni, hogyan ünnepelték a karácsonyt, mire tanították a szülei. A második részben pedig megtudhatják, hogyan is lett belőle fejfa faragó és milyen érdekességeket rejt magában a csekei “csónakfejfás” temető.



Hozzászólások