Mint az élet minden területén, úgy a képregények közt is vannak, amik tetszenek valakinek vagy nem. A Roboraptoron kedden megjelent egy lista a legfontosabb Pókember-történetekről, ebbe a listába én pedig azokat a Pókember-történeteket gyűjtöttem össze, melyek általánosságban negatív visszhangot váltottak ki, valamint megjelentek a mi kevesek által beszélt anyanyelvünkön, mindezt saját véleményemmel kiegészítve.

+1) A nagybátyám: az ellenségem
Megjelenés: A Csodálatos Pókember (1. sorozat) 101-104. szám (1997-1998)
May néni nem az a fajta, aki a rosszfiúkra bukna, elég csak Ben bácsira gondolni. Ennek ellenére egyszer majdnem hozzáment Dr. Octopushoz, miután örökölt egy atomreaktort, és a csápos meg akarta szerezni.
Az, hogy a ’70-es években íródott, nem menti fel a hibái alól, hiszen akkoriban is voltak olyan történetek, melyeket még a mai napig emlegetünk (Stacy kapitány halála, Gwen Stacy halála vagy a Zöld Manó halála… sokan meghaltak akkoriban).
Ez csak egy kis esetlen történet, ezért csak bónuszként hozom fel. Oki Doki megszerezhette volna máshogy is az erőművet, May néninek is lehetett volna több esze. Ez olyan, mint amikor másnaposan felkelsz, és nem érted, miért van összetetoválva az arcod, pedig előző este még nagyon is jó ötletnek tűnt.

5) Polgárháború
Megjelenés: A Csodálatos Pókember (3. sorozat) 1-2. szám, A Hihetetlen Pókember (2. sorozat) 1-3. szám, A Hihetetlen Pókember – Polgárháború (2011-2012, 2019)
A szuperhősök polgárháborúja, melyben Vasember és Amerika Kapitány egymásnak feszült a szuperhumán regisztrációs törvény miatt, elég megosztó. Ennek ellenére mozifilm is készült belőle. És talán éppen a film miatt a magyar változatból már a második kiadást is elkapkodták, ami ritka.
Jó, hogy lehet ki mellé állni, és vitázni, hogy kinek volt igaza. Nyilván Amerika Kapitánynak, aki a sztori végén mártírhalált is halt. De az már túlzás, amikor Vasember elkezd vadászni Amerika Kapitány csapatára. Később megmagyarázták a Titkos Invázióban, hogy akkor már itt voltak a skrullok és ők szították ezt a szuperhősökhöz méltatlan viszályt.
Azért került a listára, mert Pókember felfedi a régóta titkolt személyazonosságát az egész világ előtt csak hogy a Még egy nap történetben elfelejttesse mindenkivel.

4) Még egy nap és Egy pillanat az időben
Megjelenés: A Hihetetlen Pókember (2. sorozat) 18-20. szám (2014-2015) + A Hihetetlen Pókember (2. sorozat) 36-37. szám (2017-2018)
Peter Parker és Mary Jane házassága nagy jelentőségű volt a képregénytörténetben. Kapcsolatuk nem volt zökkenőmentes, de közösen mindig meg tudták oldani a problémáikat. Nagy felháborodást keltett az, amikor Pókember egyezséget kötött Mephistóval, hogy mindenki felejtse el a Polgárháború során felfedett kilétét, és támassza fel May nénit, aki már többször meghalt a képregényben, mint Ben bácsi a filmekben. Először a klónja, másodszor egy őt alakító színésznő lehelte ki lelkét, harmadszor viszont már tényleg ő maga végezte be.
Peter eldobja házaságát, a jövőjét a nénikéjéért, a múltjáért. Ki ne tenné meg ugyanezt a szüleiért? Talán csak az, aki évek óta boldog párkapcsolatban él.
A folytatás igyekszik menteni a menthetőt. Megmagyarázza, hogy Peter lekéste az esküvőt pókemberkedés miatt, ezért nem házasodtak össze.
Meg kellett fiatalítani Pókembert, mert házason már nem lenne elég közkedvelt. Habár ekkor már több mint 40 éve jelent meg első képregénye.

3) A Klónsztori
Megjelenés: A Csodálatos Pókember (1. sorozat) 117-119. szám, Peter Parker Pókember 31-50. szám (1999 és 2017-2020)
A ’90-es években válságban volt a képregényipar. Közismert és elfogadott tény, hogy a Klónsztori az egyik túlnyújtott és szétszórt próbálkozása volt a Marvelnek, hogy talpra álljon mielőtt csődbe ment volna. Több mint 150 részes, ráadásul az eredeti megjelenésekor még internet se volt, így szó szerint követhetetlen lett. A magyar változat már orvosolja a problémát, bár csodát nem tud tenni vele.
Ekkoriban halt meg Superman a DC-nél, és kellett valami hasonló a riválisnak. Ezért kitalálták, hogy Peter Parker csak egy klón, és Ben Reilly, akiről azt hittük, hogy a klónja, az az igazi Pókember.
Én nem bántam soha az ehhez hasonló drasztikus lépéseket. Kíváncsi lettem volna Ben Reillyval is a folytatásra, ahogy Superman/Kal-El/Clark Kent halála után is vártam, hogy na, most vajon ki veszi át a helyét. Azonban végül mind Pókember, mind Superman maradt a régiben. Azóta Pókember csak néha, poénként emlegeti a Klónsztorit. Egyetlen hozadéka a sztorinak Kaine, aki jelenleg a Vörös Pók.

2) Totális Vérontás
Megjelenés: A Hihetetlen Pókember (2. sorozat) 2018/2-4. különszám (2018)
Egy ’90-es évekbeli 14 részes crossover, mely 3 hónapig tartott, és minden aktuális Pókember-képregényben futott. Annyira sikeres lett, hogy még videojáték is készült belőle (igaz, hogy csak Sega Genesisre és Super Nintendóra, de az is több a semminél).
Csak annyi a hibája, hogy egyetlen nagy ámokfutás az egész, ahol Pókember akkor népszerű ellenségei egy csoportot alkotnak, akik ellen Pókember csodálatos barátai is csapatot hoznak létre, majd összecsapnak, és kész. Jól nézett ki, és sok karaktert megmozgatott, ezért haraptak rá annyian. Az akkor legismertebb szereplők keltek benne birokra, és menő volt, ahogy a gonoszok mészárolták az ártatlanokat, aztán (spoiler veszély) a hősök legyőzték őket. De évtizedekkel később visszaolvasva feltűnik, hogy ez elég gyenge történetnek. Videojátékhoz remek, de egy narratív médiumnál kevesebb, mint Hannibal Lecter receptjeiben az állati eredetű összetevő.
Egyetlen erénye, hogy csak unalmas, 3 vagy maximum 6 füzetben még talán működött is volna.

1) A múlt bűnei és A múlt emlékei
Megjelenés: A Hihetetlen Pókember (1. sorozat) 25-27. szám (2007-2008) + A múlt emlékei: Sarah története (2008)
A Zöld Manó felcsinálta Gwen Stacy-t. Ennél jobban nem kell indokolni, miért ez a legrosszabb Pókember történet. A ’70-es években Gwen Stacy-t mindenki szerette, a Zöld Manó ledobta a Brooklyn-hídról, és Pókember nem tudta megmenteni (feldolgozták a Csodálatos Pókember 2-ben is). Erre jött ez a történet a 2000-es évek elején, ahol kiderült, hogy a haláláért felelős őrültnek ikreket szült Párizsban, akik gyorsan felnőttek, és megtámadták Pókembert. Ezzel szűnt meg a Panini által kiadott Hihetetlen Pókember sorozat ez is jelzi, hogy milyen.
A folytatás igyekszik menteni a menthetőt. De még ott is van egy melodramatikus jelenet, amikor Gwen lánya, Sarah megcsókolja Petert annak akkori felesége, Mary Jane előtt. Ez többek közt azért zavaró, mivel ő alig 10 éves, így bár tinédzsernek néz ki, ez attól még a pedofília határait súrolja. Értem én, hogy az anyjára emlékezteti hősünket, de ez nem javít a helyzeten.
Eredetileg Pókember gyerekeinek szánták az ikreket, csak az túlságosan megöregítette volna a karaktert. Habár ekkor már 40 éve jelent meg első képregénye. Szerencsére ezen két történeten kívül Sarah soha többé nem szerepelt.
Amik nem kerültek a listára:
– A Vészmanó kiléte
Megjelenés: A Csodálatos Pókember (1. sorozat) 57-58. szám (1994)
A magyar olvasók Pókember manójellegű ellenségei közül a Vészmanóval találkoztak először, úgyhogy gyengeségei ellenére fontos az ő története, mely sokáig bontakozott ki, és nem úgy ahogy tervezték.
A rajongók azt akarták, hogy Ned Leeds legyen a Vészmanó, úgyhogy ő lett, annak ellenére, hogy akkoriban már halott volt, így Peter David író kitalálta, hogy ugyan Ned volt a Vészmanó, amíg élt, utána Jason Phillip Macendale vette át a helyét.
– A szomorú igazság
Megjelenés: A Csodálatos Pókember (1. sorozat) 114-115. szám (1998) és Peter Parker Pókember 28. szám (2016)
Peter Parker rég halott szülei visszatértek, és bár sokáig gyanúsak voltak, (May néni még egy magánnyomozót is felbérelt,) Peter mégis szerette volna elhinni, hogy valóban ők azok. Aztán kiderült, hogy csak a Kaméleon alkotta Pókember megölésére tervezett androidok voltak.
Már a 109. számtól jelen voltak, több megható és érdekes pillanatot okozott a megjelenésük, amit még a szomorú igazság sem tudott meg nem történtté tenni.
– A másik
Megjelenés: A Hihetetlen Pókember: A Másik – Morlun visszatér és A Hihetetlen Pókember: A Másik – Evolúció (2009-2010)
Morlun egy elég egzotikus Pókember-ellenség, akit ritkán vesznek elő, de olyankor van értelme és súlya. Ez a második magyar szereplése volt (az első a 2. Hihetetlen Pókember sorozat 1-6. számában volt), és megöli Pókembert. Igaz, hogy csak ideiglenesen, de még mindig jobb, mintha klónozta volna.
A fő érv ellene, hogy sokkal inkább illett volna Dr. Strange-hez ez a sztori, mint Pókemberhez.

Hozzászólások