1961. április 12-én a Szovjetunióban Földkörüli pályára bocsátották a világ első embert szállító űrhajóját, fedélzetén Jurij Gagarin repülő őrnaggyal. Ennek emlékére tartják ezen a napon az Űrhajózás napját.

Az űr meghódítása mindig a nagyhatalmak közötti erőfitogtatás része volt. Az, hogy ki küld először embert az űrbe, a Szovjetunióban és az USA-ban is presztízskérdésnek számított a hidegháború kellős közepén.
Végül 1961-ben Gagarin 108 perces útja lett az első az emberiség történetében, amit a Föld körül tett meg egy ember. John F. Kennedy, az USA elnöke egy hónappal a szovjet siker után sietve jelentette be, hogy még a ’60-as években embert küldenek a Holdra, mely végül 1969. júliusában sikerült is nekik, így az Apollo-11 legénysége, Neil Armstrong, Edwin Adrin és Michael Collins szállt le először a Hold felszínére, megnyerve az űrversenyt a szovjetekkel szemben.
Az eltelt 61 évben az űrutazás még mindig csak egy szűk kör részére vált elérhetővé. A 7.8 milliárd emberből kb. 550 ember láthatta az űrből a Földet. Köztük egy magyar űrhajós, Farkas Bertalan.

A tervek az űr meghódítására végtelenek. Az Elon Musk nevéhez köthető SpaceX az utóbbi időszakban 18 embert juttatott fel a világűrbe. Pár napja pedig az amerikai űrvállalat elindította első, magánszemélyeket utaztató űrhajóját is! A Crew Dragont április 8-án indították el, és 22 óra alatt jutott el a Nemzetközi Űrállomásra. Az asztronauták fejenként 55 millió dollárt (19 milliárd forint) fizettek ezért a fantasztikus kalandért, mely 10 napig tart számukra, és amely során kutatásokban vesznek részt.
Hozzászólások