A Highlights of Hungary 2013 óta az első és egyetlen olyan hazai kreatív gyűjtés, amely szakmai alapokon, ám kategóriák nélkül egy platformon mutatja be a hazai sikereket. A mindenkori kurátori csapat 10 felkért szakemberből áll, akik a kreatív ipar különböző területeit képviselik, ám mind az értéket kutatják, ennek alapján jelölik az aktuális év számukra legizgalmasabb projektjeit. A Highlights of Hungary egy közösség, egy független, minden körülmények között érték alapú gyűjtés. Idén 55 történetet emeltek ki az adott év példaértékű teljesítményeiből, köztük a Hajdú-Biharból a Bajomi Portékát. Szavazni január 28-ig lehet ITT.
Íme a hajdú-bihariak bemutatkozása: "Itt vagyunk itthon, mi Bajomiak, a régvolt rétészek kései utódai, itt élünk, a megváltozott Sárrét közepén. Sorsunk megélésében pedig egyaránt segít, hogy néha emlékezünk és szüntelenül bizakodunk. A mocsárvilág meghatározó volt az itt élő emberek életében, a természet ugyan sosem adta könnyen az egyébként bőven termő kincsét, de hozzáértő emberek kezétől sokak számára megélhetéssé vált. S nincs ez másképp napjainkban sem, hiszen a Bajomi Portéka zászlós hajóját jelentő gyékényfonás két legfontosabb összetevője a természet adta gyékény és a szorgos kéz. A Bajomi Portéka Biharnagybajom régi kézműves hagyományaira épülő kreatív műhely a Községi Önkormányzat fenntartásában. Természetes anyagból, egyedi kézimunkával jelenleg közel 60 féle hagyományos és modern gyékényterméket állítunk elő. A jövőről… Gyékényből font álmainknak ki tudja mi szabhat határt…"
Biharnagybajom egy apró falucska a Tiszántúlon, lakói kedves, szerethető vidéki emberek, akik sok mindenhez értenek és nem is tudnak róla, milyen értékesek is, amivel bírnak. Itt van például a Bajomi Portéka, a falu saját fejlesztésű márkája, ami valójában a térség egyik különleges technikájának, a gyékényfonásnak a megmentését és a nagyközönséggel való megismertetését is a zászlajára tűzte. A kézzel készült, egyedi gyékénytermékek, táskák, papucsok, kupujkók nemcsak a bihari tradíciókat őrzik, hanem munkát adnak egy közösségnek, és egy olyan zero waste terméket mutatnak fel a műanyagba fulladó huszonegyedik században, ami példaértékűen környezettudatos hiszen mivel természetes anyag, használat után komposztálódik és mindehhez még elképesztően menő is. Készítői közmunkások, tiszteletet, megbecsülést és figyelmet érdemlő alföldi emberek.
A projektet jelölő kurátor: Szűcs Péter
A projekt résztvevői:
Szitó Sándor polgármester
Máthé Ferencné koordinátor
Asztalos Gyula gyékényfonó és tanítványai
Hozzászólások