2023. február 6. hétfő
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Kult

A debreceni tűzzománc workshop megálmodója – interjú Nagy T. Wandával

Kiss Tamás Szerző Kiss Tamás
2021/11/18
kategória: Kult, Régió
0
A debreceni tűzzománc workshop megálmodója – interjú Nagy T. Wandával

Fotó: Kissné Sándor Erzsébet

FacebookTwitterE-mail

Nagy T. Wanda novemberben töltötte be a 76-ot, már több mint 10 éve tart tűzzománc tanfolyamot a Füredi úti Református Templomban, és eddig 35 tárlatot állítottak össze külföldön és hazánkban a műveiből.

Hogyan foglalná össze a tűzzománc művészet lényegét azoknak, akik még soha nem hallottak róla?

Sokan úgy gondolják, hogy fogok egy akármilyen lemezt, rárajzolok valamit, rákenem a festéket, kiégetem és kész. Nem ilyen egyszerű. A tűzzománc nagy odafigyelést, igényes munkát, rendkívül nagy kitartást és türelmet kíván, szükséges hozzá rajztudás, festék- és kémiaismeret. De még ezek ellenére is előfordulhat, hogy nem olyan kép jön ki a kemencéből, amilyenre számítunk.

Velem is megtörtént, hogy beleadtam szívemet-lelkemet, és nem sikerült, de nem sírtam el magam, hanem kijavítottam. Az az alkotásom most Izlandon van a tulajdonosával, aki azt mondta, ahányszor ránéz, eszébe jutnak Magyarország csodálatos színei.

Mennyi ideig készül egy tűzzománc alkotás?

Egy kisméretű kép összesen 10-15 óra alatt készül el több napra elosztva. Egy nagyobb ikon hónapokig készül.

tűzzománc képek
Nagy T. Wanda művei. Egy ilyen kép 10-15 óra alatt készül el.

Mit lehet még tűzzománcból készíteni a képeken és ékszereken kívül?

Például családfát. Most is segítek készíteni egyet egy ismerősömnek, aki jár a tanfolyamra. Jó pár családfát csináltam már, mindenki meg volt velük elégedve. Általában a szülőknek adják ajándékba, akik kiteszik egy fő helyre a lakásban.

Régen a legtöbb koronaékszerben a tűzzománc legalább olyan értékes díszítőelem volt, mint az ékkövek. A magyar koronában is gyönyörű tűzzománc alkotások vannak. A hatalmi szimbólumok részei voltak.

Családjában más is érdeklődik a tűzzománc technika iránt?

Át szeretném adni valakinek a családban ezt a tudást.

A kisunokám itt volt a születésnapomon, és nézegette a kedvenc képemet, ami ki van téve a falra. Kérdezte, hogy ezt is én csináltam-e. Mondtam, hogy persze. Ő is el akar jönni a tanfolyamra 8 évesen. Egy korábbi kiállításra készített már négy kis képet. Nagyon örülök neki.

tűzzománc képek
A bal oldalon Nagy T. Wanda kedvenc képe.

Van egy 23 éves unokám Brüsszelben, Lili. Neki kedve lenne hozzá, de a távolság akadályozza, hogy a szerszámaimmal dolgozzon. Amikor hébe-hóba eljön hozzám, akkor bütyköl valamit, de most a párkereséssel van elfoglalva. Minden kornak megvan a maga prioritása, ezért ebből nem csinálok problémát. Csak bírjam ki addig, míg kifog egy jó pasit, és lesz ideje a tűzzománccal foglalkozni.

Tavaly a járvány miatt nem lehetett megtartani a tűzzománc tanfolyamot. Sok művészeti ágban átálltak távoktatásra, de ez a tűzzománc esetében a szükséges felszerelések (például lemezvágó olló, kemence és festékek) miatt nem lehetséges. Hiszen minden hozzávaló „apróság” az alkotás hosszú fázisa alatt kéznél kell, hogy legyen. Hogyan zajlott az elmúlt egy-másfél év?

Ez a nyomorult pandémia mindenkit rosszul érintett. Engem azért, mert 10 éve szinte minden esztendőben tartok egy tanfolyamot, ahol kialakult egy mag, akik minden évben visszatérnek, és már alig várták, hogy induljon, és levezethessék a kreatív energiáikat. A tanítványok fele gyerek, fele felnőtt. Hattól majdnem nyolcvanéves korig. Vannak idős tanítványaim is, akiknek nagyon jó a kézügyességük, csak nem tudták kamatoztatni sehol. Nemrég hívott egy volt tanítványom, hogy bekapcsolódhatna-e még, mert a kora miatt nehezen jár már, de szeretne ott lenni, mert az alkotó gárdában vidám, felszabadult, szeretetteljes hangulat uralkodik.

Nagyon nehezen éltem meg ezt a másfél-két évet. 2020 márciusa már bizonytalan volt. Tavaly nyáron lazultak a korlátozások, ősszel megint jöttek a szigorítások. Pótor Áron tiszteletes felhívott decemberben, hogy „Wanda néni, tetszik emlékezni, ilyenkor szoktuk berendezni a kiállítást”. Fájó szívvel emlékeztem, mert nagy örömöt okozott minden évben, hogy kiállítás alkalmából feldíszítjük a templomot a szebbnél-szebb alkotásokkal, virágokkal, örökzölddel és gyertyákkal. 

Idén tavasszal, nyáron és ősszel jártam sétálni a többi nyugdíjassal a parkokba (ha kellett maszkban, ha lehetett, akkor anélkül). A természet szépségeitől és a kedves társaságtól helyre billent a lelki egyensúlyom és elhatároztam, hogy megpróbáljuk megint a tűzzománcosokat összehozni. Átbeszéltük Pótor Áron tiszteletes Úrral, hogy karácsony előtt két hónappal ismét beindítjuk a tanfolyamot. A legtöbben ajándékot szeretnének készíteni szeretteiknek, ezen a workshopon, így két hónap elegendő lesz az alkotások elkészítéséhez.

A rézlemezek pokoli drágák lettek. Hála istennek, már két éve beszereztem a zománcfestékeket, amikor még megfizethető volt. Most azzal dolgozunk, ami van. De óradíjat nem számolok fel, ahogyan sohasem tettem. Csak anyagárat és égetési költségét kérek. Nem a pénzért csinálom, hanem mert örömet okoz nekem és a tanítványaimnak is. Talán kapok egy piros pontot az élettől, hogy ebben a nehéz időszakban is próbálok segíteni másoknak a lélek épülésében.

A workshop. Fotók: Kissné Sándor Erzsébet

Ismét tart szombatonként tanfolyamot, amely 6 darab 3 órás foglalkozásból áll október 30. és december 4. között a Füredi úti Református Templomban. Észlel valamilyen változást a tanítványok felől? Többen vagy kevesebben lettek a korábbi évekhez képest?

Kevesebben vannak, mint korábban, mert tartanak a vírustól. De örülök annak is, hogy ennyien legalább vannak.

A gyerekek nem tudnak 3 órán keresztül maszkban ülni. Még a felnőttek is leveszik néha. Mindenki várja a járvány végét, hogy megint olyan legyen a tanfolyam, mint régen.

Jövőre is lesz tűzzománc tanfolyam?

Mindenféleképpen. Merem remélni, hogy leszek még annyira fitt fizikailag és mentálisan is, hogy tudjam folytatni.

Anyám 87 évesen még tanított német és francia nyelvet. 60 éves korától már magántanárként. Azt mondta, hogy neki ez kell, mert mozog az agya, és még nőnek érzi magát. Előtte való nap becsavartam a haját, halvány rúzst használt, és elegánsan felöltözött. Neki ez az emberi méltóságához szükséges volt.

Nem csak annyiból áll az élet, hogy főzök, mosok, takarítok. A tűzzománc tanfolyam kell az önbecsülésemhez.

Kiállítás

Az elkészült munkákból december 12. és 19. között kiállítást rendeznek a Füredi úti Református Templomban, amit 12.-én vasárnap 11 órai kezdettel (az istentisztelet után) nyitnak meg.

Ízelítő a készülő alkotásokból. Fotók: Kissné Sándor Erzsébet

Megosztás:

  • Twitter
  • Facebook
  • More
  • Reddit
  • Telegram
  • WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Tags: debrecendebreceni kultúrakiállításKreativitásKultműalkotásművészetrégióworkshop
Előző Cikk

Enyhébb büntetést kaptak azok a gazemberek, akik idős emberekre támadtak Debrecenben

Következő Cikk

Felismeri ezt a férfit? Bűncselekményről lehet információja!

KapcsolódóCikk

Országos ex libris-pályázatot hirdet Vámospércs
Kult

Országos ex libris-pályázatot hirdet Vámospércs

2023.02.06.
Vízhiány Nyírábrányban
Régió

Vízhiány Nyírábrányban

2023.02.06.
Hajdú-bihari határon akarta átvinni a nagyértékű BMW-t egy román férfi
Régió

Hajdú-bihari határon akarta átvinni a nagyértékű BMW-t egy román férfi

2023.02.06.
Következő Cikk
Felismeri ezt a férfit? Bűncselekményről lehet információja!

Felismeri ezt a férfit? Bűncselekményről lehet információja!

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Villamos és autó karambolozott Debrecenben – FOTÓK

Villamos és autó karambolozott Debrecenben – FOTÓK

2023.02.01.
Megjelenik a BLUES from HELL első lemeze

Megjelenik a BLUES from HELL első lemeze

2023.01.31.
Akkumulátorgyár Nyíregyházán: Botrányba fulladt a közmeghallgatás

Akkumulátorgyár Nyíregyházán: Botrányba fulladt a közmeghallgatás

2023.01.31.
A Debreceni Egyetem kutatói áttörést értek el a véralvadással kapcsolatos betegségek területén

A Debreceni Egyetem kutatói áttörést értek el a véralvadással kapcsolatos betegségek területén

2023.01.25.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

  • 7.6k Fans
  • 5.6k Subscribers
  • 443 Followers

NÉPSZERŰ

  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8609 Megosztás
    Share 3444 Tweet 2152
  • Eltűnt egy nyíregyházi lány (Frissítve)

    799 Megosztás
    Share 320 Tweet 200
  • A fitnesz szektor is az összeomlás szélén

    422 Megosztás
    Share 169 Tweet 106
  • Különleges lánykérés a FÓRUM tetején

    421 Megosztás
    Share 168 Tweet 105
  • Eltűnt Venkli István

    338 Megosztás
    Share 135 Tweet 85
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Az exLoki-játékos, Varga Kevin csapattársa és sportigazgatója is eltűnt a ma hajnali földrengésben
  • Országos ex libris-pályázatot hirdet Vámospércs
  • Vízhiány Nyírábrányban
  • Érdeméremmel tiszteleg az orvosok előtt a Richter
  • Nagyot esik a gázolaj ára szerdától
  • Csaknem 1000 halottja van a török-szíriai földrengéseknek
  • Vizsgálat igazolta egy antidepresszáns hatásosságát a koronavírussal szemben

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2023. Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Adatkezelés
  • ALFÖLD TV
  • Deutsch
  • English
  • Felhasználói feltételek
  • HajduPress
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Română
  • Szerzői jogok

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

 

Loading Comments...
 

    %d bloggers like this: