Ha környezetszennyezés, akkor nem csupán kicsiben kell reformálni, de a “nagyok” háza táján is érdemes sepregetni. Felmérések bizonyítják, hogy a divatipar az egyik legszennyezőbb iparág a Földön. Amellett, hogy emberhez nem méltó munkakörülmények között folyik a termelés a fejlődő országokban, a gyors ütemű gyártás-szállítás hatalmas terhet ró a környezetre. Elengedhetetlen, hogy új alapokra helyezzék a teljes iparágat, amire már vannak is törekvések, országhatárunkon belül is!
A divatipar szemléletformálásáért indított közösségi finanszírozáson alapuló, fiatalokat érintő edukációs kampányt a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület– derül ki a közleményükből. Mint írják:

Az egyesület 2015 óta kiemelten foglalkozik a fenntartható és etikus divat minél szélesebb körben való népszerűsítésével. Ezt a törekvést erősíti 2017 óta a motivált hazai kemény maggal és önkéntesekkel működő Fashion Revolution Hungary kampány, mely a mintegy száz országban működő Fashion Revolution mozgalom hazai ága. Mindezeknek fontos része a fiatalok edukációja, hogy minél alaposabban megismerhessék a divat árnyoldalait, romboló hatásait a környezetre nézve, illetve konkrét információkat kapjanak arról, hogy hogyan tudnak ők is hozzájárulni e negatív hatások csökkentéséhez, egy sokkal környezettudatosabb, etikusabb hozzáállással és gyakorlattal.
nyilatkozta Mányiné Dr. Walek Gabriella, a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület elnöke, a Fashion Revolution Hungary országkoordinátora.
“Divatosan a környezetért!” kampány
A célja egy közösségi edukációs program elindítása, aktív részvétellel és az élmény alapú tanulás módszereivel. Interaktív, 13-18 éves korosztályt megszólító platformok, eszközök, elismert szakemberek, illetve kutatásaik bevonásával a divatipar környezetre gyakorolt hatását, az etikus foglalkoztatás rendszerét, az internet és a socialmedia jelentőségét kívánják feltárni jól érthető, könnyen feldolgozható formában- derül ki a közleményből. A projekt középiskolai és gimnáziumi, szakközépiskolai pedagógusoknak, továbbá a szülőknek egyaránt szól, bevonásuk a fiatalok szemléletformálását illetően kifejezetten fontos!
A projektet vezető csapat több hazai és külföldi oktatási intézménnyel is kapcsolatban áll, közös online oktatási programokat is terveznek a diákok számára a jövőben. A kezdeményezésnek debreceni szálai is vannak, hiszen a Kós Károly Művészeti Szakgimnázium divat-és stílustervező szaktanára (aki egyben a Debreceni Egyetem Mediális Kultúratudomány alprogram PhD hallgatója is) a projekt egyik tananyag fejlesztője. Balogh Dóra elmondta, hogy
a tudatosságra nevelést nem lehet elég korán kezdeni. A felelős vásárlási szokások kialakításáért és fenntartásáért következetes tervezői szemléletre és szervezeti kampányokra van szükség. Továbbá olyan fenntarthatósági eseményekre, melyek élményalapú pedagógiai módszerek beépítésével kerülnek kidolgozásra. A Nemzeti Divat Liga és a Fashion Revolution Hungary csapat az ökotervezők és a divatkutatók között teremt párbeszédet, melynek eredménye ez a gyakorlati és elméleti területeket is megcélzó, hiánypótló edukációs projekt.

- A program része egy online letölthető, 60 oldalas útmutató az alábbi témák kifejtésével:
- Miért van szükség divatforradalomra, mi a fenntartható és etikus divat?
- Tények, adatok a fast fashion iparágról, a multinacionális cégek rejtett titkai
- Hogyan öltözködjünk tudatosan, hogyan készítsünk magunknak ruhákat?
- A textilipar könyezetre gyakorolt hatása, a körforgásos divat
- Etikus divat és fair trade
- Az internet szerepe a változás előre mozdításában
- Óravázlatok, segédanyagok környezettudatos ismeretek témában osztályfőnököknek
A témában írt e-book audiovizuális tartalommal is kiegészülve igyekszik edukálni a környezettudatos trendekre a fiatalokat. Látványos saját képanyaggal, játékos elemekkel és otthoni feladatokkal is kiegészítik a szervezők az anyagot a jövőben.
- Rövid videós anyagok & podcast
Rövid, figyelemfelhívó videói is vannak a kezdeményezésnek, amik a másodkézből származó öltözékekre hívják fel a figyelmet. Egy ismert ember, influencer segítségével, továbbá egy szín- és stílustanácsadó támogatásával mutatják be több részben, hogy hogyan tudnak a fiatalok kedvező áron, környezetkímélő módon, divatosan öltözködni. A projekt podcast csatornáján egy 10 részes interjúsorozatot indítanak, melyben gyermekpszichológusokkal, pedagógusokkal, szülőkkel, ismert emberekkel beszélgetnek a fiatalabb korosztály tudatosságra neveléséről különböző aspektusokból.
- Online/offline esemény
Családbarát vidéki rendezvényükön bemutatják a közösségi edukációs program eredményeit, illetve szórakoztató programokkal hívják fel vendégeik figyelmét a fenntartható divatra, illetve a divat és a művészet kapcsolatára. Múzeumtúrákkal és divatkiállítással arra is rávilágítanak a szervezők, hogy a vírus miatt milyen nehéz helyzetbe kerültek a művészeti intézmények.
Az esemény tervezett programjai:
- Kerekasztal-beszélgetés a fiatalok környezeti neveléséről és fenntartható, etikus divatról
- Múzeumtúra a Debreceni MODEM-ben
- Kreatív foglalkozás és workshop gyerekeknek, fiataloknak
- Kisebb divatbemutató fenntartható tervezők munkáiból

FONTOS!
Ha Önnek is fontos a környezete, és a fenntartható divat oktatása és támogatni szeretné a programot, vagy csupán informálódni róla, akkor látogasson el az Adjuk össze! oldalán futó közösségi kampány felületére!
Hozzászólások