A Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) három tanulója 1. helyezést, hatan 2. helyezést, hárman pedig 3. helyezést ért el a Szakma Sztár Fesztiválon. A Fesztivállal egy időben rendezték az EuroSkills nemzetközi szakmai verseny magyarországi válogatóját, melyen File Tibor József, a DSZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum tanulója informatikai rendszerüzemeltető szakmában az 1. helyen végzett. Az intézmény vezetői megosztották a siker titkát.
Ha arra keressük a választ, hogy mi a titka a debreceni gazdasági fejlődésnek, akkor azt mondom, hogy itt a titok: van egy nagyon jó szakképzés, ebben nagyon jó oktatók és olyan tudni vágyó tanulók, akik hajlandók a tudást befogadni és van bátorságuk, hogy megmérettessék magukat – mondta dr. Pósán László, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának elnöke a diákok eredményeiről beszámoló sajtótájékoztatón. – Minden szakma olyan ütemben fejlődik, hogy aki ezeket nem műveli, hanem csak találkozik velük a világban, az egy idő után nem fogja érteni. Ezért kellenek nagyon jó szakemberek és olyan képzőhelyek, mint amik Debrecenben vannak, mert velük valóban szárnyalni tud a város gazdasága is – tette hozzá.
Tirpák Zsolt, a DSZC kancellárja az eseményen kiemelte, a mai sajtótájékoztató is jó példa arra, hogy lehet sikeres az, aki a szakképzést választja. A kancellár elmondta, különösen örömteli hír, hogy a centrum intézményeibe idén is sikerült az előző évhez képest magasabb számú beiskolázott tanulót felvenni.
Több, mint 1800 tanuló kap a mai napon a DSZC valamely intézményéből örömhírt és ha a fellebbezéseket is belevesszük, akkor a lélektani határ a 2000 főt is átlépheti. 11 intézményünkben, 18 ágazatban 34 technikusi és 28 szakképző iskolai szakmában iskoláztunk be diákokat. A legmagasabb számokat kiemelve: az informatika területén 254, a specializált gépi- és járműgyártásban 223, a turizmus-vendéglátás területén 198, a gazdálkodásmenedzsmentben 176, az építőiparban 172 fővel vettünk fel tanulókat. A legtöbb diák a Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikumban kezdi meg a tanulmányokat 211 fővel, ezt követi ugyanennyi diákkal a Beregszászi Pál Technikum, majd a Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum következik 208 fővel
tette hozzá.
A Debreceni Szakképzési Centrum iskolái mind a kiemelkedően tehetséges, mind a felzárkózásra szoruló tanulóknak biztosítanak lehetőséget. – A Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum, a Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikumban, majd később a Vegyipari Technikumban a Debreceni Egyetemmel együttműködve okleveles technikus képzés indul, míg felzárkózáson az Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskolában vehetnek részt a diákok. Intézményeink nagy számban fogadnak vidéki tanulókat, hiszen tanítványaink 60%-a nem debreceni, számukra kollégiumot biztosítunk. Nagyon fontos, hogy mindenki, aki a szakképzést választotta, szeptembertől úgy kezdi a tanévet, hogy ösztöndíjat kap – összegezte Tirpák Zsolt.
Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója a sajtótájékoztatón arról beszélt, az elmúlt két évben a világjárvány beárnyékolta a középiskolák egyik legnagyobb és legnemesebb ünnepét a ballagást, idén azonban ismét lehetőség nyílt ezek megrendezésére.
Nagyon büszke vagyok a képzéseinkre és az iskoláinkra, valamint arra a szakmai tudásra, melyet a diákjainkban felhalmoznak, hiszen a szakképzés lényege az, hogy olyan szakembereket neveljünk, akik azonnal munkába tudnak állni. Ehhez azonban nem csak a 9. osztályba kell beiskolázni a tanulóinkat, hanem egy kicsit közelebb a gazdasági élethez. Azok a diákok, akik közismeret nélküli tanulmányt szeretnének folytatni, ezt intézményeinkben megtehetik. 18 ágazatból legalább 60 szakmát hirdetünk meg a közeljövőben, ezekre jelentkezhetnek a tanulóink
fogalmazott.
Közel 700 főt szeretnénk műszaki területre beiskolázni, ez 40 szakmát fog érinteni. Ezek a diákok zömében 1, 2, esetleg 3 év múlva jelennek meg a munkaerőpiacon, ám egy gazdasági szereplő számára ez hosszú időnek tűnhet. Ezért további lépéseket téve a közismeret nélküli beiskolázásnál a felnőttek szakmai képzésében is szerepet vállalunk: ide szeretnénk közel 2500 főt beiskolázni, akik hamarabb, akár fél vagy 1 év alatt kikerülhetnek a munkaerőpiacra. A műszaki területre levetítve ez nagyjából 1500 főt jelent. Véleményem szerint a duális képzésben van a jövő
mondta a főigazgató.
Forrás: Debreceni Szakképzési Centrum
Hozzászólások