2018. június 6-a és 10-e között 89. alkalommal kerül sor az Ünnepi Könyvhétre, melyhez tizenhetedjére a Gyermekkönyvnapok programsorozata is kapcsolódik. Debrecen városa is impozáns eseményekkel várja ezen időintervallumban a könyvek és az olvasás szerelmeseit. De hogy mi minden várható az idén 0. nappal is kibővült Könyvhéten, arról az esemény főszervezője és felelőse, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár június 5-én egy sajtótájékoztató keretében számolt be.
A sajtónyilvános eseményen a városvezetés részéről jelen volt Komolay Szabolcs kultúráért felelős alpolgármester mellett a rendezvény kurátora, Dr. Szirák Péter irodalomtörténész is. Az alpolgármester a felszólalásában hangsúlyozta: Budapest után vidéken a legnagyobb könyvheti rendezvényt Debrecen városában tartják, ami nem véletlen egy ilyen nagy irodalmi múlttal bíró város esetén. Az eseménysorozatot idén második alkalommal szervezi a Méliusz Juhász Péter Könyvtár, de mint az mostanában a cívisvárosban a kulturális szféra kapcsán lenni szokott, más intézmények is bekapcsolódnak a programok lebonyolításába, így idén a MODEM és a Déri Múzeum is helyt ad a különböző eseményeknek. Hiszen a tizennyolc standos „kirakodóvásár” mellett, amelynek ismét a Csapó utcai sétálóövezet ad otthont, rengeteg kísérőprogram is várja a látogatókat. A díszvendég Debrecenben Tompa Andrea író, színikritikus lesz, de színművészekkel és zenészekkel is lehet találkozni ez alatt a pár nap alatt.
Dr. Szirák Péter, az Ünnepi Könyvhét kurátora kiemelte: ez az esemény a legrégebbi kulturális brandünk, hiszen 1929 óta rendezik meg évről évre, immár 89. alkalommal. Kivételt ez alól csak a háborús évek képeztek, amikor természetesen nem volt mód a könyvek ünneplésére. Az Ünnepi Könyvhetet – amely 2013 óta települt Debrecenben az ún. „könyvutcába” – minden évben igyekeznek egyedivé tenni, s nincs ez másképp most sem, amikor a szlogen – Tompa Andrea díszvendég irodalmi munkásságához is kapcsolódva – A hallgatás hangja lesz. Az utóbbi évek figyelemreméltó Erdély-regényeinek (A hóhér háza, Fejtől s lábtól, Omerta) alkotójával Szirák Péter június 7-én, csütörtökön este fél héttől a MODEM-ben épp erről a kérdésről, a hallgatás, az elhallgatás mikéntjéről fog beszélgetni. A hallgatás ugyanis mind az életünkben, mind pedig az irodalomban nagy szerepet játszik – hangsúlyozta a kurátor. Nagyon fontos megérteni, hogy amikor valaki elhalkul, azt vajon miért és hogyan teszi, az irodalom pedig – miközben megszólal – sokszor el is hallgat, gondoljunk csak a balladai homály kiemelkedő szerepére. Sokan pedig nem tudnak rendesen beszélni, megnyilatkozni, ilyenkor mások veszik át tőlük ezt a szerepet, s erről szól Tompa Andrea legutóbbi, Omerta című kötete is, amely cím magyarul hallgatási nyilatkozatot jelent. De Szirák Péter az írónővel arról is fog beszélgetni, hogy vajon az irodalom, a könyvek, az alkotók mennyire tudnak hangot adni a női és a férfi szereplőiknek? Van-e vajon olyan hangtípus, amely csak a nőkre jellemző? A Tompa Andreával folytatandó beszélgetés ízelítője után pedig Szirák Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy ahogyan minden évben, idén is igyekeznek különböző rétegeket megszólítani az irodalmon keresztül: ezt szolgálja az Ünnepi Könyvhét számtalan kísérőrendezvénye.
Az események közül néhányat a sajtótájékoztatón Pogrányi Péter, a Könyvhét programszervezője külön is kiemelt. Hangsúlyozta: Tompa Andreával nemcsak a Szirák Péter vezette pódiumbeszélgetésen, hanem egy június 7-én 15 órától kezdődő kerekasztal-beszélgetésen is lehet találkozni, ahol az írónő Fejtől s lábtól című regénye lesz a téma. A színművészek közül Kubik Anna, a Csokonai Színház Kossuth-díjas művésze is részt vesz azon a beszélgetésen, ahol Szabó T. Anna írónő és Bódi Katalin irodalomtörténész társaságában a Női szemmel az alkotásról témáját fogják körbejárni. Tompa Andreán kívül itt lesz Kemény István és Totth Benedek is egy-egy kötetének a bemutatójával, s e pár nap során rengeteg gyermekprogram is várja az érdeklődőket. Aki pedig a zenét szereti, szintén mindegy egyes nap találkozhat egy-egy koncert erejéig például a Másik oldal vagy a Jazz Five nevű formációval. Június 10-én, vasárnap pedig a Méliusz Könyvtárban a japán kultúra kedvelőit várják egy egész napos rendezvényre, ahol például a tradicionális japán viselettel, a mangarajzokkal vagy a szamurájokkal lehet megismerkedni.
A sajtótájékoztató végén Komolay Szabolcs alpolgármester Zoét is bemutatta, azaz az idei Ünnepi Könyvhét kabaláját, amelyet Kiss Dorina Viktória, a Gönczy Pál Általános Iskola tanulója rajzolt.
A 89. Ünnepi Könyvhét és a 17. Gyermekkönyvnapok teljes és részletes programját a www.meliusz.hu oldalra kattintva találják meg.
Gyürky Katalin
Hozzászólások