Ismét tetemes forrás jut a közlekedési beruházásokra is.
Újabb részleteket ismertetett Debrecen idei költségvetési tervezetéből Barcsa Lajos alpolgármester tegnap sajtótájékoztatón. Korábban már a büdzsé minden területét bemutatták kollégái, a legnagyobb összeggel operáló költségvetési részek maradtak utoljára. A sajtótájékoztató helyszíne – a büdzsé ismeretében stílszerűen- Debrecen egyik dinamikusan fejlődő ipari parkjában volt.
Az alpolgármester a helyszínnel kapcsolatban elmondta:
folyamatosan fejlődik a 600 hektáros Déli Ipari Park, a 2022-es költségvetés-tervezetben pedig az itteni közműinfrastruktúra-, illetve a belső úthálózat kiépítése, valamint a kkv-park megvalósítása szerepel a legnagyobb összeggel, de folyamatos a magánkézben lévő területek vásárlása is, amelyhez rövid lejáratú projekthitelek felvételét is betervezte a város.
Emlékeztetett rá, hogy az önkormányzat – csaknem 14 milliárdnyi hitelből– a magánkézben lévő telkek megvásárlását tervezi, eközben vagy saját maga, vagy a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. adásvételi előszerződéseket köt a befektetőkkel. Így miután tulajdonossá válik a város, és a vételár beérkezik a számlára, azonnal tudják azt hiteltörlesztésre fordítani.
Barcsa Lajos kitért a debreceni gazdaságfejlesztés másik “húzóterületére”, az Észak-Nyugati Gazdasági Övezetre is, ahol elmondása szerint, idén
főként útépítések valósulnak meg 2022-ben, a terület vasúti- és közúti megközelíthetőségét a NIF Zrt. állami beruházásai, illetve az önkormányzat saját fejlesztései is javítják majd.
Kiemelte, hogy a tervek szerint az évtized végére meghaladja a tízezer főt a két ipari területen dolgozó munkavállalók száma.

Az alpolgármester sajtótájékoztatóján kitért a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program eredményeire is. Mint mondta,
94 projekt közel 47 milliárd forint értékben érintette Debrecent az elmúlt években. A beruházások csaknem 90 százaléka befejeződött vagy a kivitelezése előrehaladott állapotban van. A jelenleg folyamatban lévő fejlesztések között szerepel óvodák és bölcsődék korszerűsítése, újak építése, de megújulnak szociális intézmények, és a Zöld Város Program részeként közösségi terek, illetve a Csapókerti Közösségi Ház, valamint a Régi Városháza is.
A közlekedésfejlesztésre áttérve kiemelte a folyamatban lévő nyugati kiskörút építését, a Kishegyesi út átalakítását és – a fenntartható közlekedés jegyében – több kerékpárút kialakítását is, mint 2022-re előirányzott fontos fejlesztési cél.
Az idei költségvetés-tervezet tartalmazza továbbá nagy jelentőségű beruházások előkészítését. Elkezdődik a keleti körútnak, a 3-as villamos nyomvonalának, valamint az 1-es villamos rekonstrukciójának a tervezése. A tervek szerint elkezdődhet a Sas utcai mélygarázs építése is, jelenleg a kivitelezési közbeszerzési eljárás értékelése van folyamatban.
A vagyongazdálkodáshoz kapcsolódóan Barcsa Lajos beszámolt a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. 2022-es költségvetés-tervezetéről is. Két fontos projektet emelt ki a holding tevékenységéből.
Az önkormányzat vagyonkezelő cége foglalkozik a Tócóvölgy második ütemének előkészítésével, és tagvállalatai közül a Debreceni Vízmű Zrt., valamint a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. is hajt itt végre közműinfrastruktúra-fejlesztést idén. Illetve elkezdődtek a régészeti feltárások a Dósa nádor téri volt ÁNTSZ-épületben, a telek iránt rengeteg az érdeklődő.
A sportfejlesztésekkel kapcsolatban elmondta, hogy ezen a területen
Hozzászólások