Merkúr – A legbelső bolygó egyre hamarabb tér nyugovóra, azonban június első napjaiban még megcsodálhatjuk alkonyatkor. Ehhez az szükséges hogy, pára, por és felhőmentes legyen az égbolt alsó része. A Merkúr halovány fénye könnyen megbújik a lemenőnap fényében, ennek köszönhetően legtöbbször csak akkor lesz észrevehető, ha már túl közel jár a horizonthoz.
A Hold, a Jupiter és a Szaturnusz– együttállása lesz látható június 9-én éjjel. A két bolygóóriás magyar idő szerint 23 óra körül bukkan fel, a Tejút déli régiójához közel és egészen hajnalig fürkészhetjük és élvezhetjük majd a látványt. Azon az estén éjfél után érdemes lesz rápillantani a délkeleti ég aljára is, hiszen a két bolygó mellett a 88 százalékos Hold is ott világít majd, ez az esemény érdekes látvány ígér.
Hold és Mars – együttállás lesz június 13-án hajnalban. A Mars, ugyan még alacsonyan jár, azonban fénye egyre erőteljesebb. Akkor hajnalban a Hold is közel kerül hozzá, amely ekkor 52 százalékos megvilágítású lesz, és nagyjából 3 fok távolságra lesz a vörös bolygótól. Az esti égbolton 1,5 fokkal feljebb pedig a Neptunusz is kivehető lesz, amely tiszta az idő esetén kivehető lesz.
Éjszakai világító felhők – A kékes-ezüstös fényű világító éjszakai felhőket nyár közepén tekinthetjük meg. A nyár derekán, alkonyat után és pirkadat előtt jelenhetnek meg. A jelenség kiszámíthatatlan, a megpillantásához szerencse, vagy nagy türelem szükséges, többnyire csak az elhivatottak azok, akik a jelenség lehetséges időszakában folyamatosan az eget kémlelik abban a reményben, hogy sikerül egy ilyen csodát megpillantaniuk. Azoknak, akiknek már benne részük, pontosan értik, hogy miért is éri meg annyira a várakozás.
Hozzászólások