Az idei Tusványos első napjának második felében a Kárpát-medence felsőoktatásának helyzete is terítékre került a fősátorban.
Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere, bevezető gondolatként az összetartozás fontosságáról beszélt. A polgári kormány ez irányú intézkedésének egyik legfontosabb állomásaként említette a Határtalanul program bevezetését, aminek lényege: az általános iskolát végzettek állami támogatásból legalább egyszer jussanak el határon túli településekre. „A közös kultúra, a közös múlt és a közös hit az összetartozás alapja, legfontosabb eszközei pedig az oktatás és nevelés, a gazdaság és a politika” – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, legfontosabb cél az egységes Kárpát-medencei felsőoktatási tér megteremtése. Ez megvalósulhat az intézményrendszerrel, kihelyezett egyetemi képzésekkel. Bejelentette a szaktárca vezetője, hogy jövő év februárjában indul a Magyar Erazmus program, melynek keretében megvalósul a hallgatói és oktatói mobilitás. A programra az első évben 300 millió forintot szán a magyar kormány.
2017-re a cél, hogy minden határon túli régióban elérhető legyen minden releváns gazdasági szak magyar nyelven, a helyben maradás érdekében. Ennek kapcsán kiderült: Romániában 190 magyar nyelvű képzés folyik, Felvidéken 40, Kárpátalján 6, míg a Délvidéken egyetlen magyar nyelvű felsőfokú képzés sincs.
Orosz Ildikó, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke „Keleten a helyzet változatlan” mondattal vezette fel tájékoztatóját az otthoni helyzetről, utalva arra, milyen megoldatlan gondokkal küzdenek a magyar állam által 20 éve működtetett intézményben. Példaként említette az ukrán nyelven kötelező felvételi vizsgákat. Vészhelyzetnek titulálta a jelenlegi állapotokat, ugyanis a fiatal férfiak a katonai behívó elől Magyarországra menekülnek. A kiszámítható jövő miatt szükséges az otthoni konszolidáció – szögezte le.
Az asszimilációt, az elvándorlást említették a Marosvásárhelyi Orvos és Gyógyszerészeti Egyetem, a kolozsvári Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Babes-Bólyai Tudományegyetem és a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem vezetői is. Utóbbi kapcsán Szilágyi Ferenc docens leszögezte: tudatos identitásépítést vállalnak fel a Partiumban.
Kép és szöveg: Nyírő Gizella
Hozzászólások