A kávé felfedezéséről számos történetet olvashatunk, tény, hogy a legvalószínűbbnek az a történet tűnik, amelyik szerint a XIV. században etióp kecskepásztorok arra figyeltek fel, hogy, ha a kecskéik egy bizonyos bokor termését legelik le, felélénkülnek. A pásztorok ezután begyűjtötték a termést és szerzetesekhez fordultak vele, akik megfőzték az első kávébabból készült italokat.
Magyarországon a 17. századból származik a “fekete leves” kifejezés, valószínűleg a török megszállás alatt került be a magyar köztudatba, és a törököktől vettük át az étkezések utáni kávézás szokását is. Zrínyi Miklós a Szigeti veszedelem című művében írja le először a kávé szót: “Egymás közt sok dologról beszélgetének. Káuét kicsin finchából hörpölgetének…”

A kávéházi kultúra és az irodalom találkozása
Tanulmányainkból bizonyára mindenkinek ismerősek lehetnek azok a történetek, amelyek a kávéházi kultúra, a magyar irodalom legfontosabb szereplőivel való találkozását mesélik el. A legenda szerint a Pilvax kávéházban elszavalja Petőfi Sándor a Nemzeti Dalt, ezzel pedig a forradalmi események hullámát indítja el 1848-ban. Később a magyar irodalom szerves részévé vált, hogy leghíresebb költőink íróink kávéházakban találkoztak, írtak, vitatták meg a haza legfontosabb eseményeit. Budapest a kávéházak városa lett, a New York kávéházban szerkesztőségi asztala volt a Nyugat szerkesztőségének. A sort tovább tudjuk folytatni, hiszen a Múzeum, az EMKE, a Philadelphia, a Lánchíd, az Országház és még sok más kávéház működött a városban.
Manapság kevés kávéház őrizte meg régi formáját, de Budapesten még mindig találkozhatunk többek között a New Yorkkal, a Centrál kávézóval, a Hadikkal is. Bár ezek manapság inkább már prémium vendéglátóhelyként, prémium kávézóként funkcionálnak, ma is őrzik, kinézetükben és szellemiségükben is az egykori híres alkotóink emlékét.
Mi a helyzet Debrecennel?
Debrecenben kevésbé virágzott a kávéházi kultúra, de nálunk is akadtak híres épületek, ilyen volt például a Piac utcai Hungária Kávéház is. Ha a jelenbe tekintünk kevés olyan kávézó akad, amelyik nemcsak megőrzi kávézás kultúráját, de az irodalommal is összekapcsolható. Debrecenben ilyen a FÓRUM bevásárlóközpontban a Libri könyvesboltban található Cafe Frei. Érdekes a koncepció a két bolt között, hiszen egy térben helyezkednek el, valamennyire bár el vannak választva egymástól, mégis egy vásárlóitérben vásárolhatunk és kávézhatunk. A Cafe Frei üzletistratégiája is szintén összeegyeztethető a könyvek világával, ha betérünk a kávézóba az itallapról megismerhetjük a kávék származási helyét, elkészítési módjukat, többféle méretben kérhetjük őket, az élmény egészen személyre szabottá válik ezáltal. Akárcsak olvasás közben, itt is egy történetet kapunk a kávék mellé, nem csupán egy italt, amit elfogyaszthatunk, megismerhetjük a mögötte húzódó elkészítési módot és azt a földrészt is, ahonnan származik a kávé.


A modern kávézás fellegvára
Manapság sokak által leginkább kedvelt kávézó a Starbucks szintén megtalálható a FÓRUM bevásárlóközpontban. A Starbucks a környezettudatos megoldások híve, ennek megfelelően alakítják ki üzleteiket és kínálatukat is, emellett a kávé készítés művészetének elsajátítására bíztatják a baristákat és az érdeklődőket, így a legjobbaktól tanulhat az, aki érdeklődik a mesterség iránt a Starbucks kávémester képzésein. A Starbucks kávézók egyedi tervezésűek, négyféle koncepción alapulhat egy-egy Starbucks kávéház kialakítása, ezek a következőek: a Heritage (örökség) típusú kávéházak, a kereskedői gyökereket tükrözik, közösségi asztalok, klubszékek és fából készült rolók idézik a századforduló idejének hangulatát. Az Artisan (kézműves) stílusú kávézók a városi piacok ipari múltját idézik. A Regionális Modern stílus nyugalmas, kortárs kialakítású, világos tetőtérszerű részekkel. Míg a Koncepció típusú kávézók egyedi környezetet biztosítanak, tervezői innovatív megoldásokra épülnek.

Más kávézók a FÓRUM bevásárlóközpontban:
Oxo Bubble Tea
Kávézzunk az otthon melegében
Aki inkább az otthonában vágyik a kávézás élményére, betérhet a bevásárlóközpontban található Media Markt üzletébe, ahol a kávézás éléményéhez szükséges összes eszközt beszerezheti, kezdve az őrlőktől, a nosztalgikus kotyogós kávéfőzőkön át, egészen a legújabb típusú kapszulás kávéfőzőkig, emellett számos fajta szemes kávéból is válogathat, a prémium márkákon át egészen, a pénztárcabarát változatokig.
Szerző: Tisza Eleonóra
Hozzászólások