Március 5. a disszociatív személyiségzavar napja, ennek alkalmából megtekintjük a legjobb filmeket a témában és egy sorozatot is. A lista, mint minden toplista, szubjektív.
A disszociatív vagy többszörös személyiség meghatározó jellemzője, hogy az egyénnek két vagy (az esetek felében) több elkülönült személyisége van saját névvel, emlékezetkieséssel vagy a nélkül, melyek között kisebb-nagyobb mértékű átjárás lehetséges. Megnyilvánulhat olyan formában, hogy a különböző személyiségek nem tudnak egymás létezéséről, de lehet, hogy az egyik tudja a másik vagy többi személyiség létezését, azonban a másik vagy a többi nem tud az egyikről és így tovább. Így az ilyen szerepek eljátszása nehéz feladat, és ahhoz, hogy hiteles legyen, tehetséges színész szükséges hozzá.
- Harcosok klubja
“Szokás mondani, hogy azt bántod, akit szeretsz. Ez fordítva is igaz.”
Ez a film azért kakukktojás, mert nem egy színész játssza a két személyiséget, a főszerepekben Edward Norton és Brad Pitt van. Chuck Palahniuk regényének feldolgozásában egy álmatlan irodai dolgozó és egy szappankészítő egy földalatti bunyóklubot alapít, amelyből mozgalom lesz.
- Széttörve
“Az nem én voltam, hanem Patricia.”
James McAvoy egy zseniális színész, és bár játszotta Charles Xaviert is sok filmben, mégis ebben a szuperhősfilmben mutatja meg milyen tehetséges. A történet egy többszörös személyiségzavarban szenvedő férfit követ nyomon, aki elrabol három fiatal lányt, 23 meglévő személyisége mellett pedig egy 24. is kezd alakot ölteni. A filmnek készült folytatása, a Tükör, ahol a Széttörve főszereplői visszatérnek.
- Viharsziget
“Ha az emberről úgy tartják, hogy őrült, akkor minden tiltakozás csupán megerősíti őket ebben.”
DiCapriónak már régóta érett az Oscar-díj, amit 2016-ban meg is kapott, és már ebben a filmben nyújtott alakítása is megérte volna a szobrocskát. Ez is regényadaptáció, melyet Martin Scorsese álmodott a vászonra. 1954-ben egy amerikai rendőrbíró egy elmebetegek kórházából megszökött gyilkos eltűnése ügyében nyomoz.
- Én, és én meg az Irén
“Igazán különleges egység vagy.”
Jim Carrey-t legtöbbször vígjátékokkal azonosítják, azonban komoly, drámai szerepeket is nagyon jól tud hozni, ebben a filmben a vígjáték terén alkot valami különlegeset. Egy rendőr, aki miután éveken át folyamatosan elfojtotta dühét és érzéseit, pszichotikus összeomlást szenved, aminek eredményeképpen másik személyisége is a felszínre tör.
- Psycho
“A borzalmak színtere nem a ház volt. Hanem Norman Bates agya.”
Minden idők legismertebb filmje azért is érdekes, mert a főszereplőt, akit Anthony Perkins játszott, egy valódi sorozatgyilkosról – a wisconsini Ed Geinről – mintázták. Egy titkárnő sikkaszt munkaadója ügyfelétől, majd elmenekül a pénzzel, és bejelentkezik egy távoli motelbe, amelyet egy fiatalember vezet, aki az anyja lelki terrorja alatt áll.
Holdlovag
“Nem tudom megkülönböztetni az álmot a valóságtól.”
A Marvel Disney+-os sorozata egy mentális betegséggel küzdő szuperhőst mutat be a főszerepben Oscar Isaac-kel. Azért is került fel a listára, mert a hosszabb játékidő több lehetőséget ad a főszereplők kapcsolatának bemutatására, mint a filmek esetében. Steven Grant egy múzeumi ajándékboltban dolgozó egyszerű ember, aki felfedez magában egy Marc Spector nevű zsoldos alteregót is. Marc személyiségének múltbéli ellenségei rátalálnak a férfire, valamint kiderül az is, hogy egy egyiptomi holdistenhez is köze van ennek az alteregóhoz.
Hozzászólások