Új vándorkiállítást indít a Terror Háza Múzeumot fenntartó Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, a Roma Kapcsolatokért Felelős Kormánybiztossággal közösen. Az „Együtt, szabadon – Magyar Cigány Hősök” című vándorkiállítás az 1956-os forradalom és a rendszerváltoztatás idején példaértékű szerepet vállalt magyar cigányság hőseit mutatja be Debrecenben május 19-ig a Dósa nádor téren.
„Több mint harminc évvel a kommunizmus bukása után végre ki kell mondanunk, sokkal, de sokkal több hősünk van, mint akiket példaképként eddig magunk fölé emeltünk. Az egyik legnagyobb adóságunk e téren a magyar cigányság felé van, amely ha helyzet volt, és mindig volt helyzet, sosem habozott áldozatot hozni a nemzet és a haza oltárán.”
Schmidt Mária, Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a 30 éve szabadon emlékév kormánybiztosa.
A cigányság a magyarsággal hosszú évszázadok óta közös sorson osztozik. Tehetségével, művészetével, munkájával, és ha kellett, az életével szolgálta a közös hazát. A vándorkiállítás célja, hogy bemutassa a magyar cigányközösség azon kiemelkedő tagjait, akik szakmai és közéleti tevékenységükkel már a diktatúra évei alatt is hozzájárultak egy öntudatos és büszke magyar roma közösség felépítéséhez.
Az „Együtt, szabadon – Magyar Cigány Hősök” című tárlat több mint harminc legkülönbözőbb társadalmi hátterű és foglalkozású roma honfitársunkat mutatja be, akik hozzájárultak a hazai cigányság közösségének építéséhez, Magyarország kulturális fejlődéséhez, színesebbé tételéhez, vagy hazájuk szabadságáért áldozták életüket. Történetüket összeköti a közösségükért érzett felelősség, a tenni akarás és a kitartás.
Csupán néhány név azok közül, akiknek élettörténetét a kiállítás segítségével megismerhetjük:
- Cziffra György zongoraművész
- Szakcsi Lakatos Béla zeneszerző
- Szentandrássy István és Péli Tamás festőművészek
- Rézműves Mihályné Lina óvodaalapító
- Szirtes Zoltán orvos
- Bogdán János, a világ első roma gimnáziumának egyik alapítója
- Lakatos Menyhért író, költő
- Nagy Gusztáv költő, műfordító
- Kovács József Hontalan költő, újságíró
- Debre Istvánné Magdolna pedagógus
- Bari Károly költő
- Choli Daróczi József költő, műfordító
- az 1990-es marosvásárhelyi Fekete március hőse, Puczi Béla.
A vándorkiállítás 2022. május 14-én érkezik Debrecenbe, a Dósa nádor térre, ahol megtekinthető május 19-ig. Megnyitó május 14-én 17 órakor a Déri Múzeumban.
A vándorkiállítás ingyenesen látogatható. Valamennyi helyszínen nyitó rendezvénnyel és koncerttel várja az érdeklődőket.
A Terror Háza Múzeum és a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány több mit tíz éve tekinti kiemelt feladatának cigány hősök felkutatását és sorstörténetük bemutatását. Elkötelezett abban, hogy megemlékezzen a roma hősökről és felhívja a szélesebb közönség figyelmét a magyar romák helytállására, valamint bemutassa, hogy a magyar cigányok a tevékenységükkel, az önszerveződéssel, a cigány ügyek felkarolásával, közösségeik felemelésével, tanulásuk és munkahelyhez jutásuk megszervezésével, művészetükkel közösségüket és Magyarországot egyaránt szolgálták.
Forrás: DMJV Polgármesteri Kabinetiroda
Hozzászólások