2025. december 27. szombat
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home DíszUDvar

A meggyilkolt miniszterelnökre emlékezett az egyetem

HajduPress Szerző HajduPress
2018/11/01
kategória: DíszUDvar, Egyéb kategória
2 0
0
FacebookTwitterE-mail

1918. október 31-én gyilkolták meg gróf Tisza Istvánt. Halálának 100. évfordulója alkalmából koszorúzással és tudományos előadásokkal emlékeztek Magyarország egykori miniszterelnökére szerdán a Debreceni Egyetemen.

– Tisza István számára az ország és a nemzet iránti hűségnél, lojalitásnál nem létezett igazabb és szentebb ügy – mondta Pósán László országgyűlési képviselő a Debreceni Egyetem Főépülete előtt álló Tisza-szobornál tartott megemlékezésen. 

A politikus szerint gróf Tisza István politikai nézetrendszerének középpontjában a történelmi Magyarország integritásának és a dualista rendszeren belüli önállóságának megőrzése állt. Hozzátette: 1867 óta alig volt Magyarországon államférfi, politikus, akit egyik oldalon annyira imádtak, a másikon annyira gyűlöltek volna.
Pósán László felidézte azt is, hogy Tisza István milyen nagy szerepet vállalt az egyetem létrejöttében.

– Az 1910-es évek elején, amikor a tudománypolitikai viták egyik legfontosabb kérdése az volt, hol létesüljön új felsőoktatási intézmény, Tisza István minden tekintélyét latba vetette, hogy Debrecenben, a Református Kollégium alapjaira épülve egyetem jöjjön létre.

Tisza István szobrát 1926-ban a klinikák előtt avatták fel. Az emlékművet 1945-ben egyetemisták döntötték le, majd évtizedekig múzeumi dolgozók őrizték titokban. Újraavatására 2000-ig kellett várni, méltó helyét pedig 2016. október 31-én foglalta el, a Főépület előtti téren, mivel hallgatók kérték az egyetem vezetését, hogy a Tisza-szobor az őt megillető helyen állhasson. 

– Szobra csak 2 éve kerülhetett oda, ahová eredetileg szánták, az egyetem Főépülete elé.  Annak az egyetemnek az épülete elé, amelyet az első világháború után a néhai miniszterelnökről neveztek el. Az a tény, hogy az egyetemi ifjúság állíttatta vissza a szobrot, jó reménységgel tölthet el bennünket, hogy Tisza István hazafiúsága és szellemisége megérinti és áthatja a mai nemzedéket is – mondta Pósán László.

A politikus ünnepi beszédét követően a résztvevők koszorúkat helyeztek el az egykori miniszterelnök szobránál.

Az egyetemi megemlékezés „A Tisza István és kortársai” című tudományos szimpóziummal folytatódott az intézmény Aulájában.

– Tisza István olyan meghatározó alakja volt a magyar történelemnek, akiről már a kortársai is azt mondták, hogy tudása és politikai tevékenysége figyelemre méltó. Mindenekelőtt Magyarország és a nemzet érdekeit tartotta szem előtt. Megítélése ugyanakkor ellentmondásos. Az utódok feladata az, hogy az olykor egymásnak ellentmondó véleményekből kialakítsunk egy olyan képet, amely méltó a politikushoz. Ezek a konferenciák lehetőséget biztosítanak erre – hangsúlyozta köszöntőjében Komolay Szabolcs, Debrecen alpolgármestere.

Bartha Elek, a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese azt emelte ki, hogy „imponáló az az emberi tartás, az az erkölcsi szilárdság, állhatatosság, amellyel Tisza István a nemzet ügyét szolgálta, politikai éleslátása korának európai politikájában is kétségbevonhatatlan tekintélyt kölcsönzött neki. "
A rektorhelyettes emlékeztetett arra, hogy Tisza István cselekedeteit a hit és a nemzet vezérelte, ez határozta meg döntéseit, nem volt benne félelem és megalkuvás. Mártír volt, vértanú, a hit és a nemzet vértanúja.

– Egyetemünk korábbi névadóját Debrecenben és az egyetemen hosszú évek óta tisztelet és megbecsülés övezi. Helyreállított és méltó helyen álló szobrát koszorúk díszítik, a valamikor róla elnevezett intézmény Aulájában méltó körülmények között ünnepi tudományos ülésen emlékezünk meg róla. A Debrecenért, a Debreceni Egyetemért végzett munkája, a Magyarországért áldozott élete emlékezetének és magunknak is tartozunk ezzel a mai rendezvénnyel – zárta gondolatait a rektorhelyettes. 

A tudományos szimpóziumon "Tisza István és Bethlen István" címmel Püski Levente a Debreceni Egyetem egyetemi tanára, illetve "Tisza István és Klebelsberg Kunó" címmel Ujváry Gábor, a VERITAS Történetkutató Intézet tudományos főmunkatársa tartott előadást.

Sajtóiroda

Megosztás:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • More
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Előző Cikk

A cégek 5738 forintot költenek a megfelelő dolgozó megtalálására

Következő Cikk

Döbbenetes fotó: halálos balesettel indult a nap

KapcsolódóCikk

Csak egyetlen helyre riasztották a hajdú-bihari tűzoltókat
Egyéb kategória

Busz és személyautó karambolozott Debrecenben

2025.12.23.
Kamionos demonstráció Budapesten: a fuvarozók a megemelt útdíjak ellen tiltakoznak
Egyéb kategória

Kamionos demonstráció Budapesten: a fuvarozók a megemelt útdíjak ellen tiltakoznak

2025.12.22.
Unokázós csalással szerzett pénzt szállított egy orosházi férfi
Egyéb kategória

Unokázós csalással szerzett pénzt szállított egy orosházi férfi

2025.12.22.
Következő Cikk

Döbbenetes fotó: halálos balesettel indult a nap

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Halálos közúti baleset történt az M4-esen

Halálos közúti baleset történt az M4-esen

2025.12.21.
Veszélyessé vált a levegő minősége Debrecenben

Veszélyessé vált a levegő minősége Debrecenben

2025.12.18.
Fának csapódott egy személyautó Berettyóújfaluban, a mentőket is riasztották a helyszínre

Fának csapódott egy személyautó Berettyóújfaluban, a mentőket is riasztották a helyszínre

2025.12.22.
Kigyulladt egy családi ház Mikepércsen

Kigyulladt egy családi ház Mikepércsen

2025.12.19.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    9390 Megosztás
    Share 3756 Tweet 2348
  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8844 Megosztás
    Share 3538 Tweet 2211
  • Húsevő baktérium végezhetett Vadász Zsolttal

    3274 Megosztás
    Share 1310 Tweet 819
  • Meghalt Varga Zita, a Debreceni Egyetem GDPR Központ vezetője

    3219 Megosztás
    Share 1288 Tweet 805
  • Tizenketten tűntek el Debrecenben a múlt héten

    3144 Megosztás
    Share 1258 Tweet 786
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Egy 92 éves japán nő lett minden idők egyik legidősebb győztese a Tekkenben
  • Az Egyesült Államokban tízmilliók lakóhelyére adtak ki téli riasztást
  • 413 tűzoltói beavatkozás történt karácsony három napja alatt
  • Frontális baleset történt a Ferihegyi reptérre vezető úton
  • Félpályán halad a forgalom az M3-as autópálya Mezőcsát, Hejőpapi lehajtójánál Igrici és Hejőpapi között
  • Erdélyben az idei tél legalacsonyabb hőmérsékleti értékeit mérték
  • Zene karácsony – Charlie-koncert Debrecenben

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2025 Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Discover more from hajdupress.hu

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

%d