Az ENSZ 1992 decemberében a szegénység elleni küzdelem világnapjává nyilvánította október 17.-ét.
A közgyűlés felhívta a tagállamok figyelmét arra, hogy szenteljék ezt a napot a szegénység elleni küzdelemmel kapcsolatos tevékenységek bemutatásának. Az ENSZ közgyűlése a kormányközi és civil szervezetek figyelmét arra irányította, hogy nyújtsanak segítséget a szegénység elleni küzdelemmel kapcsolatos tevékenységek megszervezéséhez a nemzeti kormányoknak.
Az Európai Parlament azokra a nehézségekre különös figyelmet fordított, amelyekkel egyes csoportok a világjárvány során szembesülnek. 2020. április 17-én elfogadta a Covid19-világjárvány és annak következményei elleni küzdelemre irányuló összehangolt uniós fellépésről szóló állásfoglalást, amelyben számos kiszolgáltatott csoport helyzetével foglalkozott, és felszólított a szegénység elleni átfogó stratégia kidolgozására.
Arra is felszólította a tagállamokat, hogy biztosítsák a fogyatékossággal élő személyek számára szükséges közösségi alapú gondozási és támogatási szolgáltatások finanszírozását, kellő felszereltségét és megfelelő személyzetét.
2020 októberében az Európai Bizottság a dolgozói szegénység elleni küzdelem céljából irányelvre irányuló javaslatot tett közzé az Európai Unióban biztosítandó megfelelő minimálbérekről.
A foglalkoztatás és a szociális innováció európai programja (EaSI) uniós szintű finanszírozást nyújt a foglalkoztatási és szociális politikák korszerűsítéséhez a megfelelő és tisztességes szociális védelem biztosítása, a minőségi és fenntartható foglalkoztatás előmozdítása, valamint a megkülönböztetés, a társadalmi kirekesztés és a szegénység elleni küzdelem céljából.

Hány forintból élnek a magyar szegények?
Szegénységi küszöb: egy jól körülhatárolt sokaság háztartásainak, családjainak vagy az ezekhez tartozó személyeknek anyagi helyzetét mérő változónak egy többé-kevésbé szubjektív meggondolásokon alapuló rögzített értéke, amely érték alatt élőket tekintik szegényeknek.
A KSH adatai szerint 2019-ben a szegénységi küszöb havi 105 259 forint volt.
Szegénységi rés: a szegénység mélységét hivatott kifejezni. Az arányszám azt mutatja meg, hogy a szegények (a szegénységi küszöb alatti jövedelemből élők) átlagos jövedelme milyen mértékben marad el a szegénységi küszöbtől.
A szegénységi küszöbnek a szegénységi rés mértékével csökkentett összege 67 050 forintra jön ki, azaz ennyiből él átlagosan egy szegény magyar.
Mélyszegénység: az a jelenség, amikor valaki a szegénységi küszöb alatt, alapvető javakat és közszolgáltatásokat nélkülözve él, és kevés esélye van arra, hogy ebből a helyzetből önerőből kilépjen.
„az ENSZ különmegbízottja szerint a szegénység olyan jelenség, amely túlmutat annak megtapasztalásán, hogy alacsony jövedelemből kell megélni, és maga után vonja a fejlődés mélyebb hiányát és a társadalmi kirekesztés kiterjedtségét valamennyi közösségben, amiből adódóan a szegénység felszámolására irányuló jövőbeni stratégia középpontjában az egyenlőtlenségek kiigazításának kell állnia a hosszú távon fenntartható fejlődés megteremtése és előmozdítása érdekében”
részlet az Euro–Latin-Amerikai Parlamenti Közgyűlés állásfoglallásából.
Az UNICEF a gyermekszegénység ellen küzd. Adománnyal te is segítheted őket: https://unicef.hu/segitek#step-1
Hozzászólások