Nincs változás az orosz-ukrán háború alakulását illetően. A felek között továbbra sincs tető alá hozható egyezség, újabb lebombázott településekről, vegyifegyver-bevetésének gyanújáról, nyilvánosan fenyegetésnek titulált NATO-szállítmányokról szólnak a híradások, a világ által várt fegyverszünet pedig egyre inkább tűnik utópisztikusnak, mint lehetséges következő lépésnek. Minél inkább elhúzódik a fegyveres konfliktus, minél inkább bevonódik a világpolitika többi szereplője, annál inkább nyomot hagynak a történések a gazdaságon. Cikkünk első részében az alapélelmiszereinket érintő inflációról írtunk. A folytatásban az energiaválsággal fogunk foglalkozni, melynek nem csupán a közműszámlákon, de a benzinkutakon is érezhetjük majd a hatását.
Súlyos recesszió küszöbén áll Európa, vele együtt pedig a magyar gazdaság is. Az infláció egyre aggasztóbb méreteket ölt, amit csak fokozhat a jövőben az energia- és üzemanyag válság.
Oroszország földgáz nagyhatalom. A Fidesz 2022-es kampányának egyik vezérfonala volt a rezsicsökkentés védelme, mely miatt
nem támogatnak semmilyen szankciót, ami az oroszoktól érkező gázt veszélybe sodorná.

Azzal is “hakniztak” a választás hajrájában, hogy hazánk az évek óta hűen ápolt orosz-magyar kapcsolatnak köszönhetően a piaci árnál ötször olcsóbban kapja a fűtőanyagot. Ezzel szemben a KSH pár napja közölt adataiból kiderült, hogy szó sincs “akciós”, csak most, csak nekünk adott árról, hanem fillérre pontosan annyit fizetünk a földgázért, mint mindenki más, így a spanyolviasznak eladott rezsicsökkentés sem hoz annyit a konyhára a válság kellős közepén, mint azt hinnénk.
Arról is beszámoltunk nemrég, hogy az Európa Tanács egyöntetűen megszavazta az orosz gáz-, olaj- és nukleáris energiahordozó embargót, így az Európai Unió kezében van a döntés arra vonatkozóan, hogy valóra váltja-e ezt a szankció csomagot. Amennyiben igen, úgy több tagállam- köztük Magyarország is- gondban lesz a fűtési szezonban.
Ha nincs gáz, akkor nem csupán a meleg víz ellátása, és a fűtése lehetetlenül el megbecsülhetetlenül sok háztartásnak, hanem a termelői szektor nagyon nagy szelete is. Ha az Európai Unió el is fogadja ezt a szankció csomagot- ami valljuk be, rövid időn belül térdre kényszerítené Oroszországot, mint gáznagyhatalmat és talán arra ösztönözné, hogy közelítsen ellenfele álláspontjához a háborúban- jó eséllyel akkor történik meg, ha legalább egy részleges menekülési opció, vagy épp B terv is az asztalon lesz a lakosság számára bedobható mentőövként.
A másik aggodalomra okot adó szegmens az üzemanyag-ellátás.
Gázolaj tekintetében az egyik legnagyobb exportőr Oroszország.

Már a háború kitörése előtt a bizonytalan politikai adok-kapok is feltornázta az árát, ráadásul akadozott a szállítás is a megnövekedett igényekhez képest, a helyzet eszkalálódása viszont jelentősen rontott a helyzeten.
Magyarországon jelenleg érvényben van az árstop, így május közepéig 480 forintos hatósági áron tankolhatunk a hazai töltőállomásokon. Ez persze nem jelenti azt, hogy mire az árstop már a múlté lesz visszatérnek a normál tartományba a költségek, épp ellenkezőleg.
Amíg mi “hatóságiárazunk”, addig a világ többi részén szép lassan döcögnek felfelé a literenkénti átlagárak, ami hirtelen fog eret szúrni a hazai autósoknál.

Az üzemanyagok árának robbanásszerű kilövellése nem csupán a magánember pénztárcáját fogja egy ipponnal a földre küldeni (mint Orbán Viktor a disznóvágás alanyát), hanem a fuvarozási díjakat is.
Ha nőnek a szállítási költségek, akkor emelkednek a termékek árai is.
Nehéz elképzelni, hogy hová drágulhatnak még az élelmiszerek- főleg a hazai fizetések viszonylatában– de sajnos számolnunk kell azzal az igen fájó ténnyel, hogy ami most pár száz forintos tétel, az akár a több ezres kategóriába is bekerülhet.

A háború tehát elvágta az amúgy is gyengélkedő világgazdaság ütőerét, mi pedig végignézzük ahogy elvérzik. A forint nem bír kikeveredni a tőzsde gyengélkedőjéből, a boltok polcain sorakozó árak viszont rohamtempóban izmosodnak. Akadozni fog az áruellátás, így amit ma még meg tudunk venni, lehet egy hónap múlva csak vágyott csemege lesz. Damoklész kardja már becélozta Oroszországot, és ott az árnyéka a gázcsapokon. Ha elfogadják az újabb szankciós csomagot, akkor azonnal új alternatíva után kell nézni. Ezt pedig elkezdeni már tegnap is késő lett volna a magyar kormánynak, aki a megújuló energiát a futottak még kategóriában tartja évek óta.
Bevallom, a háború gazdasági hatásait szívem szerint belezsúfoltam volna egyetlen cikkbe. Legnagyobb sajnálatomra azonban egyedül a levegő összetételére nincs-még- hatással a fegyveres összecsapás, így sorozatunk harmadik részében egy újabb területet veszünk górcső alá.
Hozzászólások