A Debreceni Német Általános Iskola idei indulásáról tartott ma sajtótájékoztatót Papp László, a város polgármestere, Egri Miklós, a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja (MNÁMK) Intézményfenntartó és Működtető Közalapítvány kuratóriumának elnöke és Szauter Terézia, a MNÁMK főigazgatója.
„Az elmúlt években olyan fejlesztési folyamatok indultak el Debrecenben, amelyeknek nagyon fontos eleme a város oktatási rendszerének a fejlesztése. Az Új Főnix Terv és a Debrecen 2030 Program is kiemelt jelentőséget tulajdonít az oktatás fejlesztésének, és ahogy a város jelentősége egyre növekszik a nemzetközi térben, úgy az oktatási rendszert is ezekhez a változó körülményekhez kell igazítani” – fogalmazott Papp László polgármester. Emlékeztetett: a Debreceni Nemzetközi Iskola 2019-ben nyitotta meg kapuit, amit követően nem sokkal bejelentették, hogy a cívisvárosba érkező német vállalatokra is tekintettel elkezdődik a debreceni német általános iskola, a Deutsche Schule megvalósításának előkészítése. Mint mondta, a majdani iskola a város központi részén, a Vénkertben helyezkedik el.
Az oktatás alapvetően német nyelven folyik majd, de a magyar gyerekek számára biztosítva lesz annak a feltételrendszere, hogy a magyar nyelvet és irodalmat a saját anyanyelvükön sajátítsák el, a német gyermekek pedig a magyart, mint idegen nyelvet tanulhatják. „Debrecen a két tannyelvű oktatás tekintetében nagyon jó helyzetben van. A város általános és középiskoláiban közel 900 gyermek vesz részt magyar-német két tannyelvű képzésben, emellett a város szakképzési rendszerében 3 oktatási intézményben további 1500 diák tanul két tannyelvű képzés keretei között” – osztotta meg az adatokat a városvezető.

Egri Miklós felidézte, hogy a MNÁMK Intézményfenntartó és Működtető Közalapítványát 1998-ban alapította a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, a bajai német nemzetiségi önkormányzat, Baja városa és a német állam. A magyar állam és Németország között 2000-ben jött létre az az egyezmény, amely értelmében iskolájuk nemzetiségi iskolából német külföldi iskola státuszt kapott. Ezt követően az iskola által kiállított bizonyítványokat Németországban is elismerik. „A mi iskolarendszerünkben nem csak egy bizonyítványt szerezhetnek a diákjaink, hanem rögtön kettőt: egy magyart és egy németet. Az elmúlt 20 évben 770 német érettségi bizonyítványt osztottunk ki a képzéseink során” – emelte ki a kuratórium elnöke.
Hozzáfűzte: a debreceni intézmény finanszírozása több lábon áll. Az ingatlant és a berendezést a várostól kapják, az állami támogatásnak köszönhetően pedig az épület teljesen megújul, mire elkezdődik a tanítás. Az üzemeltetés ugyancsak két pilléren nyugszik: állami finanszírozáson és – a német szövetségi kormány által elismert státuszt követően – a német cégek támogatása segítségével. Egri Miklós hangsúlyozta: a Debreceni Német Általános Iskola igénybe vétele térítésmentes, tandíj nem lesz.
Szauter Terézia, a MNÁMK főigazgatója arról ejtett szót, hogy a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjának anyaintézménye Baján található, s a Debreceni Német Általános Iskolával egy újabb tagintézményt hoz létre. Ez az intézmény azonban nem egy német „sziget” lesz Debrecenben, hanem a kultúrák találkozásának iskolája.
Az iskolában az oktatás 2022. szeptember 1-jén indul. Mivel Németországban az általános iskola legelterjedtebb modellje a magyar 1-4. általános iskolai osztályoknak felel meg – efölött más iskolatípusok vannak –, a debreceni intézményben is ebben a keretben fog megkezdődni az oktatás. Az osztályok felmenő rendszerben indulnak: idén ősszel egy 20 tanulós, magyar és német kisdiákokat egyaránt fogadó első osztállyal. Gondoltak viszont azokra a német anyanyelvű kisdiákokra is, akik esetleg otthon már elkezdték tanulmányaikat, így indul egy 2-4. osztályos korúakat magában foglaló, vegyes korcsoportú osztály is.
A Debreceni Német Általános Iskolában zajló oktatásról, az iskola mindennapjairól a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja 2022. március 1-jén videókonferencia keretében tervez szülői tájékoztatót, s a központ honlapján (https://mnamk.hu) tesznek közzé információkat, jelentkezési lapokat, az iskolában való munka iránt érdeklődő magyar pedagógusoknak szóló tudnivalókat. A szülők jelentkezését március közepéig várják majd, s április 14-15-én lesz az elsősök beiratkozása.
Hozzászólások