2025. december 19. péntek
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Kult

„Amikor egymás szemébe néznek, ott van a kapcsolódás” – A Ringató varázsáról mesélt interjúnkban Horváth Zsuzsi

Orosz Emese Laura Szerző Orosz Emese Laura
2025/11/21
kategória: Kult, Színes
11 1
0
„Amikor egymás szemébe néznek, ott van a kapcsolódás” – A Ringató varázsáról mesélt interjúnkban Horváth Zsuzsi

Fotó: Kiss Lóránt

FacebookTwitterE-mail

Felgyorsult társadalmunkban egyre kevesebb ideje van az embereknek, ami sajnos a gyereknevelés területére is kezd kiterjedni. Ma már gyakori jelenség, hogy akár egészen picike kortól telefonon nő fel egy gyerek, aminek könnyen függőjévé is válik. Az interneten elérhető audiovizuális tartalmak lekötik őket – akár hosszabb időre is –, amit a szülő örömmel fogad, hiszen így marad ideje egyéb fontos teendőkre.

Mióta nagynéni lettem, ez a jelenség már egy engem is érintő kérdéskörré vált, amivel igyekszem tudatosan szembe menni. Ezért volt öröm számomra látni, ahogyan egy hagyományőrző, gyerekeknek szóló foglalkozás a 15 éves jubileumára készül. A Debreceni Ringatót 2010-ben indította útjára Horváth Zsuzsi zenepedagógus, amire azóta is nagy érdeklődéssel járnak kisgyermekes családok. A különleges alkalmat egy nagy rendezvénnyel ünneplik majd meg november 29-én, amiről – és még sok más, a foglalkozást érintő érdekességről – az alábbi interjúban olvashatnak.

Miről szól a Ringató és honnan jött az ötlet, hogy elkezdj ilyen alkalmakat tartani?

A Ringató egy Magyar Örökség-díjas kisgyermekkori zenei nevelési program. A foglalkozásokon anyukákkal, apukákkal éneklünk együtt és ölbeli játékokat játszunk a kicsikkel. Az alkalmak az óvoda előtti korosztálynak szólnak, pár hónapos kortól hároméves korig.

Az ötlet onnan jött, hogy amikor a lányom kicsi volt, elkeveredtem egy Ringató foglalkozásra, amit Hodos Szilvi kolléganőm tartott és nagyon megtetszett. Úgy éreztem, hogy nekem ezt a módszert el kell sajátítanom. Szerencsésnek mondhatom magam, mert Gállné Gróh Ilonától, a Ringató alapítójától tanulhattam, aki mai napig meghatározó pedagógus számomra. Mire elvégeztem a képzést, Szilvi befejezte itt Debrecenben a foglalkozásokat, amit aztán én újraindítottam.

Mit gondolsz, melyek azok a kulcsfontosságú elemek, amiket szeretnél átadni a szülőknek a gyermekük zenei nevelésével kapcsolatban?

Elsősorban élményt szeretnénk adni nekik és kedvet ébreszteni az énekléshez, közös játékhoz. A kisgyermekek számára a saját anyukájának és apukájának a hangja a legszebb a világon. Biztatni szeretném őket, hogy énekeljenek és játsszanak ölbeli játékokat a kisgyermekükkel, hiszen ez örömforrás és kapcsolódási lehetőség számukra.

Több hangszeren is kísérni szoktad a foglalkozást. Mik ezek a hangszerek és miért pont ezeket választottad?

Népzene szakos tanárként a citera és a népi furulya a hangszereim, illetve időnként előfordulnak ritmushangszerek is. Zongorán is játszottam nagyon sok évig, azt viszont nem tudom magammal könnyen szállítani.

Fotó: Kiss Lóránt
Fotó: Kiss Lóránt
Fotó: Kiss Lóránt


Ha már említetted a népzenei kötődésedet, mennyire tartod fontosnak azt, hogy a gyerekek már ilyen pici kortól megismerkedjenek a magyar tradicionális népzenével és népi hangszerekkel?

Kallós Zoltán népdalgyűjtő azt mondta: A magyar anyanyelv, a magyar zenei anyanyelv és végül ebből eredően a tánc, három egymástól elválaszthatatlan dolog. Meggyőződésem, hogy ez tartott meg minket ezer évig Európában. A szülők és a pedagógusok feladatai pedig gyökereket és szárnyakat adni a gyermekeknek.

Kodály elvei között szerepel az is, hogy a kisgyermekeknek szánt zenei anyag elsősorban a magyar néphagyományból induljon ki. Én magam pedig 15 éve tapasztalom, hogy csodálatosan működnek ma is az azok ölbeli játékok, amiket száz és még több évvel ezelőtt játszottak az akkori anyukák a kisgyermekeikkel. A magyar népdalok, amiket tanulunk és éneklünk, szépek, értékesek, ráadásul a sajátunk. A gyerekeket pedig költészettel, zenei és érzelmi gazdagsággal vesszük körül.

Egy párizsi konferencián egyszer megkérdezték Kodálytól, hogy mikor kellene elkezdődnie a kisgyermek zenei nevelésének, amire ő azt mondta, hogy születése előtt kilenc hónappal. Aztán később kijavította magát, hogy az anyuka születése előtt kilenc hónappal.

Ebben a pár mondatában arra akarta felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontos az, hogy a kisgyerek zenei környezetben nőjön fel. Az éneklésnek és a zenének ugyanis rengeteg pozitív hatása van. Meghatározó a szülő és a gyerek kötődése szempontjából is, illetve nagyon sok képességet és készséget fejleszt.

Nálunk nem az a cél, hogy fejlesszük a gyerekeket, hanem élményt szeretnénk nyújtani nekik. A fejlődés pedig spontán bekövetkezik. Azt szeretnénk, hogy a kisgyermekek egy értékes zenei környezetbe kerüljenek, ahol élő énekszót és hangszerjátékot hallhatnak. Valamint a szülőket is szeretnénk megnyerni az éneklésnek, a zenének és a közös játéknak. A kicsik ebben az életkorban még nem tudnak a gépi zenéhez kapcsolódni, ezért nagyon fontos nekik az érzelmi kötődés, a szüleik énekhangja és cirógatása.

Mit tapasztalsz, milyen hatással van a Ringató a szülő-gyerek kapcsolatra? Milyen visszajelzéseket kapsz a szülőktől, akik itt részt vesznek?

Ezeken az alkalmakon a szülő megfogja a gyermekét, ölbe veszi, szembe fordítja magával és ahogyan egymás szemébe néznek, ott van közöttük a kapcsolódás. Amit erősít, ha anya vagy apa lovagoltatja, puszilgatja, énekel neki és együtt huncutkodnak. A gyerekek előbb-utóbb engem is megszoknak, hozzám is elkezdenek kapcsolódni, ami nagyon jólesik. Sorra kapom a videókat a szülőktől, hogy otthon is éneklik a velem tanult dalokat, vagy a gyerkőc a plüssállatkájával játssza el ugyanazt. A szülőkkel együtt én is elolvadok és mindig megmelegszik a szívünk, milyen okosak, kreatívak és édesek a gyerekek.


Milyennek találod a szülők közötti kapcsolatot?

Vannak, akik ismerik egymást, barátnők vagy rokonok, de vannak olyanok is, akik itt ismerkedtek meg. Az is előfordul, hogy család szintű barátságok alakulnak ki. Hallottam arról is, hogy voltak, akik közösen mentek családi nyaralásra, egyéb programokra úgy, hogy itt, a Ringatón barátkoztak össze. A közös éneklés a foglalkozások idejére egy összetartó csapattá kovácsolja őket.

Mik a hosszú távú terveid a Ringatóval? Vannak-e új elemek, amit a jövőben szeretnél beépíteni vagy esetleg megváltoztatni?

Az új hangszerek mindig vonzanak. Pár éve egy gitáros, zeneiskolai kollégámtól, Bereczki Csabától – akivel gyakran zenélünk együtt – elkezdtem ukulelézni tanulni. A Covid ideje alatt előszedtem az online foglalkozásaimon, de a jelenléti Ringatóra nem szoktam magammal hozni. Lehet, hogy el kellene kezdenem. A foglalkozás meg igazából velem együtt változik. Úgy képzelem el, hogy én még öregasszony koromban is ezt akarom majd csinálni, mert szerintem ez egy ilyen ősi női dolog. Szépnek tartom azt, ha a tapasztaltabb nők támogatóan, szeretettel fordulnak az anyákhoz és kisgyermekeikhez.

Fotó: Kiss Lóránt
Fotó: Kiss Lóránt


November 29-én ünneplitek majd a 15 éves jubileumot, ami azért egy nagyobb eseménynek mondható. Szoktak lenni vagy voltak korábban ehhez hasonló Ringató rendezvények?

Legutóbb – mint minden évben – a Múzeumok éjszakáján volt itt a Modemben a belső kertben egy nagyobb alkalom, ami inkább koncert-jellegű volt. Sokan vettek részt rajta. Előtte pedig a Kölcsey Központban volt egy tavaszváró nagy rendezvény, ott is volt egy nagy Ringató, rengetegen gyűltünk össze. A Covid előtt minden évben megtöltöttük a Kölcsey Központ báltermét a nagy gyermeknapi Ringatókon, ezt a régi szokást pedig jó lenne folytani. Alapvetően kisebb csoportokban, szőnyegen zajlanak a foglalkozások, időnként vannak csak nagyobb rendezvények.

Úgy gondolom, hogy fontos a kisebb csoportos személyes kapcsolódás, de időnként jó találkozni egymással a különböző csoportokba járóknak is. Felemelő látni, hogy ilyen sokan vagyunk hasonló értékrenddel.

Nagyot éneklünk, nagyot játszunk a kisgyermekeinkkel, sokan együtt – és ez olyan szép. A gyerekek otthon is hallanak énekszót – ilyen csodálatos családjaim vannak, hogy énekelnek otthon –, de ilyet általában nem hallanak máshol, hogy megannyi ember együtt énekel élőben. Ez nekik is nagy élmény és a koncertre járás előszobája.

Miben lesz különleges az említett évfordulós alkalom?

Kíváncsi vagyok, jönnek-e majd nagyobb gyerekek, akiket kicsi korukból ismerek. Egy kamasz, 15 éves nagylányról már tudok, hogy ott lesz az anyukájával és nagyon örülök is neki. Ha a kicsik lesznek többen, akkor sok ölbeli játék lesz. Ha ők lesznek kevesebben, akkor inkább gyermekkoncert jellegű lesz és megpróbáljuk majd bevonni a nagyobbakat is – főleg úgy, hogy tudom sokan járnak azóta zeneiskolában és hangszereken is tanulnak. Ezt a helyzet hozza majd magával, mi mindenre felkészülünk.

Olyan jó azt látni, hogy az anyukák milyen melegséggel emlékeznek vissza azokra a kisgyermekes időszakokra, amikor még hozzám jártak a Ringatóra. Nem olyan régen el is kezdtem több mint tíz éves fotókat posztolni, amiket érdekes visszanézni. Bízom benne, hogy jót éneklünk majd együtt és felelevenítjük azokat a jó érzéseket, amik a szülőkben maradtak még korábbról.

Milyen hosszúra tervezed a programot?

A gyermekkoncertet egy háromnegyed órára tervezem, mert a gyerekek nem bírnak többet. Mi felnőttek itt tudnánk lenni egész délelőtt, de a kicsik nagyjából ennyi ideig leköthetők. Lesz még tombola sorsolás is, ami egy kicsit hosszabbra húzza majd az alkalmat, de maximum egy óra alatt vége lesz.


A jubileumi koncert Facebook eseménye és az alkalommal kapcsolatos további információk ide kattintva elérhetőek!

Megosztás:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • More
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Tags: gyerekHorváth ZsuzsiinterjúKiemeltKultúraringató
Előző Cikk

Megérkezett az új dal: Dzsúdlóval állt össze a Carson Coma

Következő Cikk

Megérkezett Debrecen karácsonyfája

KapcsolódóCikk

Először lép fel Budapesten Sean Paul 2026 májusában
Belföld

Először lép fel Budapesten Sean Paul 2026 májusában

2025.12.19.
A Szent Család a TV-ben
Kult

A Szent Család a TV-ben

2025.12.19.
Megjelent Margot Robbie főszereplésével az Üvöltő szelek fülledt előzetese
Kult

Mindössze harminc évet élt, ez mégis elég volt, hogy beírja magát a történelemkönyvekbe

2025.12.19.
Következő Cikk
red volkswagen beetle scale model

Megérkezett Debrecen karácsonyfája

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Veszélyessé vált a levegő minősége Debrecenben

Veszélyessé vált a levegő minősége Debrecenben

2025.12.18.
Budapest után Debrecenben is lehet ország- és vármegyebérlettel utazni

Budapest után Debrecenben is lehet ország- és vármegyebérlettel utazni

2025.12.16.
„Gyorsan jöjjetek” – négyéves kisfiú telefonált a mentőknek, megmentette az édesanyja életét

„Gyorsan jöjjetek” – négyéves kisfiú telefonált a mentőknek, megmentette az édesanyja életét

2025.12.15.
Forgalomkorlátozás lesz Debrecenben

Forgalomkorlátozás lesz Debrecenben

2025.12.13.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    9388 Megosztás
    Share 3755 Tweet 2347
  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8843 Megosztás
    Share 3537 Tweet 2211
  • Húsevő baktérium végezhetett Vadász Zsolttal

    3273 Megosztás
    Share 1309 Tweet 818
  • Meghalt Varga Zita, a Debreceni Egyetem GDPR Központ vezetője

    3218 Megosztás
    Share 1287 Tweet 805
  • Tizenketten tűntek el Debrecenben a múlt héten

    3144 Megosztás
    Share 1258 Tweet 786
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Először lép fel Budapesten Sean Paul 2026 májusában
  • Karácsonyi ajándékcsomagokat adtak át a tűzoltók az egyszülős családoknak
  • A Szent Család a TV-ben
  • Késik a Tokaj InterCity
  • Mindössze harminc évet élt, ez mégis elég volt, hogy beírja magát a történelemkönyvekbe
  • Ennyi szabadság jár 2026-ban, életkor és gyermekszám szerint
  • Sok mindent elárul rólunk, hogy milyen díszek kerülnek fel a karácsonyfára

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2025 Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Discover more from hajdupress.hu

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

 

Loading Comments...
 

    %d