Április 28-án tartotta soron következő ülését Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának Közgyűlése.
Elfogadta a testület egyebek mellett Hajdú-Bihar vármegye közbiztonságának helyzetéről és a határőrizet rendjéről szóló 2022. évi beszámolót. Dr. Gyurosovics József vármegyei rendőrfőkapitány előadásában elhangzott többek között, hogy az előző évhez képest a regisztrált bűncselekmények száma 4,8 %-kal nőtt, a tulajdon elleni szabálysértések miatt indított eljárások száma pedig 14,9 %-kal emelkedett, az ügyek több, mint 70 %-a a lopásból eredt. A közlekedésbiztonsági helyzetről elmondható, hogy a személysérüléssel járó közúti közlekedési balesetek számában 0,8 %-os emelkedés figyelhető meg, de a halálos kimenetelű balesetek tekintetében kedvező irányú elmozdulás történt, az előző évihez képest 12-vel kevesebb halálos baleset történt.
Az előadás után Pajna Zoltán, a vármegyei közgyűlés elnöke átadta „Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának Emlékérmét” „Hajdú-Bihar Vármegye Rendőre” felirattal Dr. Vincze István György rendőr ezredes, a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság – Hajdúnánási Rendőrkapitányság vezetője részére.
Az éghajlatváltozással kapcsolatos nemzetközi küldetéshez történő csatlakozásról is döntött a testület. A részvétellel alkalom adódhat hálózat építésére, tapasztalatok megosztására más európai régiókkal és közösségekkel. A Belügyminisztérium által javasolt lehetőség keretében vármegyénk az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással foglalkozó gyakorlatközösség részévé válhat.
A képviselők megszavazták az Interreg Európe Programban megvalósuló SinCE-AFC projektben elkészült „Szakpolitikai Útmutató – A körforgásos gazdaságra való áttérés erősítése, anyagfelhasználás csökkentése” című dokumentum elfogadását is. A hiánypótló anyag a vármegyei fejlesztési dokumentumok kiegészítő elemeként segíti a megfogalmazott célok elérését, útmutatást biztosítva a vármegyében tevékenykedő szereplőknek a körforgásos gazdaság elemeinek minél szélesebb körű alkalmazásához.
Emellett egy másik nemzetközi projekt, a RENATUR (Városperemi nyílt térségek természeti örökségének hatékonyabb védelme) keretében kidolgozott szakmai anyagot is elfogadta a közgyűlés. „A természeti tőke fenntartható hasznosítása, zöldinfrastruktúra fejlesztések” címet viselő dokumentum egy új barnamező-katasztert és elektronikus eszköztárat dolgoz ki iránymutatást biztosítva a vármegye településeinek, közösségeinek a témát illető kérdésekben.
Forrás: Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata
Hozzászólások