Február 4-e a rák világnapja, és egyben lehetőség arra, hogy fókuszba kerüljön a legfontosabb üzenet: a megelőzés, a gyógyítás. Magyarországon évente mintegy 33 ezren halnak meg daganatos betegségek következtében, pedig az időben észlelt problémás állapot gyógyítható lenne. Éppen ezért kiemelten jelentős a prevenció. Dr. Virga József, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinika rezidense Emlődaganatos betegek kezelése a Debreceni Egyetemen címmel tartott előadást február 5-én. A szakember kiemelte: a témában minden 8. nő érintett lehet, Magyarországon az invazív emlőrák évente csaknem 8000 nőt érint.
Azt, hogy kiket érint leginkább az emlődaganat veszélye, ma már nehéz megállapítani. Míg korábban főként az idős korosztályra volt jellemző a betegség, ma korcsoportonként eltérőek a tapasztalatok. Érinthet fiatal nőket és férfiakat egyaránt. A halálozási ráta hazánkban magas, emiatt van jelentősége leginkább a szűrővizsgálatok fontosságára való figyelemfelhívásra, hiszen az időben felismert emlődaganat gyógyítható. Az emlődaganat többnyire tünetmentes állapot, ám észrevehető jelei lehet a csomó megjelenése az emlőben, a bőrelváltozás, a sebek előfordulása, vagy a véres váladékozás is. Lényeges, hogy mindannyian ismerjük önmagunkat, ismerjük a testünket, hogy a felmerülő változásokat azonnal észrevegyük. Az emlőrák hónapok, évek alatt alakulhat ki, előtte azonban egy rákmegelőző időszak a jellemző. A szűrővizsgálatok minden esetben hangsúlyosak. 20 éves kor felett fontos a havonta legalább egyszeri önvizsgálat, valamint időszakosan a mammográfia és az ultrahangvizsgálat. 40-60 éves korban 2 évente mammográfia ajánlott (60 éves kor feletti korcsoportra a tapasztalok szerint nem jellemző a betegség, azonban ajánlott a vizsgálat ennek a korosztálynak is, ők beutalóval vehetik igénybe a szűrővizsgálatokat).
Az emlődaganatra való hajlamosságnak vannak rizikófaktorai, így egyebek mellett az idősebb korosztály, a családban nőgyógyászati daganat előfordulása, a BRCA mutáció, a 30 éves kor feletti első gyermek születése, a 12 éves kornál korábban érkező első, illetve a későn jelentkező utolsó menstruáció, a mozgásszegény életmód, a túlsúly, a hormonkezelés (például fogamzásgátló tabletták), vagy a mellkasi sugárkezelés is. Az időben észlelt betegség kezelhető: nulladik stádiumban rákmegelőző állapotról beszélünk, az első stádiumban a tumor nagyon kicsi, a második stádiumban szintén 2 cm alatti, a harmadik stádiumban nyirokcsomó áttétek jelentkeznek, amelyek már nagyobbak, az emlőben pedig már akár 5 cm-es elváltozás tapasztalható, a negyedik stádiumban pedig már távoli szervekben, például a tüdőben jelentkezik áttét. Tudni érdemes, hogy az első stádiumban észrevett daganat szinte teljes mértékben gyógyítható, az első és második stádiumos emlőrák gyógyításának eredménye 95%-os, míg a kiterjedt nyirokcsomókon észlelt áttétes daganat 70%-os gyógyulást mutat a tapasztalatok szerint. A betegség kezelése sugárterápiával, kemoterápiával, hormonkezeléssel, valamint műtéttel történik. A szakemberek igyekeznek megtartani az emlőket: bizonyított tény, hogy nem jelent előnyt a túlélési esélyben az, ha eltávolítják. Sok esetben nem a műtéti beavatkozás az elsőrangú, ezt a betegek nem mindig fogadják el, hiszen szabadulni vágynak a daganattól. Az áttétes daganatok esetén azonban el kell fogadni, hogy az egész szervezet beteg.
Újdonságok, új remények jelennek meg a gyógyításban. Ma már olyan modern eszközökkel lépnek fel a betegség ellen, ami az érintettek igényeit és szükségleteit is figyelemmel kíséri, ami orvos és páciens közötti partnerségen alapul, ami hasznosítja a legfrissebb tudományos eredményeket. Az elmúlt időszakban olyan gyógyszerek jelentek meg a piacon, amelyek magas fokú előrelépést mutatnak. A Debreceni Egyetem regionális centrumként működik, ami előnyt jelent a tapasztalatszerzésben: számos klinikai vizsgálatra van lehetősége, amelyek eredményeként kiderülhet, mennyiben segíti a normál terápiát egy-egy gyógyszerrel kiegészített kezelés.
Bucsi Bernadett Ildikó
Hozzászólások