2022. december 7-én Megtisztul a lélek címmel emlékkiállítás nyílt a Liszt-díjas, Érdemes és Kiváló Művész Tréfás György operaénekes tiszteletére. A tárlaton megjelenteket – közöttük a operaénekes özvegyét, Tréfás Györgyné Katikát, férje szellemi hagyatékának gondozóját – a főszervező, Bódor Edit Juhász Gyula soraival köszöntötte. Ezt követően pedig átadta a szót a kiállítás megnyitóinak.
Elsőként Debrecen város kulturális alpolgármesterének, Dr. Puskás Istvánnak, aki hangsúlyozta:
egy évvel ezelőtt született meg a gondolat, hogy az új városháza fogadóterében, Debrecen egyfajta agórájában szülessen egy olyan hely, ahol a debreceniek saját maguk értékeit mutatják fel és meg saját maguknak. Így a Hajdú-Bihar Megyei Levéltárral karöltve a városházán eddig már rendeztek mozitörténeti kiállítást, megmutatkoztak egy tárlat erejéig a debreceni dinasztiák, egy debreceni fotóművész elgyászolására is alkalmasnak találták ezt a teret, most pedig egy emlékező kiállításnak otthont adó területté változott ennek az agórának a folyosója.
S ha már emlékezés, az alpolgármester Horatius sorát idézte, aki így vallott önmagáról: „ércnél maradandóbb emlékművet emeltem magamnak”. Nos, Horatius sorát továbbgondolva az alpolgármester úgy véli, hogy Tréfás György ércnél maradandóbb emlékművei mi, debreceniek vagyunk, akik visszük tovább és őrizzük magunkban az operaénekes szellemi és művészi örökségét.
Puskás István szavait Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspökének beszéde követte, aki egy Tréfás György Cd-t tartott a kezében.
Bevallotta, hogy családjával karácsonykor mindig ezt a művész adventi dalait tartalmazó lemezt hallgatja, amit Tréfás György özvegyétől kapott ajándékba. S a zene fontosságát – amely advent időszakában különösen azzá válik – benne az opera, valamint Tréfás György művészi érdemeit és emberi nagyságát bibliai párhuzamokkal érzékeltette. Amíg ugyanis az első karácsonyi hangverseny kétségtelenül a betlehemi mezőkön hangzott fel, addig a Jelenések könyvét az zárja, hogy az újjáteremtéskor ismét csak zene fog szólni.
A színpadon ezt az ívet pedig Tréfás György képviselte: ő volt az, akinek az antréját nem lehetett nem észrevenni, s aki a darab fináléjában is ott állt a középpontban. Amíg élt, Tréfás Györgyről rengeteg őt méltató kritika született, amikor pedig elhalálozott, nekrológok sora emlékezett meg róla. Mégis – hangsúlyozta a püspök – egy megállapítás felülmúlja az összes többit.
Ez pedig az özvegytől, Katikától származik, aki egyszer így nyilatkozott a férjéről: „Gyurka áldott ember volt”.
Ám mielőtt a harmadik személy is megnyitotta volna a kiállítást, Kulcsár Boldizsár harmadéves operaénekes hallgató felléptében is gyönyörködhetett a közönség. Akinek gyönyörű hangját nyilván sokszor és sok helyen, így a Csokonai Színház színpadán is biztosan fogjuk még hallani. Annak a színháznak a színpadán, amelyet Tréfás György egész életében „szolgált” a művészetével. Hiába hívták határon belülre és határon kívülre is, ő végig Debrecen szellemi és kulturális örökségét kívánta gyarapítani.
Ezért a harmadik felszólaló, a Csokonai Színház igazgatója, Gemza Péter mint az idén hetvenéves debreceni operatársulat meghatározó alakjára emlékezett Tréfás Györgyre, aki mind a hazai, mind pedig a nemzetközi opreratörténelembe beírta magát, s aki, ha élne, biztosan örülne, ha látná, hogy a most épp felújítás alatt álló történelmi színházépületnek meg fog maradni átadás után is a csodálatos akusztikája. Illetve, biztosan büszke lenne azokra az új énekestehetségekre, akik a mostani – és a jövőbeli – debreceni operatársulatot képezik.
A Tréfás György életművét kronologikus sorrendben láttató, színpadi fotók alkotta tárlat megnyitóját Szegedi Szilvia csodálatos előadásában Bizet Carmen című operájának áriarészlete zárta. Az esemény azonban ezzel még nem ért véget: a tárlat hivatalos megnyitója után a debreceni Nagytemplom imatermében egy ünnepélyes emlékkoncertet is adtak Tréfás György tiszteletére, amelyen Antóni Norbert, Dargó Gergely, Grega Csaba, Janovicz Zsófia, Jasznik Ákos, Losonczki Andrea, Rendes Ágnes, Szilágyi Szilvia és Miske László közreműködött. A koncert művészeti vezetője Dr. Mohos Nagy Éva professzor emerita, a Csokonai Színház Örökös Tagja, Liszt Ferenc-díjas operaénekes volt.

Az Új Városházán december 7-én megnyílt Megtisztul a lélek című kiállítás 2023. január 9-éig, munkaidőben látogatható.
Gyürky Katalin
Hozzászólások