A tavalyi gázválság a felszínre hozta az uniós árampiaci modell gyengeségeit, ezért hónapokig tartó ígérgetés után az Európai Bizottság 2023.01.23-án háromhetes nyilvános konzultációt indított a villamosenergia-piac átalakításáról.
Az Európai Unió úgy próbálja átalakítani a villamosenergia-piacot, hogy a fogyasztók energiaszámlái kevésbé függjenek a fosszilis tüzelőanyagok árának rövidtávú ingadozásaitól – jelentette be hétfőn az Európai Bizottság, elindítva a javaslatról szóló nyilvános konzultációt.
A reformra azért van szükség, hogy elkerüljék a tavalyi hibát, amikor az orosz gázszállítások csökkentése rekordszintre emelte az európai villamosenergia-árakat, nőttek a háztartások számlái és leállásra kényszerültek egyes iparágak, sok szereplőt a környezetszennyezőbb technológiák felé is kényszerített (pl. szén, vagy olajalapú fűtés, illetve áramtermelés).
Az Európai Bizottság tavaly nyár óta vizsgálta azt, hogy milyen módokon és mely pontokon lehetne beavatkozni az árampiaci árképzési modellbe úgy, hogy az több közösségi hasznot hozzon, mint amennyi kárt (nem-kívánt) mellékhatást okoz.
A bizottság több lehetőséget vázolt fel az erőművek villamosenergia-értékesítésének átalakítására, amely a márciusban nyilvánosságra hozandó piaci reform részét képezi.
„Úgy kell átalakítanunk a villamosenergia-piacot, hogy a jövőben is működőképes legyen, és mindenki számára elérhetővé tegye a megfizethető, tiszta energia előnyeit”
idézte a Reuters Kadri Simson energiaügyi biztost.
Az uniós javaslat célja, hogy Európában elterjedjenek a hosszú távú szerződések, amelyek az erőműveknek rögzített árat biztosítanak a villamos energiáért.
Alapvető fontosságú, hogy a megújuló energiaforrások növekedéséből és alacsony működési költségeiből minden európai polgár – a nagy ipari fogyasztóktól kezdve a kkv-kon át a háztartásokig – részesüljön. Ahhoz, hogy minden fogyasztó számára biztosítható legyen a megfizethető tiszta energiához való közvetlen hozzáférés, olyan piaci eszközökre lesz szükség, amelyek stabilabb árakat és az energiatermelés valós költségein alapuló szerződéseket eredményeznek.
A nyilvános konzultáció február 13-ig tart, és 4 fő területre összpontosít:
- az árképzésre
- a piaci működés átalakítására
- a fogyasztóvédelemre
- a piaci felügyeletre
Az energiaárak rekordmagasságra ugrottak tavaly, arra kényszerítve a kormányt, hogy támogassa az összes háztartást, de sok család így is egyszerűen képtelen fizetni a számlákat.
Források: Reuters, Világgazdaság, Portfolio és ec.europa.eu
Hozzászólások