A holland vizsgálóbizottság részletes vizsgálata megállapította, hogy az orosz hadsereghez tartozó Buk-M1-es rakétarendszerrel semmisítették meg Kelet-Ukrajna felett a Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó utasszállítóját fedélzetén 298 emberrel 2014. július 17-én – írja a Sky News.
Petro Porosenko ukrán elnök reményét fejezte ki csütörtökön, hogy a holland ügyészség rövid időn belül vádat emelhet azokkal szemben, akik felelősek azért, hogy Ukrajna felett négy évvel ezelőtt lelőtték a malajziai légitársaság MH17-es járatán közlekedő repülőgépet.
A Malaysian Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó utasszállító repülőgépét 2014. július 17-én Kelet-Ukrajna felett lőtték le egy BUK légvédelmi rakétával, aminek következtében a gép mind a 298 utasa és a járat teljes személyzete életét vesztette.
Az ukrán elnöki hivatal közleménye szerint Porosenko kiemelte: az ukrán, az ausztrál, a belga, a maláj és a holland rendvédelmi szervek együttes munkájával, valamint egy sor ország "partnerszolgálatainak" segítségével a nemzetközi vizsgálócsoportban részt vevő szakértőknek sikerült megállapítaniuk, hogy a járatot lelövő Buk rakéta az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi dandártól származik.
"Minden okunk megvan azt remélni, hogy a közeljövőben a holland ügyészség vádat emel a felelősökkel szemben" – hangoztatta az elnök. Kijelentette: Ukrajna a maga részéről pedig minden lehetségest megtesz, hogy "Oroszország mint terrorizmust támogató állam tettei a megfelelő értékelést kapják az ENSZ Nemzetközi Bíróságától azokban a peres eljárásokban, amelyeket Ukrajna indított vele szemben a tavalyi év elején".
"A gonoszság elnyeri büntetését, az igazság pedig helyreáll" – szögezte le Porosenko.
Dmitro Sztorozsuk ukrán első főügyészhelyettes csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján kiemelte: a szakértői vizsgálatok Hollandiában most közzétett eredménye azért fontos, mert nem pusztán azt mondja ki, hogy az utasszállító gép lezuhanását okozó Buk rakétát Oroszországban gyártották, hiszen ezt már korábban megállapították. Azért jelentős, mert hivatalosan kijelenti, hogy az önjáró tüzérségi rendszer, amelyből a rakétát kilőtték, a kilövés pillanatában az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek birtokában volt, konkrétan az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi dandárhoz tartozott.
A tisztségviselő hangsúlyozta, hogy ezt a fegyvert a kelet-ukrajnai szakadárok nem vásárolták és nem is valamiféle misztikus módon szerezték meg. A holland főügyész egyértelműen úgy fogalmazott, hogy a malajziai légitársaság utasszállító repülőgépére olyan fegyverből adták le a lövést, amelyet Oroszországból szállítottak be Ukrajna területére. "Ez nem egyszerűen egy kijelentés, hanem ezek bizonyítékok úgy összegyűjtve, hogy megfeleljenek a bírósági eljáráshoz szükséges minden eljárási követelménynek" – szögezte le a főügyészhelyettes.
Az orosz fegyveres erők egyetlen légvédelmi rakétarendszere sem haladt át soha az orosz-ukrán határon – közölte csütörtökön az orosz védelmi minisztérium.
A tárca annak a nemzetközi szakértőcsoportnak a bejelentésére reagált, amely a malajziai légitársaság utasszállító gépének 2014. július 17-én Ukrajna fölötti lelövésének körülményeit vizsgálja. A csoport arra a következtetésre jutott, hogy az MH17-es járatot lelövő Buk-Telar rakéta az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi dandártól származik.
Az orosz védelmi minisztérium a TASZSZ orosz hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy "az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek egyetlen légvédelmi rakétarendszere sem haladt át soha az orosz-ukrán határon". A tárca rámutatott, hogy Moszkva a holland rendvédelmi szervekkel folytatott együttműködés keretében, egyebek között teljes körű tesztekkel is megerősített, "kimerítő bizonyítékokat" szolgáltatott, amelyek "egyértelműen arra mutatnak rá", hogy a Hollandiából felszállt Boeing utasszállító Ukrajna feletti megsemmisítéséért éppen hogy ukrán Buk légvédelmi rakétarendszer-egységek felelősek.
"Mi több, a nemzetközi vizsgálócsoportnak átadtuk a 2014. július 17-én a Rosztov megyei Uszty-Donyeckij község közelében működő, Utyosz-T útvonalkövető rádiólokátor-komplexumtól kapott, megszakítás nélküli elsődleges (feldolgozatlan) adatokat. A radar adataiban nem volt felfedezhető semmilyen légi tárgy közelítése a Boeing utasszállítóhoz keleti irányból, így Sznyezsnoje vagy Pervomajszkoje település felől sem" – hangzott az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása.
Eduard Baszurin, a függetlenségét 2014-ben önhatalmúlag kikiáltó "Donyecki Népköztársaság" egyesített parancsnokságának helyettes vezetője az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva azt állította, hogy a szakadár erők "semmilyen orosz fegyverzettel, beleértve a Bukokat", sem most nem rendelkeznek, sem akkor nem rendelkeztek. Baszurin úgy vélekedett, hogy a szovjet korszakban gyártott és Ukrajnában is rendszerbe állított Buk-rendszerek rakétáinak hovatartozását a cél eltalálása után gyakorlatilag lehetetlen megállapítani.
A Malaysian Airlines légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó gépét Kelet-Ukrajna felett lőtték le 2014. július 17-én. A fedélzeten tartózkodó mind a 298 utas és legénység életét veszette. Oroszország végig tagadta, hogy köze lett volna a gép lelövéséhez.
(MTI, Index)
Hozzászólások