Papp László szerint a város költségvetési tervezete “erős és fejlődéscentrikus, a büdzsé egyensúlyban van”!
162,5 milliárd forint Debrecen idei költségvetésének mérlegfőösszege, melyből összesen 84,8 milliárd forint fordítható beruházásokra– derült ki a mai tervezetet bemutató sajtótájékoztatón. Az online közvetített eseményen Papp László, Debrecen polgármestere részletezte, hogy
a büdzsé egyensúlyban van, hitelfelvételt pedig nem tervez a város, a helyi adóbevételi terv 17,33 milliárd forint lesz idén. Reméli, hogy a helyi iparűzési adó elvonása miatt hiányzó csaknem 3,7 milliárd forint bevételt kompenzálni fogja az állam, a Megyei Jogú Városok Szövetsége már egyeztet a témában a kormánnyal.
A polgármester kifejetette azt is, hogy a debreceni büdzsét a fejlődés, stabilitás és biztonság jellemzi.
Ebből az következik, hogy nem vagyunk kivéreztetve, mert van mozgásterünk.
fogalmazott Papp László.
A polgármester beszélt az iparűzési adó ügyéről is. Mint mondta:
Debrecen álláspontja az, hogy az iparűzési adóra szükség van, ösztönző hatása is van a fejlődés szempontjából, van értelme növelni ezt a típusú bevételt, mert erősíti a város fejlesztéseit.
Hozzátette: takarékos költségvetési tervezetet készítettek és csak arra költenek, amire igazán szükséges. Horizontális fejlesztéspolitikát képviselnek, ami azt jelenti, hogy az élet minden területén előre kell mozdítania a költségvetésnek a fejlesztést, még akkor is, ha nem tudnak mindent azonnal kezelni.
A fókuszban a gazdaságfejlesztés, közlekedésfejlesztés, a Zöld Város Program, az intézményfejlesztés, a kultúra és a jóléti fejlesztés lesz 2021-ben. A közlekedési beruházások kapják a legtöbb forrást, a kultúra szegmensét tekintve pedig úgy fogalmazott a polgármester, hogy igyekeznek segíteni abban, hogy a 2020-as szintet elérjék.
A szociális ágazatnak szerinte idén nagyobb forrásra van szüksége, amit a város tud majd biztosítani.
A költségvetés számokban:
- Gazdaságfejlesztés: 27 milliárd forint
- Közlekedésfejlesztés: 35,7 milliárd forint
- Zöld Város Program: 3,71 milliárd forint
- Intézményi fejlesztések: 12.98 milliárd forint
- Kultúra: 21,85 milliárd forint
- Jóléti fejlesztés: 4,56 milliárd forint
A járványügyi intézkedések értelmében a közgyűlés most hagyományos formájában nem ülésezik, így a tervezetet csütörtökön kapják meg a képviselők, amit konzultáció követ majd. Ha születik módosító indítvány, akkor azok fényében jövőhéten döntenek a költségvetési tervezet jóváhagyásáról.
Hozzászólások