Több százan voltak részesei a Hajdúsági Múzeum udvarán megtartott hagyományos cséplési bemutatónak, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar Megyei Szervezete által meghirdetett búzagyűjtő napnak.
A Veterántraktor Kulturális és Hagyományőrző Egyesület gondolt egy merészet, s tavaly márciusban, Alsónemesapátiban – Zala megye – megvásárolt egy 1954-ben készült cséplőgépet. Egy év alatt darabjaira szedték a működésképtelen gépet, s a tagok újjáépítették. A masina július középére készült el, akkor már egy próbacséplést is végeztek vele – tudtuk meg az egyesület elnökétől, Szabó Imrétől. A kézi aratású, keresztre rakott búzát – mint eleink idejében – lőcsös szekérrel hozták el a bemutató helyszínére, s favillával rakták be a cséplőgépbe, amely aztán törtszemre, étkezési és vetőmagra válogatta a búzaszemeket egy 1949-es évjáratú traktor „közreműködésével”. A szalmát pedig kétfelé – törekre és szalmára – osztályozta a gép. Az egyesület az étkezési búzából két mázsát a Magyarok Kenyeréhez ajánlott fel, míg a többiből – őrlés után – kenyeret sütnek különböző városi rendezvényekre. A vetőmagot ősszel elvetik, a törtszemet pedig az egyesületi tagok állataival etetik meg – részletezte az elnök, aki hozzátette: a különleges napra még testvértelepülésükről, a székelyföldi Gyergyóalfaluból is érkeztek vendégek.
Sőrés István alpolgármester örömét fejezte ki amiatt, hogy olyan egyesülettel gazdagodott a több, mint 600 éves mezőváros, mely fontosnak tartja a múlt megőrzését és átörökítését a jövő nemzedéke számára, hiszen már feledésbe merülő mezőgazdasági tevékenységet elevenítettek fel az egyesületi tagok.
Szabó Sándor, a NAK hajdú-bihari elnöke, gyakorló gazdaként szívesen vett részt az ünnepség megszervezésében, mint fogalmazott, fontos a különböző aratási, cséplési munkálatok bemutatása unokáinknak. A Magyarok Kenyere búzagyűjtő akcióhoz pedig szintén örömmel csatlakoztak, hiszen a tavaly összegyűjtött 160 mázsa búzával országosan a 11. helyet foglalták el a megyék sorában. Az első cséplési bemutató végére, délre, 100 mázsa gabona felajánlás érkezett, a nap végére pedig elérik a tavalyi mennyiséget – mondta bizakodóan.
A térség országgyűlési képviselője, Tiba István, a rendezvény fővédnöke, azt tartotta fontosnak elmondani, hogy meg kell menteni elődeink értékét a jövőnek, hiszen a mai fiatalok már nem láthatják, milyen folyamatok mentek végbe az aratás során. „Egy ország akkor lehet erős, ha összetartó közösségei vannak. Itt pedig ilyen közösség működik. A megye valamennyi települése számára példaértékű az a hagyományőrzés, amely Hajdúböszörményben megvalósul” – ismerte el a honatya.
Az újkenyeret már meg is kóstolhatták az érdeklődők: a NAK standjánál zsíros kenyérrel és lila hagymával kínálták a látogatókat.
Kép és szöveg: Nyírő Gizella
Hozzászólások