2019. július 10-én délután a Kölcsey Központban a SONUS ütőegyüttes két tagjának, Szekér Attilának és Szegeczki Bencének a hangulathoz illő muzsikája köszöntötte mindazokat, aki kíváncsiak voltak a 37. Magyar Sajtófotó-kiállítás debreceni helyszínén felvonultatott alkotásokra.
Kerekes Sándor, a kiállításért felelős Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője,„átvéve a szót” a SONUS ütőegyüttes tagjaitól, Szigeti Ferencet, a MÚOSZ Fotóriporteri Szakosztályának titkárát kérte meg az idei tárlat hivatalos megnyitására. A titkár a megnyitó beszédében elmondta: megint eltelt egy év, ám a Sajtófotó-pályázatra beérkezett alkotásokat nézve felidézhetjük magunkban a hátunk mögött tudható időszak legfontosabb eseményeit, nemcsak a határainkon belül, hanem a nagyvilág bizonyos helyszíneire is fókuszálva. Szigeti Ferenctől azt is megtudtuk, hogy az idei pályázatra 276 fotós 2461 pályaművéből válogathatott a nemzetközi zsűri, ami mindösszesen 6305 fotó művészi áttekintését igényelte.
A pályamunkák témakörei idén is az Emberábrázolás, a Portré, a Társadalomábrázolás, a Sport, a Művészet, a Képriport, valamint a Természet és tudomány voltak. Illetve egy igen népszerű spektrum, a Magyar Természetfotó, amely mindeddig nem volt versenyben a fődíjért. Ez azonban ebben az évben megváltozott, hiszen éppen ebben a kategóriában választották most meg az idei Magyar Sajtófotó-pályázat fődíjas alkotóját, Radisics Milánt, aki a lokalitást és a globalitást is figyelembe véve arról készített képsorozatot, hogy hogyan formálja, erodálja a víz a környezetünket, a földet. A globális felmelegedés problémája azonban nemcsak a fődíjas művészt, hanem például Lőrincz Ferencet is alkotásra késztette, aki Műanyag plasztik című alkotásán arról tesz tanúbizonyságot, hogy a tengerekbe, óceánokba jutó hatalmas mennyiségű műanyag hogyan teszi tönkre a vízi élővilágot. Képe épp egy olyan bálnát ábrázol, aki úszás közben műanyag zacskót „húzott” a fejére.
Szigeti Ferenc hangsúlyozta: nagy öröm, hogy a Magyar Sajtófotó-kiállításnak már évek óra Debrecenben is van helyszíne, főleg azért, mert idén két debreceni illetve debreceni származású fotós is szerepel az itteni tárlaton egy-egy alkotásával: Czeglédi Zsolt és Kölcsey Sára. Ezen kívül arról is értesültünk, hogy a díjkiosztó bizottság idén is Szalay Zoltánról elnevezett díjjal jutalmazta a legjobb, harminc év alatti fotográfust, aki ezúttal Mónus Márton lett azzal a Lufi című képsorozatával, amely a 2018. áprilisi budapesti ellenzéki tüntetésen készült.
A magával ragadó, véleményem szerint a Mindennapi élet kategóriában valósággal szívszorító történeteket elmesélő fotókból készült kiállítás megnyitóját a SONUS ütőegyüttes zenéje zárta. A tárlat azonban mindazok számára, akik nem voltak jelen a megnyitón, augusztus 6-áig ingyen látogatható a Kölcsey Központban.
Gyürky Katalin
Hozzászólások