A nagy múltú, gazdag hagyományokkal rendelkező, fontos közművelődési funkciót betöltő Debreceni Irodalmi Napok szervezői a bevált formák megőrzése mellett az idén is a programsorozat fesztiváljellegének erősítésére törekednek.
Ennek jegyében, akárcsak más nagyrendezvényeink, a Költészeti Fesztivál és az Ünnepi Könyvhét esetében, az élő irodalom megjelenik a megzenésített versek előadása alkalmával, a tudomány és az ismeretterjesztés közegében, valamint az alkotókkal való személyes találkozás formájában. A fő téma a kultusz mibenlétének és hatásának kérdése az irodalomban és általában a kultúrában. A kultusz mint szokás- vagy szertartásrend és mint nyelvhasználat a vallási hagyományokhoz kötődik, s eredendő funkciója a kulturális örökség művelése, ápolása és tisztelete, amely átcsaphat rajongásba, a kultivált személy kisebb vagy nagyobb hőfokú imádatába, s rabul ejtheti az ítélőképességet. Botorság volna tagadni, hogy a kultusz minden kultúrát-művészetet kedvelőben játszik valamilyen szerepet: a Stratfordban Shakespeare sírjánál meghatottan térdeplőben éppúgy, mint a Fehéregyházára, Adyfalvára, Tiszacsécsére, a Gát utca 3-ba, vagy az egykori kőszegi alreáliskolához elzarándoklóban. A napnyugati világban az egyik legtöbbet idézett „Shakespeare tiszteletét a korai gyerekkorban jóval előbb kezdjük tanulni, mintsem műveivel megismerkedtünk volna; később a művek önállónak hitt értékelése ehhez a rég eltanult tisztelethez alkalmazkodik, s még akkor sem tud szabadulni tőle, amikor esetleg lázad ellene.” (Dávidházi Péter) A kultusz igenis segít a kultúra, a művészetek iránti érdeklődés, vonzalom megerősítésében, a népszerűsítésben, de minthogy alapvetően a szerzői személyre irányul, az olvasás leegyszerűsödéséhez és értékelésbeli elfogultságokhoz vezethet. Érdemes tehát szabadulni a kultikus megközelítésektől? Lehet-e? Hogyan alakult ki és mi az éltetője a tömegkultúra sztár-kultuszának? Ki a sztár? Akit sokat szerepeltetnek, vagy aki azért szerepel, mert valamiben nagy teljesítményt nyújt? Vannak-e ma olyan sztárok, akik valóban megváltoztatták a világ menetét, az emberek szemléletét? Vannak-e ma kultikus írók, költők?
Ezek a kérdések a szűkebb szakmai berkeken túl is érdeklődésre tarthatnak számot, amennyiben az irodalmi kultusz és a tömegkulturális sztárság vizsgálata vélhetően a művelt publikumot is foglalkoztatja majd. A tanácskozás közönségbarát megszervezésére törekszünk: Margócsy István irodalomtörténész és Guld Ádám kultúrakutató előadásával indul a szakmai program, majd a felmerülő kérdések elmélyült megtárgyalása céljából panelbeszélgetés következik, amelyen Bódi Katalin irodalomtörténész, Kukorelly Endre költő, író és Sepsi László író, kritikus vesz részt.
Az idei Debreceni Irodalmi Napokon a közönség megnézheti Illés Gábor fotókiállítását, Simon Márton és Boros Levente zenés estjét, ott lehet a rangos Alföld-díjasok estjén, valamint jeles könyvek bemutatóin. Hívjuk és várjuk a középiskolai tanárokat és diákokat, a könyvtárosokat, a könyvkiadókat és könyvterjesztőket, az egyetemi hallgatókat és oktatókat – egyszóval az olvasókat, akik – kultuszon innen és túl – érdeklődnek az irodalom iránt!
Szirák Péter
irodalomtörténész, a rendezvény kurátora
A Debreceni Irodalmi Napok programjai
2018. november 5. hétfő
17.00 Méliusz Juhász Péter Könyvtár, I. emeleti kerengő
Illés Gábor Mesés Perzsia című fotókiállításának megnyitója
A Debreceni Fotóklub „Őszi Fotós Hadjárat” programsorozatának nyitánya
2018. november 6. kedd
16.00 Méliusz Juhász Péter Könyvtár, Nagyelőadó
Margócsy István irodalomtörténész előadása az irodalmi kultuszról
Guld Ádám kultúrakutató előadása a sztárkultuszról
17.00 Méliusz Juhász Péter Könyvtár, Nagyelőadó
Kerekasztal-beszélgetés a kultuszról
Résztvevők: Bódi Katalin, Kukorelly Endre, Sepsi László
A beszélgetést vezeti: Szirák Péter
18.30 Méliusz Juhász Péter Könyvtár, Nagyelőadó
Alföld-díjasok estje
A 2018-as Alföld-díjak ünnepélyes átadása, kerekasztal-beszélgetés a díjazottakkal
A díj idei kitüntetettjei:
Hansági Ágnes irodalomtörténész
Valastyán Tamás filozófus
Vörös István költő, műfordító, esszéista
2018. november 7. szerda
14.00 Debreceni Egyetem Főépület, III. em. 303.
Simon Márton: Rókák esküvője – kötetbemutató
19.00 Méliusz Juhász Péter Könyvtár, I. emeleti kerengő
Simon Márton és Boros Levente zenés estje
Kapcsolódó programok:
2018. november 5.
16.00 Debreceni Egyetem Főépület fszt. 58-as terem
Guld Ádámmal a szubkultúrakutatásról – könyvbemutató beszélgetés
2018. november 6.
16.00 VOKE Vasutas Művelődési Központ
Süli István és barátai „Zakatol a vonat” című kiállításának megnyitója (Őszi Fotós Hadjárat)
2018. november 7.
17.00 Nagyerdei Víztorony
Fülöp György „Elhagyott emlékek” című kiállításának megnyitója (Őszi Fotós Hadjárat)
Hozzászólások