2026. április 15. szerda
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Egyéb kategória

DiCaprio, Pitt, Delon, Murray, Stallone, Maradona egy helyen

HajduPress Szerző HajduPress
2019/05/13
kategória: Egyéb kategória, Színes
2 0
0
FacebookTwitterE-mail

Az amerikai filmipar tavalyi távolmaradása után a hollywoodi stúdiók és sztárok idén ismét jelentős számban érkeznek a francia Riviérára, ahol kedd este kezdődik a 72. cannes-i fesztivál. A francia sajtóban XXL-esnek beharangozott seregszemle hivatalos versenyprogramjában lesz látható az amerikai Quentin Tarantino és Terrence Malick, a spanyol Pedro Almodóvar, a kanadai Xavier Dolan, a brit Ken Loach és a francia Arnaud Desplechin legújabb filmje, és a fesztiválra látogat többek között Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Léa Seydoux, Isabelle Huppert, Alain Delon, Bill Murray, Sylvester Stallone, valamint Diego Maradona, Elton John, Iggy Pop és Tom Waits is.

 Két évvel ezelőtt a cannes-i szervezők heves vitát robbantottak ki azzal, hogy kötelezővé kívánták tenni a Netflix amerikai filmóriás által benevezett alkotások mozibemutatóját. Miután a hagyományos filmszínházak védelmét zászlajára tűző fesztivál ezt szabályzatába is beiktatta, a Netflix sem tavaly, sem idén nem nevezett filmet a hivatalos versenyprogramba. Az Arany Pálmáért versengő 21 film alkotói között ugyanakkor idén számos világsztár rendező van, köztük a leginkább várt Quentin Tarantino, aki 25 évvel a Ponyvaregény Arany Pálmája után legújabb filmjében gyerekkora Hollywoodjának állít emléket. Az 1969-ban játszódó Volt egyszer egy Hollywood egy tévésztár és dublőrének története, a főszerepeket Leonardo DiCaprio és Brad Pitt alakítják. 
    A versenyben öt olyan film szerepel, amelynek rendezője egy vagy két alkalommal már elnyerte a fődíjat. Erre korábban csak 1949-ben, illetve 1982-ben volt példa. 
    Két Arany Pálmát nyert már a 82 éves Ken Loach, akinek Sorry We Missed You című, Newcastle-ban játszódó filmjének középpontjában egy, a szegénység ellen küzdő család áll. A belga Luc és Jean-Pierre Dardenne is harmadik alkalommal indul a fődíjért A fiatal Ahmed című alkotásával, amely egy kamasz radikalizálódásáról szól. Abdellatif Kechiche, a 2013-ban az Adele élete című filmjével Arany Pálmát nyert francia-tunéziai rendező egy újabb szerelmi történettel (Mektoub, My Love: Intermezzo), míg Terrence Malick nyolc évvel Az élet fája győzelme utána egy második világháborús spirituális drámával (A Hidden Life) tér vissza. 
    A 21-es mezőnybe 13 olyan film kapott meghívást, amelynek rendezője visszatérő vendége a fesztiválnak. 
  
  Jim Jarmusch amerikai rendező The Dead Don't Die (A halottak nem halnak meg) című zombifilmje Bill Murray-vel, Adam Driverrel és Iggy Poppal a főbb szerepekben nyitja meg kedd este a fesztivált. A 2017-ben zsűrielnök Pedro Almodóvar Fájdalom és dicsőség című versenyfilmjének főszerepét, egy melankolikus filmrendezőt Antonio Banderas alakítja. Az olasz Marco Bellocchio Az áruló című filmje egy jó útra tért volt maffiózó történetét dolgozza fel. Bong Dzsun Ho dél-korai rendező Élősködők címmel forgatott fekete komédiát egy munkanélküli családról. 
    Az Ez csak a világvége című filmjével három évvel ezelőtt a zsűri Nagydíját elnyerő kanadai Xavier Dolan ismét francia nyelvű alkotással (Matthias és Maxime) érkezik. A palesztin Elia Szulejman önéletrajzi filmet forgatott saját emigrációjáról (It Must Be Heaven). Kleber Mendonca Filho és Juliano Dornelles brazil rendezők Bacurau című alkotása hazájuk egyik legszegényebb régiójában játszódik, Udo Kierrel a főszerepben. A francia Arnaud Desplechin pedig a szülővárosában, Roubaix-ban szolgálatot teljesítő rendőrökről igaz történetek alapján forgatott filmet (Oh Mercy!).
    Az Egyesült Államok négy, míg Franciaország hat filmmel képviselteti magát. A francia alkotások közül négynek a rendezője először kapott meghívást a versenyprogramba. Céline Sciamma Portrait de la jeune fille en feu (Egy fiatal lány lángoló portréja) című alkotásának főszerepét Adele Haenel alakítja. Justine Triet Virgine Efirával a főszerepben forgatta Sibyl című filmjét. A francia külvárosokban tapasztalható rendőri erőszakról szól a Les misérables (A nyomorultak), Ladj Ly első játékfilmje, a szenegáli származású szintén elsőfilmes Mati Diop Atlantique (Atlanti-óceán) című alkotása pedig a hazájukat elhagyó dakari munkások migrációját meséli el. 
 
   Először szerepel a hivatalos programban az osztrák Jessica Hausner is, aki Portugáliában forgatta Frankie című filmjét a főszerepben Isabelle Huppert-rel. Az újoncok között Kelet-Európából a népszerű román rendezőnek, Corneliu Porumboiunak a Kanári-szigeteken játszódó Gomera című vígjátéka versenyezhet az Arany Pálmáért, a kínai Tiao Jinan pedig egy bűnbanda jó útra térő főnöke és egy prostituált történetéről készített filmet (The Wild Goose Lake). 
    Thierry Frémaux művészeti igazgató szerint az idei válogatásban elsősorban olyan politikus, illetve romantikus alkotások versenyeznek, amelyek újraértelmezik a zsánerfilmek műfajait.
    A fesztivál május 25-ig tart, a hivatalos versenyprogram zsűrijének elnöke Alejandro González Inárritu ötszörös Oscar-díjas mexikói filmrendező, a 83 éves Alain Delont életművéért tiszteletbeli Arany Pálmával tüntetik ki. Versenyen kívül mutatják be az 1966-ban Arany Pálmát nyert Egy férfi és egy nő című film folytatását Egy élet legszebb évei címmel Claude Lelouch rendezésében, Jean-Louis Trintignant és Anouk Aimée főszereplésével, valamint az Elton Johnról készült Rocketman című életrajzi filmet Dexter Fletcher rendezésében. 
     Egy magyar vizsgafilm, Moldovai Katalin Ahogy eddig című rendezői diplomafilmje az egyetemek legjobbjait felvonultató Cinéfondation programban szerepel május 21-én, Bacsó Péter A tanú című filmjének eredeti, cenzúrázatlan változatát pedig pénteken vetítik a Cannes Classics-programban. 
    A Filmalap nemzetközi értékesítési részlege a cannes-i filmvásáron képviseli a legújabb magyar filmeket, a Magyar Pavilonban pedig a fesztivál szakmai közönségét tájékoztatják a magyar filmiparról.

(MTI)

Megosztás:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • More
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Előző Cikk

Üldőzés a Sámsoni úton: a végén felnit dobtak a rendőrökre

Következő Cikk

Most gyerekeknek szánt cukorkával van baj

KapcsolódóCikk

Még lehet jelentkezni a Cívis Talent – Rocksuli Tehetségkutató könnyűzenei pályázatára
Kult

Még lehet jelentkezni a Cívis Talent – Rocksuli Tehetségkutató könnyűzenei pályázatára

2026.04.15.
Berobbant Guy Ritchie új filmjének előzetese, amelyben Henry Cavill, Jake Gyllenhaal és Eiza González játszik
Kult

Berobbant Guy Ritchie új filmjének előzetese, amelyben Henry Cavill, Jake Gyllenhaal és Eiza González játszik

2026.04.15.
Két különleges programmal is készülnek A salemi boszorkányok bemutatója előtt a Csokonaiban
Kult

Két különleges programmal is készülnek A salemi boszorkányok bemutatója előtt a Csokonaiban

2026.04.15.
Következő Cikk

Most gyerekeknek szánt cukorkával van baj

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Debrecenbe jön Orbán Viktor, több utcában is megváltozik a forgalmi rend csütörtökön

Debrecenbe jön Orbán Viktor, több utcában is megváltozik a forgalmi rend csütörtökön

2026.04.07.
Baleset történt Hajdúszoboszlón

Baleset történt Hajdúszoboszlón

2026.04.11.
Hét településen egyszerre csaptak le a kristállyal kereskedőkre – videóval

Hét településen egyszerre csaptak le a kristállyal kereskedőkre – videóval

2026.04.09.
Rablás és kifosztás Debrecenben

Rablás és kifosztás Debrecenben

2026.04.10.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    9460 Megosztás
    Share 3784 Tweet 2365
  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8860 Megosztás
    Share 3544 Tweet 2215
  • Húsevő baktérium végezhetett Vadász Zsolttal

    3285 Megosztás
    Share 1314 Tweet 821
  • Meghalt Varga Zita, a Debreceni Egyetem GDPR Központ vezetője

    3229 Megosztás
    Share 1292 Tweet 807
  • Tizenketten tűntek el Debrecenben a múlt héten

    3158 Megosztás
    Share 1263 Tweet 790
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Bödőcs Tibor elbúcsúzott Hadházy Ákostól
  • Szemébe sütött a nap, ezért elütött egy gyalogost egy nő Hajdúnánáson
  • Retro járművekkel ünnepli a tavaszt a DKV
  • Lopás gyanúja miatt keresnek egy nőt a debreceni rendőrök
  • Még lehet jelentkezni a Cívis Talent – Rocksuli Tehetségkutató könnyűzenei pályázatára
  • Az Országgyűlés döntése után a Tisza párt elnökét kéri fel kormányalakításra az államfő
  • Éjfélig fizethetnek: egymillió autós még nem rendezte a gépjárműadót

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2026 Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Discover more from hajdupress.hu

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

%d