November 14-én délután a Vojtina Bábszínház a 2018/19-es évadában Kustár Gábor szobrászművész kiállítása után megnyitotta a második tárlatát is, amely ezúttal „Szép kerekek, forogjatok” – avagy meséljem-e? címmel a kiállított bábfigurákon és a kamarajátékokban felhasznált díszletelemeken keresztül a mesék világába vezeti be az érdeklődőket. A kiállítás megnyitóján jártunk.
A kiállítást Láposi Terka, a Vojtina Bábszínház művészeti vezetője, egyben a tárlat egyik megálmodója és megvalósítója nyitotta meg. Köszöntőjét azzal kezdte, hogy a meséről vagy csak nagyon sokat, vagy csak nagyon keveset lehet beszélni. S bár a megnyitó szűkre szabott időkerete a „kevésnek” adott teret, mégis sok mindent megtudtunk a tárlat céljáról, amely nem más, mint hogy a mesék erejét kiállítás formájában is közelebb hozza a gyerekekhez. Mert a meséknek bizony olyan erejük van, amelyről az archaikus ember még azt gondolta, hogy a csillagok szólalnak meg benne akkor, amikor fény gyúl a lelkében, és mesélni kezd. Az az ember pedig, aki elfelejt mesélni, az a nagy időkkel, a csillagokkal felejt el kommunikálni, és lelke is fényevesztetté válik. A kiállítás sok-sok csillaga ezt a fénygyúlást szimbolizálja, amely most, a karácsonyi ünnepkör közeledtével különösen aktuális.
A művészeti vezető a tárlat tematikájába is beavatta a jelenlévőket. A bábszínház tizenkét színre vitt, népmesét feldolgozó kamarajátékának bábjaival és kellékeivel találkozhat itt a látogató, az angyalbáránnyal csakúgy, mint az ördögök palotájával vagy Babszem Jankóval, aki azért olyan kis termetű, mert arra vár, hogy legyen a léleknek hová hazajárnia. Ám a tárlatban egy kis „csavar” is van, oly módon, hogy a tizenkettőből tizenegy mese teljességgel föl van benne építve, a tizenkettedik motívumai viszont a másik tizenegy közé vannak elrejtve. S hogy mely kamarajátékok képi megformálásával találkozhat itt gyermek és felnőtt egyaránt? Nos, a tárlaton helyet kapott A virágot lépő lány, A halhatatlanságra vágyó királyfi, az Angyalbárányok, A kiskakas gyémánt félkrajcárja, az Őztestvérek, a Jancsi és Juliska, Az ördöngős malom, a Babszem Jankó, A csudakard története, A sárig kicsi kígyó, valamint A kismalac és a farkasok, s az Ereszd el, hadd menjen az, amelynek motívumai ezek között a „felépítmények” között rejlenek.
Láposi Terka a kiállításmegnyitó-beszédét egy gyönyörű, a mesék lényegét megragadó idézettel zárta. Lesznai Anna költő, író, grafikus és iparművész gondolatait tolmácsolta, aki szerint „A mese az emberiség létének egész kerete, az emberi értelem és lélek fejlődésének útiránya a végtelen felé”.
A kiállítás bábjai és díszletei Bodor Judit és Majoros Gyula keze munkáját dicsérik. Az ő alkotásaikból a Láposi Terka, Surányi Gergely és Szabó Zsuzsa összeállította „Szép kerekek, forogjatok” – avagy meséljem–e? című tárlatot 2018. november 14-étől 2019. január 7-éig lehet ingyenesen megtekinteni a Vojtina Bábszínházban, hétköznap 9 és 17 óra között, hétvégén pedig 9 és 12 óra között.
Gyürky Katalin
Hozzászólások