Az Alzheimer-kór és a cukorbetegség kezeléséhez használható hatóanyagok fejlesztésére is lehetőség nyílik ezekkel az eszközökkel a Debreceni Egyetemen.
Tizenöt oktatást és fejlesztést segítő műszert vásárolt csaknem egymilliárd forintos pályázati forrásból a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara– írja a hirek.unideb.hu. Az egyetemi portál cikke szerint,
ezeknek a korszerű műszereknek a segítségével az Alzheimer-kór és a cukorbetegség gyógyításában használható hatóanyagok fejlesztésére is lehetőség nyílik.
A projekt – melynek záróeseményéről ebben a cikkben számoltunk be– három kar, a Gyógyszerésztudományi, a Természettudományi és Technológiai, valamint az Általános Orvostudományi Kar együttműködése révén valósult meg, melyről Vecsernyés Miklós, a DE Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) dékánja, a projekt szakmai vezetője a portálnak adott interjújában elmondta:
a pénz csaknem kétharmadát gyógyszerek tablettázására, kapszulázására és csomagolására szolgáló berendezésekre költötték. Ezek jóvoltából a hallgatók megismerhetik, miként zajlanak ezek a folyamatok az iparban, a gyógyszergyárakban. A pénz kisebb részéből analitikai eszközöket, például világszínvonalú tömegspektrométert kromatográfiás rendszert, fagyasztva szárítót és rotációs vákuum bepárlót szereztek be. Vásároltak még egy a nanorészecskék méretének meghatározására és jellemzésére alkalmas berendezést, valamint olyan eszközöket is, amelyek a gyógyszerek hatásának vizsgálatával információkat nyújtanak a gyógyszertechnológusoknak a beadott gyógyszer felszívódásáról.
részletezte a dékán.
A most “csatasorba” állított eszközökkel nem csupán forradalmi gyógyszereket, de akár bőrvédő krémeket és étrend-kiegészítőket is tudnak fejleszteni. A projekt további részleteiről IDE kattintva olvashatnak.
Forrás: Sajtóiroda – OCs
Hozzászólások