Élővíz lesz a Tócóból.
Ahogy arról tavaly beszámoltunk: októberben kezdetét vette a Civaqua-program beruházásának előkészítése, tegnap pedig megjelentek az első munkagépek is a kivitelezés helyszínén.
Az ország legnagyobb vízrendezési beruházásának első üteme várhatóan 2023. szeptember 20-án fejeződik be, a munkálatok pedig
megteremtik a fizikai kapcsolatot a Tisza és Debrecen között. Ebben a szakaszban a Környezeti és energetikai hatékonysági operatív program (Kehop) keretében elnyert bruttó 16 milliárd forint forrásból mintegy 16 kilométer hosszú nyílt, illetve fedett csatornát és számos műtárgyat építenek a Keleti főcsatorna balmazújvárosi szivattyú telepétől a megyeszékhelyig.
részletezte a helyszínen Papp László, Debrecen polgármestere.
Nemrég beszámoltunk róla, hogy a Hajdúhátsági többcélú vízgazdálkodási rendszer átalakítására, kibővítésére 15,75 milliárd forintot, a Hajdúhátság vízgazdálkodásának fejlesztésére pedig 0,5 milliárd forintot irányoz elő az Országos Vízügyi Főigazgatóság. A beruházás része a Debrecen 2030 programnak, a tervek szerint biztosítaná a debreceni Tócó vízfolyás vízpótlását a Keleti-főcsatornából, hozzájárulna a vizes élőhelyek kialakításához és rehabilitációjához. Ez egy olyan fejlesztést készít elő, amelynek célja a Hajdúhátság és térsége állandó jellegű vízellátásának megoldása.

A Tisza vizét Debrecenbe vezető, csaknem ötven éve tervezett program egy olyan horderejű beruházás, amely a városkörnyéki erdők sorsát is meghatározhatja a közeljövőben- ezt már Kósa Lajos, országgyűlési képviselő mondta a sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy
a végcél pedig az, hogy a Szentgyörgyi erdő, az Apafai erdő, a Nagyerdő és később az Erdőspuszták is vízutánpótlással rendelkezzenek a szárazabb időszakban is.
A Civaqua-program második ütemének tervezése is elkezdődött csaknem 700 millió forintos önkormányzati és kormányzati forrásból.
Kapcsolódó cikkünk:
Hozzászólások