Szombaton 11 órakor lejárt az országgyűlési választáson induló jelöltek visszalépésének határideje, mert az amerikai kontinensen ekkor megkezdődött a választás.
Az országgyűlési választáson a szavazás megkezdésének időpontja a voksolást legkorábban indító külképviselet kezdési időpontja, azaz – Magyarország külképviseleteinek elhelyezkedésére tekintettel – a szavazást megelőző napon közép-európai idő szerint 11 óra.
Az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen már szombaton megtartják a szavazást, a legkorábban a brazíliavárosi, a Sao Pauló-i, a Buenos Aires-i és a montevideói külképviselet nyitott ki, közép-európai idő szerint szombaton 11 órakor.
Hogy a külképviseleteken és a magyarországi szavazókörökben azonos adattartalmú szavazólapokon történhessen a szavazás, az egyéni választókerületi jelölt szombaton 11 óráig tehette meg a jelöltségről lemondó nyilatkozatát.
A választásra 664 egyéni jelöltet vettek jogerősen nyilvántartásba, de egy jelölt visszalépett, ezért a Nemzeti Választási Iroda szombati adatai szerint az egyéni jelöltek száma 663.
A parlamenti választáson és a népszavazáson az amerikai kontinensen az időeltolódás miatt szombaton lehet szavazni Magyarország külképviseletein, helyi idő szerint 6 és 19 óra között.
Amerikában a regisztrációk alapján a legtöbben, 980-an New Yorkban szavazhatnak, Torontóban 420-an, Washingtonban 416-an.
A szavazás befejezése után a külképviseleteken leadott voksokat a Nemzeti Választási Irodába (NVI) szállítják, legkésőbb április 7-éig. Az NVI az urnák beérkezése után választókerületek szerint szétválogatja a szavazatokat.
Vasárnap minden egyéni választókerületben egy szavazókör urnái bontatlanul maradnak, ezeket április 9-én bontják fel és hozzákeverik a külképviseleteken, illetve átjelentkezéssel szavazók voksait. Így állapítják meg a szavazókör eredményét, és csak ezt követően lehet majd megállapítani a parlamenti választás és a népszavazás eredményét.
Forrás: MTI
Hozzászólások