A 2016 nyarán elhunyt operaénekes, Tréfás György emlékére 2016. október 6-án, a művész születésnapján Debrecen városa és a Csokonai Nemzeti Színház nagyszabású gálaestet rendez. A közelgő eseményről a város és a színház vezetősége szeptember 28-án tartotta meg a sajtótájékoztatóját.
A sajtótájékoztató elején a szervezők egy kis meglepetéssel készültek: archív felvételről meghallgathattuk azt a verseikét, amelyet Tréfás György a színpadi jelenléte 50. évfordulójára írt, valamint Donizetti Éljen a mama című darabjából láthattunk egy részletet, amelyben a művész élete egyetlen női szerepét, a mamát alakította.
A felvételek megtekintése után a város képviseletében Komolay Szabolcs, Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere először Tréfás György szavait idézte. Az itt idézett egykori tévéinterjúban Tréfás azokat a darabokat sorolta fel, amelyeket a legjobban szeretett játszani: Verdi Don Carlosából Fülöp királyt, Donizetti mamáját, a Szöktetés a szerájból Ozminját, valamint számtalan Verdi- és Wagner-darab baszusszerepét. Komolay hangsúlyozta: annak ellenére, hogy Tréfás György nem volt debreceni, a város teljes mértében befogadta őt, díszpolgárává avatta, s a művész nemcsak a szerepek szintjén volt jelen a város életében, hanem közéleti kérdésekben is szívesen megnyilatkozott. Ez év október 6-án a 85. születésnapjára készült Debrecen és a színház, de sajnos idén már csak az emlékét őrizhetjük egy gálaesttel.
Egy olyan gálaesttel – vette át a szót Ráckevei Anna, a Csokonai Színház igazgatója -, amely mindenki számára ingyenes lesz, viszont előzetesen regisztrálni kell rá. A teátrum vezetője köszönetét fejezte ki Tréfás Györgynének, aki a gálaest összeállítása érdekében az összes, a tulajdonában lévő, férjéről készült felvételt rendelkezésükre bocsátotta. Tréfás György, a Liszt Ferenc-díjas érdemes és kiváló művész összesen 159 szerepet játszott el, úgy, hogy magánúton tanulta az éneklést. 1952 és 1957 között a Honvéd Művészegyüttes énekkari tagja, 1957-től a Csokonai Színház magánékese volt.
Szabó-Sipos Máté, a Csokonai Színház zenei vezetője is fontosnak tartotta kiemelni, hogy az idei október 6-ai esemény eredetileg születésnapi köszöntőnek indult. S ha Tréfás György közöttünk lenne, biztosan vidám estet képzelne el a 85. születésnapja alkalmából. Ezért ezzel a gálaesttel a gyászt fel szeretnék oldani, s vidám, sőt, mivel a név kötelez: TRÉFÁS esttel köszönteni a művész pályáját, illetve emlékezni rá. A rengeteg archív felvételből a legkülönfélébbeket fogják ezen a rendezvényen megmutatni a közönségnek, ezzel is bizonyítandó Tréfás György sokszínűségét. A színház jelenlegi szólistái is fel fognak lépni, a legtöbbször együttesek kíséretében. A gálaesttel azonban a Tréfás Györgyre való emlékezés még nem ér véget. Januárban, a Magyar Kultúra Napján ugyanis egy kiállítás is fog nyílni a művész életművéből.
A sajtótájékoztatón részt vett Prof. Dr. Mohos-Nagy Éva, Tréfás György pályatársa is, aki harminc évig állt együtt a művésszel nemcsak a Csokonai Színház színpadán, hanem templomokban, koncerteken és vidéken is. Mohos-Nagy Éva örömmel emlékezett vissza ezekre az évtizedekre, s arra, hogy a harminc év alatt a szerepei alapján ő volt Tréfás felesége, lánya, de vetélytársa is. A művésznő hangsúlyozta: Tréfás komédiás is volt, nemcsak operaénekes, s minden este adni akart valamit a közönségének. Minden este szórakoztatni akarta a nagyérdeműt. Azonosult a szerepeivel, nemcsak énekelt.
Gyürky Katalin
Hozzászólások