Március 17-én ünnepli a világ egyik fele az írek napjaként elkönyvelt Szent Patrik napot, amikor zöldbe borulnak az amerikai és ír nagyvárosok, felvonulásokat tartanak és mindenki kicsit írnek érezheti magát.
De hogyan is alakult ki ez a karneváli hangulatú vidám hagyomány? Ki volt Szent Patrik? És hogyan lett a Szent Patrikhoz kapcsolódó kék szín helyett a zöld az Ünnepnap színe?
Szent Patrik Britannia provinciában (mai Wales területén) született, akit ír fosztogatók raboltak el, és rabszolgának adták el jó pénzért. Juhokat őrzött, de megszökött és egy brit kolostorban lelt menedékre. A neve a felszentelést követően lett Patricius, és annyi köze van az írekhez az elrablóit leszámítva, hogy a pappá válását követően ír területre utazott és megpróbálta keresztény hitre téríteni az ott élő pogányokat. Ez olyan jól sikerült neki, hogy ő Írország védőszentje, aki a legenda szerint ítélkezik az írek felett az ítélet napján.
Eredetileg a kék szín tartozott hozzá, ám a zöld színű viseletet preferáló írek a történelem folyamán a lóherét kezdték el gomblyukaikba kitűzni Szent Patrik ünnepén, és az évek, évtizedek során a zöld átvette a dominanciát a kék felett, oly mértékben, hogy ez utóbbi szín már nem is kap március 17-én szerepet.

Az 1960-as évek végéig Szent Patrik napján minden ír kocsmának zárva kellett tartania, de amikor 1970-ben nemzeti ünneppé nyilvánították, a bártulajdonosok is kinyithattak az ünneplők örömére! A karneváli hangulatú ünneplés nem is innen indult el, hanem az Egyesület Államokból, még 1700-as években! Ami nem véletlen, hiszen az Államok lakosságának jelentős hányada (10 %) rendelkezik ír gyökerekkel. Ezen a napon, azaz március 17-én az ír sörgyártóknak is van miért ünnepelniük, hiszen csak ezen az egy napon a szokásos forgalom dupláját könyvelhetik el! Legyen klasszikus sör vagy zöld színű, az írek és a velük ünneplő más nemzetiségek rendesen felöntenek a garatra, sok helyen Guinness folyik a csapokból is, de a csodás zöld színű söröknek is nagy keletje van ilyenkor.
Hozzászólások