Valószínű, hogy a Wizz Air sem tudja elkerülni az emelést.
Nem csitulnak a kedélyek az extraprofit-adót tekintve. Ahogy arról korábban már a HajduPress is beszámolt, a kormány létrehozott egy úgynevezett “rezsivédelmi és honvédelmi alapot”, melynek fedezetét bizonyos szektorok megadóztatásával teremtené elő. Az intézkedés a légitársaságokat is érinti.
A légi személyszállítási tevékenység után a társaságok a Magyarországról induló utasaik után, (a tranzit utasokat kivéve) utasonként európai úti cél esetén 3 900 Ft, míg más úti cél esetén 9 750 Ft fizetésére kötelezettek.
A rendelkezés júliustól élesedik. Elsőként a Ryanair vállalta fel, hogy ezt a pluszköltséget belekalkulálja a repülőjegy árakba, amire válaszként Orbán Viktor miniszterelnök szokásos rádióinterjújában csak annyit mondott, hogy
a magyar kormány nem egy mulya kormány, nem nézik ezt tétlenül. Meg fogják akadályozni, hogy áthárítsák a fogyasztókra, szerinte ki fogja bírni az ország ezt is.
Emiatt Budapest Főváros Kormányhivatala Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kezdeményezésére fogyasztóvédelmi eljárást indított a Ryanairrel szemben.
Az ügyben ma megszólalt a Wizz Air és a Ryanair is.
Előbbi társaság az MTI-nek küldött közleményében azt írja, hogy
a július 1-ig megvásárolt repülőjegyek esetében a Wizz Air nem hárítja át utasaira az extraprofit-adó által okozott pénzügyi terheket. […] Bár a meghirdetett rendelet minden valószínűség szerint érinti majd a jegyárakat, a korábban megvásárolt jegyek esetében a légitársaság nem hárítja át utasaira a jogszabályban meghatározott összeget.
Hozzátették: az extraprofit-adó, továbbá az üzemanyagárak növekedése miatt a jövőben a viteldíjak várhatóan emelkedni fognak. A repülőjegyárak azonban dinamikusan változnak, és mint mindig, ezután is elsősorban a kereslet és a kínálat határozza meg azok alakulását.
A Ryanair már egy sokkal indulatosabb közleményt fogalmazott meg az üggyel kapcsolatban, amit a Telex szemlézett elsőként. Ebben Michael O’Leary, az ír Ryanair fapados légitársaság vezérigazgatója azt írja,
Nagy Márton elfelejtette, hogy mit tanult közgazdadágtanból, ezért küldenek neki egy könyvet, amit ha elolvas, meg tudja magyarázni, miért vetnek ki különadót egy veszteséges ágazatra.
Azt is részletezik, hogy szerintük ez nem különadó, hanem útszéli rablás, aminek nincs köze a valósághoz.
A teljes közleményt ITT olvashatják el.
Hozzászólások