Debrecen bábszínháza 2020 novemberében több premierrel is kedveskedik a nézőinek. Emellett folytatja a mostani, a fennállása 45., azaz jubileumi évadában útjára indított Miénk itt a tér! című rendhagyó családi vasárnapjai sorozatát is. Programajánló következik.
A bábszínház Színháztermében november 8-án, vasárnap családi előadás keretében 10 órától Az előszobaszekrény boszorkánya című darab várja az érdeklődőket. 22-én, vasárnap pedig egy új produkciót mutatnak be a művészek: a Vas Laci című előadást, amelyet a bemutató napja után 23-a és 27-e között 10 és 14 órai kezdettel, 29-én, vasárnap pedig 10 órától szintén meg lehet tekinteni.
A Vojtina Bábszínház Játszószínházában a legkisebbek most sem maradnak program nélkül: a népszerű bölcsőszínházra, a Babusgatóra 6-án, pénteken 10 órától, 8-án, vasárnap 10 órától, valamint 9-én, hétfőn 10 órától kerül sor. November 2-a és 6-a között több alkalommal is, bérletes előadás keretében az Elmúlt a nyár, itt az ősz, kampós bottal jár a csősz című előadást lehet megnézni, 10-étől 15-éig pedig Az égig érő fa című kamarajátékot. Ezt követően pedig két új darabbal is várja a közönségét a Játszószínház. 16-én, hétfőn mutatják be a Szellőn szökellő című új darabot, amit 20-áig 9 óra 30 perces kezdéssel lehet megnézni. 29-én 10 órától pedig a Messzeringó című új előadás is látható lesz, amelyet 30-án, hétfőn is meg lehet tekinteni 10 órától. A Paradicsomjáték kedvelői pedig 24-e és 26-a között nézhetik meg naponta többször is ezt az előadást.
Az októberben megnyílt ez évi első tárlat, a FIGURÁK, avagy bábosok és bábuik novemberben is megtekinthető, egészen 22-éig, hétfőtől péntekig 8 és 17 óra között, szombaton és vasárnap pedig 9 és 12 óra között.
A jubileumi évad alkalmából útjára indított Miénk itt a tér! című programsorozat következő állomására november 29-én kerül sor. A sokszínű programból álló, 9 óra 30 perc és 12 óra közötti délelőttön a Vojtina művészei ismét megnyitják az érdeklődők előtt a bábszínház összes terét, izgalmas felfedezőutat kínálva minden kedves látogatónak. Játékostárlatnézések várják az érdeklődőket, és mindenki kipróbálhatja a bábkészítés csínját-bínját is. November 29-én, a programsorozat újabb állomásaként 9 óra 30 perctől színpadi előkészületek kezdődnek, annak érdekében, hogy 10 órától a Színházteremben a Vas Lacit, a Játszószínházban pedig a Messzeringót lehessen megtekinteni. 11 órától pedig felfedezőút kezdődik a Bábszínházban: ekkor a bábműhelybe, a jelmeztárba, a varróműhelybe, a tervezői térbe lehet bekukkantani. „Legyen otthon is bábszínházad! Segítünk” címmel pedig a látogatók bábkészítési munkálatai is elindulnak.
Végül, kérem, tekintsék meg az új bemutatók tartalmi leírását:
Vas Laci:
Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon is túl, még az üveghegyeken is túl, volt egyszer egy király, annak egy fia meg három lánya. A fiút Vas Lacinak hívták, mert olyan erős volt, mint maga a vas. No de nemcsak erős volt Vas Laci, hanem csintalan is: hét ördög lakott benne. Egy nap annyira megmérgelte magát a nővérei civakodásán, hogy azt kívánta, nyelje el őket a föld. És így is lett. Laci nem tehetett egyebet, útnak indult, hogy felkutassa a nővéreit. Ezzel vette kezdetét Laci útja az izgalmas kalandok és a hőssé válás felé. A magyar mese- és mondavilág egyik legmozgalmasabb klasszikusa Benedek Elek meséje nyomán, új köntösbe öltöztetett hagyományos bábtechnikák segítségével, élőzenével fűszerezve kel új életre a Vojtina Bábszínház színháztermében.
MesszeringóFestés a térben szavakkal, hangokkal, tárgyakkal
A „messzeringó gyerekkor” jelzős szerkezetet Radnóti Miklós Nem tudhatom című verséből ismerjük. A messzeringó képbe tömörítheti a múltat, egyesítheti a távolban ringó bölcsős gyermekkort a most, a jelenben emlékező érzeteivel. A játék nyelve a költészet, a képzelet áramlása, a tárgyak átalakulása. A tárgyak kifejezhetik magukat úgy is, hogy csipognak, nyikoroknak, vagy csak mozdulnak. Az előadásban a szavak, a tárgyak, a zene és a csend mezsgyéin különleges határátlépések történnek. A költészet erejével életre hívott ritmikai hangulatokban, mozdulatokban, képekben történet foszlányok rajzolódnak ki, melyeket felerősítenek a tárgyak és a bábok játéka.
Szellőn szökellőA test, a mozgás és a zene szabadjátéka
A test az a tér, amelyen keresztül a világot érzékeljük; eszköz, amellyel kommunikálunk, aminek segítségével megosztjuk a lényünket, érzéseinket, gondolatainkat. Bagdy Emőke pszichológus a testszimbolikát vizsgálva kiemeli, hogy megtestesült, alakot öltött emberi valóságunk szimbolikájával arra a testre tekintünk rá, amelyben szüntelen benne vagyunk, hiszen szimbólumokban és testünkben élünk. Mindkettő természetes, mint a lélegzetvétel, önműködően használjuk őket.
A mozgás és a tánc az a kifejező művészeti forma, amely az ősi rituálékhoz kapcsolódik. A testben és a pszichében ősi motívumok vannak, melyek az emberi létezés alkotóelemei, olyan testtapasztalatok, melyek a környezethez való alkalmazkodás fejlődését biztosítják.
A foglalkozás a zenei atmoszféra közegében a test mozdulatainak szabadjátékát nyitja meg.
Gyürky Katalin
Hozzászólások