2019. április elején a Vojtina Bábszínház is csatlakozik – saját és meghívott előadással is – a Csokonai Színház szervezte DESZKA Fesztiválhoz. Ezen kívül a tavaszi hónap további részében – a bábszínház szokásos rendjének megfelelően – újabb bemutatóra, vendégelőadásokra, kiállításra és a népszerű Babusgatóra egyaránt sor fog kerülni. Programajánló következik.
A Csokonai Színház idén 13. alkalommal megrendezendő DESZKA Fesztiváljának most már évek óta szerves része az a GÖRDESZKA-programsorozat is, amelynek keretében gyermek- és ifjúsági előadások láthatók. Ezek közül a legkisebbeket és a kamaszokat megszólító produkciók közül van olyan, amelyiknek a Vojtina Bábszínház színházterme ad otthont, illetve az intézmény saját darabbal is szerepel a DESZKA/GÖRDESZKA repertoárjában. Így április 1-jén, hétfőn a Pimpáré és Vakvarjúcska című vojtinás előadást lehet megtekinteni, 6-án pedig a Mesebolt Bábszínház érkezik A császár új ruhája című produkciójával.
Áprilisban még egy vendégelőadás lesz a Vojtinában, már túl a DESZKÁ-n. Április 14-én 10 órától látható az Álomzug Társulás produkciója, a Szépenszóló Fütyöri. Saját bemutatóval is készül a társulat, a színházteremben április 28-án mutatják be a Kodály madara című új darabjukat. A hónap fennmaradó napjain pedig, azaz 7-én 10 órától Az előszobaszekrény boszorkánya, 8-ától 12-ig pedig a Szerencsés János látható a színházteremben.
A Vojtina Játszószínházában ebben a hónapban az utolsó napokon kerül sor a Babusgatóra. 26-án 10 és 14 órai kezdettel, 28-án 10 órától, és 29-én is 10 órától várják a legkisebbeket a bábszínház művészei. Ezen kívül 1-je és 7-e között Az aranyszőrű bárány kerül terítékre, 8-ától 16-áig pedig A madarak is hangicsálnak című produkcióval várják a látogatókat.
A Vojtina Bábszínház az idei évadban már a negyedik kiállítását nyitotta meg. A Rofusz Kinga illusztrátor műveiből született Földön lebegők, égen járók című tárlat április 28-áig tekinthető meg.
Most pedig következzen a produkciók rövid tartalmi ismertetője:
Földön lebegők, égen járók című kiállítás
Rofusz Kinga tárlata
Rofusz Kinga illusztrátor, látványtervező, animációs filmek alkotója. Képi világát végtelenre nyitott, határtalan messzeségbe vivő terek alkotják. E terekben nincs gravitáció, nehézségi, centrifugális erő. Légies lebegésben léteznek figurái, akik szelíd gesztusokkal mesélik történeteiket, lírai finomsággal hordoznak lelkiállapotokat. Az idő mint mértékegység alig-alig kap helyet Kinga képtörténeteiben. Lassú léptű haladás, kibillenés, elmozdulás, libbenés, hullámzás, állapotváltozás észlelhető minden felületén. A dimenziók, mint a jelenvalóság fokmérői szelíd játékossággal jelzik jelenlétüket. Rofusz Kinga mesekönyvei egytől egyig lelki folyamatok, belső képek, fantáziautazások kivetülései. A fiatal művész évek óta tervez bábelőadásokhoz bábokat, díszleteket is. A tárlaton a pécsi Bóbita, a szegedi Kövér Béla, a veszprémi Kabóca, a békéscsabai Napsugár Bábszínház bábjai is reprezentálják Kinga művészi sokszínűségét.
Pimpáré és Vakvarjúcska
Pimpáré gyönyörűséges királylány: édesapja szeme fénye, a birodalom reménysége. Bomlik érte gróf és márki, meg is halna érte bárki! Elérkezett az idő, hogy a hercegnőt férjhez adják. De vajon ki lesz a megfelelő vőlegény? A gazdag, de öntelt grófok, bárók, hercegek vagy a szegény, ám bátor vakvarjúcska, kinek jegenyefa palotája körül rengeteg veszély leselkedik a hercegnőre? És vajon Pimpáré választottjának sikerül-e elnyerni a királyi szülők áldását? Erdős Virág kalandos és szellemes verses meséje sok izgalmas kérdést tesz fel gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Az előadást 4 éves kortól ajánlják!
A császár új ruhája
(a Mesebolt Bábszínház vendégelőadása a DESZKA Fesztivál keretében)
Hacukisztán császárának legfontosabb elfoglaltsága, hogy küllemét csinosítsa. Ha nem kap új ruhát, elszomorodik, ha nem dicsérik frizuráját, elkomorodik. Mit neki az államügyek, a miniszterek, ha cipője nem passzol a zoknijához. A császárság legfőbb ünnepén is új ruhában szeretne pompázni, mert már minden korábbi hacukáját megunta. Nincs mese, új ruha kell. Egy soha nem látott szépségű. Messzi földről idegen szabók érkeznek, akik pompázatos ruhakölteményt ígérnek az uralkodónak…
Az előadást 6 éves kortól ajánlják!
Az előszobaszekrény boszorkánya
Ha egy szép napon öt frankért egy gyönyörű házat kínálnának nektek, feltétlenül kérdezzétek meg, lakik-e boszorkány az előszobaszekrényében. Mert boszorkány lakhat sötét erdőben, mézeskalácsházban, de nagyon ritkán az is előfordulhat, hogy éppen egy előszobaszekrénybe költözik be. Hogy mi ilyenkor a teendő? Gyertek, elmesélem! Pierre Gripari népszerű meséjét különleges formában, egyszemélyes előadásként Hell Krisztina kelti életre.
Az előadást 3 éves kortól ajánljuk!
Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála
Hol volt, hol nem volt, egyik országban vagy másik országban, annak is a közepén vagy a szélén, itt vagy ott, volt egyszer egy szegénylegény. Úgy hívták: Szerencsés János. És hogy mit akart ez a Szerencsés János? Hát a király lányának a kezét. A király meg azt mondta, csak akkor adja a lányát a Szerencsés Jánoshoz, ha a Szerencsés János az ördög fejének a tetejéről három aranyhajszálat elhoz. Elindult hát a Szerencsés János egyenesen a Pokol iránt. Hogy odaért-e? Hogy az ördögöt megtalálta-e? Hogy a fejéről a három aranyhajszálat elhozta-e? Aki kíváncsi, járjon utána!
A történetet paravános bábos játékban keltik életre dudaszó kíséretében.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Szépenszóló Fütyöri
Az Álomzug Társulás vendégelőadása
Izolda kisasszony, a királyi főszabász sohasem unatkozik. Réklit és rokolyát varr, keszkenőt hímez, fonalat fon – és mesét sző… Varródobozokban, ládikákban őrzi meséit, de ha szépen kérik, előveszi a legszebbeket. Így kerül most elő a Szépenszóló Fütyöri meséje az öreg királyról, akinek a hallását csak egy szép szavú madár éneke adhatja vissza. Ám e madarat sok-sok próbatétel után csak az szerezheti meg, akinek jó a szíve és tiszta a lelke…
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Kodály madara
zenés képszínházi előadás
A szárnyas lények az égi szférához tartoznak. Védikus szövegek szerint a madarak az emberek iránti isteni szeretet kifejezői. A madár gyakran a lélek szimbóluma is. A mi történetünk madara is szellemi, isteni lény, aki keresi és megtalálja azt az embert, aki egy kis időre – egy emberéletnyi hosszra – képes őt befogadni, együtt repülni vele. Előadásunkban a zene ad szárnyakat a fantáziának, a dallamok vezetik a képzeletet: Kodály Zoltán és Czapp Ferenc zenéje öleli körül a színpadi játékot a debreceni Kodály Kórus és a Lautitia Gyermekkar közreműködésével. A zene mellett a színpadi mozdulatok mesélnek Kodály Zoltánról, a művészetről, mely nélkül az emberi lét kevesebb lenne. A zene és a színház iránti szeretet hívta életre ezt az előadást, és Kodály Zoltán filozófiája, mely szerint a zene mindenkié.
(A Kodály Kórus és a Lautitia Gyermekkar felvételről hallható az előadásban.)
Az előadást 6-99 éves korig ajánlják)
Az aranyszőrű bárány
Kamarajáték
„Volt egyszer egy szegény ember, akinek annyi gyermeke volt, mint a rosta lika, még eggyel több.” A rosta likánál eggyel több, azaz a Legkisebb, ha elálmosodott, elévette szépen szóló furugláját. Ezzel tartotta magát ébren a juhosgazda nyájának őrzése alatt. Ó, milyen csudákat tett a muzsikájával és azzal az aranyszőrű bárányával, amit fizetségként kapott. Miben van az ereje ennek a Legkisebbnek? Miért nyeri el még a királykisasszony kezét is? Annyi kacagás kíséri a Legkisebb és bárányának útját az esküvőig, hogy magunk, útjának kísérői is a hasunkat fogjuk majd a nevetéstől.
Az előadást 3 éves kortól lehet megtekinteni.
A madarak is hangicsálnak
Szertartásszínház-rítusjáték
„Hangicsál a fülemile a zöld ágon, A szerelem öröm s bánat e világon” – énekli a tavaszidőbe, aki szerelmes. Az Alföldön élők Húsvétra várva a „Ma van húsvét napja” című dalra fakadnak, mely szintén erről mesél: „Lám a madarak is, Hangicsálnak ők is, Vigadoznak, Szép plánták újulnak, Termőfák virulnak, Virágoznak.” Tavasszal mindent kifordíthatunk a sarkából a napfény erejének növekedésével.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Babusgató
Bölcsőszínház
Havonta várják a Vojtinába a gyerekeket és szüleiket erre a foglalkozásra. Péntekenként kettő, vasárnap és hétfőn egy-egy játék keretében ismerkednek a legfiatalabb játszótársaik „természetrajzával”. Táncolnak, énekelnek, mesélnek, azaz babusgatnak.
A Babusgatóra 3 hónapos kortól 3 éves korig várják a babákat.
Gyürky Katalin
Hozzászólások