Debrecen bábszínháza 2022 áprilisában mind a színháztermében, mind pedig a játszószínházában új bemutatóra készül. A tavaszi hónapban debütáló előadások mellett vendégjátékkal és kiállítás-megnyitóval is várja a közönségét. Programajánló következik.
A Vojtina Bábszínház színháztermében április 10-én 10 órától lesz először látható a Tengerlépő cipők című darab. Az új előadást ezt követően április 12-én és 13-án 14 órától, valamint április 26-án, 27-én, 28-án és 29-én szintén 14 órától lehet megtekinteni. Ezen kívül Écsi Gyöngyi vendégelőadása, a Szőlőszem Kálmán is több alkalommal várja a kicsiket és a nagyokat egyaránt. Április 20-án, 21-én és 22-én 10 és 14 órai kezdettel, 24-én, vasárnap pedig tíz órától.
A játszószínházban 3-án, vasárnap 10 órától a népszerű Az Égig Érő Fa című előadással várják a nézőket az alkotók. Április 11-én, 12-én és 13-án naponta háromszor, fél tíztől, 11 illetve 14 ótáról A madarak is hangicsálnakkal foglalják le a művészek a gyermekeket. És ebben a hónapban a játszószínház a nagyobbakra, a kamaszokra is gondolt: a Kiserdő című, most debütáló részvételi színházi előadás közös gondolkodásra és alkotásra hívja a 17-18 éveseket.
Áprilisban folytatódik a Határátlépések című kiállítás-sorozat is. Április 4-én 15 óra 30 perctől nyitja meg a bábszínház a sorozat harmadik, Formaragozás című tárlatát. Ezen kívül Fényt hozó Pelikán címmel újabb rajzpályázatot is hirdetnek a Vojtina alkotóművészei.
Most pedig következzenek a programok részletes ismertetői:
Zalka Csenge Virág meseváltozata alapján írta: Gábor Sára
Melyik gyerek ne vágyna néha világgá menni? Repülő cipőt húzni, a családjától messze szállni és a nagyvilágban otthon lenni? Főleg, ha egy egészen aprócska lakásban zsúfolódik a család apraja-nagyja, mint Zsófi esetében. A mese Zsófit a tengerlépő cipők szárnyán kalandos útra repíti. Átruccan hát Kairóba, Kínába, Kukutyinba, az Üveghegyre kirándulni és az Óperenciás tengerben fürdeni, Napban szárítkozni és a Holdon sütkérezni, pizzázni Olaszországba, hamburgerezni Amerikába, saslikozni a görögökhöz. Telerakja a bendőjét a nagybetűs nagyvilággal. Csillapítja élmény-éhségét. Útja során megtapasztalhatja az önállóság és a szabadság mámorát, majd azt, ami még ennél is fontosabb: hogy milyen, ha mindehhez útitárs is akad. És az izgalmak tetőfokán hova vágyna inkább, mint pont oda, ahonnan elindult: a családhoz.
Az előadást 6 éves kortól ajánlják!
Vendégjáték: Szőlőszem Kálmán
Kálmán és Boriska mindketten szőlőszemből születnek, testvéries és szerelmetes kapcsolatukra ezer veszély leselkedik.
Megharcolni a rendkívüli élet küldetését és egyediségét nem könnyű feladat. A mese a szőlő- és szüret-szokáskör tárgyi elemeit használja fel, és interaktív közreműködést kínál a közönségnek, kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A palóc nyelv és élő népzene egy valósabb, léleknyitogató közegbe hívja be a nézőt.
Kamarajáték
Egy paradicsomi kert közepén áll a Fa, melyet az öreg király birodalmában tetejetlennek ismer mindenki, mivel az égig ér. Vagy az is lehet, hogy az égen túlnan nőtt, hisz még senki fia nem látta a Fa csúcsát? A kertet a szépséges királykisasszony gondozza, aki egyik nap megfogadja, hogy amíg a világ világ, ő nem megy férjhez. Amint ezt kigondolja, huss, lecsap fentről egy sötét fergeteg, s eltűnik a királylány. A nagy szomorúságban az egész ország búra hajtja a fejét, mígnem „Szervusz világ!” felkiáltással János a fergeteg nyomába ered, hogy visszahozza a földre a lányt.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
„A madarak is hangicsálnak”
Szertartásszínház-rítusjáték
Mit csinálnak a madarak, hangicsálnak? Igen, az énekes madarak teszik ezt. „Hangicsál a fülemile a zöld ágon, A szerelem öröm s bánat e világon” – énekli tavaszidőben, aki szerelmes. Az Alföldön élők pedig Húsvétra várva a „Ma van húsvét napja” című dalra fakadnak, mely szintén erről mesél: „Lám a madarak is, Hangicsálnak ők is, Vigadoznak, Szép plánták újúlnak, Termőfák virulnak, Virágoznak.”
A tavasszal mindent kifordíthatunk a sarkából a napfény erejének növekedésével. Teszik ezt a vojtinások is a húsvétolás rítusaival, a szerelem, a vidámság, a tánc lendületével közösen.
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
Róbert Júlia: Kiserdő
Részvételi színházi előadás
Ez a részvételi színházi előadás közös gondolkodásra és közös alkotásra hívja a 17-18 éveseket. Egy erdei kunyhóban élő nő és egy szociális munkás történetén keresztül olyan kérdésekre kereshetik saját válaszaikat, mint hogy mit jelent a siker, mi számít sikeres életnek, hogyan lehet jól segíteni?
Az előadás az Utcáról Lakásba! Egyesület szakmai segítségével, Kovács Vera: Utak az erdőben című könyvének felhasználásával jött létre.
Az előadást 17-18 éveseknek ajánlják!
A HATÁRÁTLÉPÉSEK című kiállítás sorozat harmadik állomása, mint az előzők is, formabontó megoldásokkal, látványelemekkel várja a nézőket. Már maga a fogalom is továbbgondolható: formabontó, mint rendkívüli, szabálytalan, szokatlan, különös…
Tárlatunk a játékosság határtalanságára, az átalakíthatóság szabadságára nyit teret, ahol geometriai, organikus, sík és plasztikus formák vetekednek a nekik szánt térben. Különös jelentőséggel bír a határvonal, amely vizuálisan választja el a formát a környezetétől. Szín, textúra, arány, fény, méret, pozitív – negatív tartomány egyvelege látható úgy, ahogy még sosem volt. Sosem volt? Igen, hiszen minden formaalkotás egyedi. A formát alakítani, for-málni, igazítani érdemes. Számtalan formával lesz itt kísérlet – konkrét, elvont, hagyományos -, ezek által keresik a ritmust, az ismétlődések általi jelentésváltozást, a sokszorosodás általi egyensúlyt, és az egyediséget.
A híres francia építész, Le Corbusier szerint „egy igazi műalkotásban a forma a legfontosabb”. Vaszilij Kandinszkij orosz festőművész szerint viszont „a forma tartalom nélkül nem egy kéz, hanem egy üres kesztyű, a művész ugyanúgy szereti a formákat, mint az eszközeit vagy a terpentin szagát, mivel ezek mind a tartalom szolgálatában álló fontos eszközök.”
A kiállítás 2022. április 4-e és május 2-a között látogatható.
Rajzpályázat
A Vojtina Bábszínház jelképe egy mesei madár, a pelikánmadár.
A csendes, a nem látványos szeretet és a boldogság madara, aki a napfordulót is képes jelezni. Fényben, a nyári napforduló idején, június 21-22-én leggazdagabb a természet. Azt mondják, hogy amikor a fényből sok van, akkor a legtöbb a jóság, a szeretet, a kegyelem. Most éppen azt az időszakot éljük, amikor a természet újra éledezik, egyre melegebb van, világosodnak és hosszabbodnak a nappalok, rövidülnek az éjszakák. A Vojtina művészei arra kíváncsiak, hogy
Ti milyennek képzelitek el a pelikánmadarat?
Milyen színekben pompáznak a tollai?
Hol él? Mi veszi körbe?
Mit csinál éppen?
Az 1980-as években a bábszínház így rajzolta meg a pelikánját:

Ha van kedvetek, rajzoljátok le, színezzétek, folytassátok, képzeljetek köré mesét! Ha viszont teljesen más alakú madár az, ami képzeletetekben megjelenik, örökítsétek meg, és küldjétek el 2022. május 27-ig postai úton vagy vigyétek be személyesen a Vojtina Bábszínházba (4026 Debrecen, Kálvin tér 13.)
Ne felejtsétek el megírni saját neveteket, életkorotokat, otthoni címeteket vagy iskolátok, óvodátok nevét és címét és a rajzpályázat címét is:
„Fényt hozó Pelikán”
Képeitek közül a társulat tagjai választják ki a számukra legkedvesebbeket.
A kiválasztott képek alkotóinak jutalma egy 3 fős családi belépő egy tetszőlegesen választott vasárnapi bábelőadásra, vagy a Vojtina évadzáró rendezvényére!
Tartalmas szórakozást kíván a Vojtina Bábszínház!
Gyürky Katalin
Hozzászólások