Az szja-bevallási tervezetet a beküldés előtt érdemes átnézni, szükség esetén pedig módosítani. Azok a tervezetek, melyek nem kerültek jóváhagyásra, automatikusan elfogadott bevallássá válnak május 20-án, ez alól természetesen kivételt képeznek az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők és az áfafizetésre kötelezettek.
Fontos: aki olyan jövedelmet szerzett tavaly, amelyről a NAV nem értesült, annak a bevallási tervezetét feltétlenül ki kell egészítenie.
Magánszemély esetén az ingatlan-bérbeadásból vagy ingatlan átruházásából származó jövedelmet is fel kell tüntetni, melyet az összevont adóalapba tartozó jövedelmen belül önálló tevékenységből származó jövedelemként kell feltüntetni. Ha valakinek 2020-ban kizárólag bérbeadási tevékenységből származott bevétele, és az ingatlant magánszemélynek bérbe adta, akkor számára a NAV nem készíti el az adóbevallási tervezetet, azonban ha ezen bevételen kívül a magánszemélynek olyan jövedelme is volt, amelyről a NAV kifizetői adatokkal rendelkezik, például munkabér, akkor a NAV elkészíti az adóbevallási tervezetet, melyet azonban a bérbeadó magánszemélynek ki kell egészítenie a bérbeadásból származó jövedelemre vonatkozó adatokkal.

Az ingatlanértékesítésből származó jövedelemre különböző szabályok érvényesek: mivel a bevallási tervezet a kifizetők, munkáltatók által megküldött adatokat tartalmazza, ezért az ingatlanértékesítésből származó jövedelem szintén nem képezi a bevallási tervezet részét. Kiemelendő, hogy ha az ingatlant olcsóbban értékesítette, mint amennyiért korábban vásárolta, vagy az ingatlant a vásárlástól számított öt év elteltével adta el, akkor az értékesítésből származó bevételt nem kell a bevallásban szerepeltetnie, mivel az eladásból nem keletkezett jövedelme. Ennek értelmében a bevallási tervezetet sem kell kiegészítenie az ingatlanértékesítésből származó bevétellel.
Sokan nem tudják, de az ingóságokból származó jövedelmet is szükséges feltüntetni, melyet az ingóértékesítésből származó adóköteles jövedelmet a 163. sorban kell feltüntetni. Ha az ingóságok értékesítésére gazdasági tevékenységként, vagyis üzletszerűen, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel került sor 2020-ban, akkor az ingó vagyontárgy értékesítéséből származó jövedelem megállapítására vonatkozó szabályok szerint kiszámított jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek tekintendő, amit a 13. sorban kell feltüntetni. Ezután 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adót is kell fizetni. A személyi jövedelemadó és a szociális hozzájárulási adó alapja a megállapított jövedelem 87 százaléka.
Azonban nem keletkezik adókötelezettség, ha a magánszemély ingóértékesítésből származó összes jövedelme – ha az nem gazdasági tevékenységből származik – nem haladja meg a 200 ezer forintot. Ha az e jogcímen megszerzett jövedelem meghaladja ezt az összeget, akkor csak a 200 ezer forint feletti rész után kell a 15 százalékos adót megfizetni. Ilyenkor a teljes jövedelmet be kell vallani, de annak 15 százalékkal megállapított adóját csökkenteni kell 30 ezer forinttal.
Bizonyos jövedelmek nem adókötelesek. A nyugdíj, a megváltozott munkaképességűek ellátásai – a rokkantsági ellátás, a rehabilitációs ellátás –, a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság a személyi jövedelemadó szempontjából nyugdíjnak minősülnek, melyek adómentes juttatásnak számítanak. De a tanulmányok után kapott ösztöndíj is adómentes bevételnek minősül, ezért arról nem kell szja-bevallást benyújtani.
Jó tudni, hogy ha a bevallásban szerepel fizetendő személyi jövedelemadó vagy fizetendő szociális hozzájárulási adó, és ezek együttes összege nem több mint 500 ezer forint, akkor – az egyéni vállalkozók és az áfás magánszemélyek kivételével – akár 12 havi pótlékmentes részletfizetés is kérhető idén, amit a bevallásban kell jelölni. Az első részlet befizetésének határideje és a bevallási határidő 2021. május 20.
Ha a tervezet alapján visszaigényelhető adóra is jogosult az adózó, akkor meg kell adnia a bankszámlaszámát (nem a bankkártyaadatokat) vagy a postai címét attól függően, hogy miként szeretné visszakapni az év közben többletként befizetett összeget. Ha valaki tavaly több önkéntes pénztárba is fizetett, a bevallásban kell jelölnie, hogy melyik pénztárhoz kéri a visszautalást.
A fizetést intézhetik a kitöltőfelületen keresztül is, azonban ha nem online intézik az ügyletet, akkor az átutalás mellett csekken vagy a kijelölt ügyfélszolgálatokon bankkártyával is befizethetik az adójukat.
A papíralapú bevallás során, legyenek figyelmesek, hiszen a főlapot alá kell írni, máskülönben a bevallás érvénytelennek számít majd. Az szja 1+1 százalékáról mindenki nyilatkozhat akár a webes felületen, akár papíron, amit postán is beküldhet a NAV-hoz.
A tervezetet megtekintheti a honlapon, az „eSZJA” ikon kiválasztását követően a „Belépés”-re kattintva, KAÜ-azonosítás – ügyfélkapus, az e-személyi igazolványos vagy RKTA telefonos azonosítás – után. Ha nincs ügyfélkapuja és kérte a tervezet postázását, akkor postán kapja meg az elkészült tervezetet. Ha mindent rendben talál a bevallási tervezettel kapcsolatban, egyéb teendője nincs, az 2021. május 20-án bevallássá válik.
Hozzászólások