A magányosan csipogó kismadarak zöme nem árva, nem szorulnak megmentésre.
Az egyre melegebb időjárás beköszöntével elindul a fészekelhagyási szezon is. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye
ilyenkor lehet találkozni magányosnak tűnő fiatal állatokkal a településeken is. Ezek túlnyomó többsége azonban nem árva, nem szorul megmentésre, a legnagyobb segítség számukra az, ha nem visszük haza őket. Hasonló a helyzet a kirándulás során talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákkal, nyúl-, nyest- és mókuskölykökkel, vadmalacokkal, de ezeket jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad.
A tájékoztatás szerint a kis- és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy
fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz etető szüleiket.
Ilyenkor az emberek többnyire tollas, nem menekülő, hangosan csipogó, magányosnak tűnő fiókákat láthatnak az utcákon, parkokban, kertben. A látszat ellenére azonban ezek a fiatal állatok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak, ezért szükségtelen, sőt, a madarak számára kifejezetten káros, ha hazavisszük őket.
A közlemény kiemeli, hogy ilyen helyzetben az a legjobb megoldás, ha a nyílt helyen üldögélő fiókát
óvatosan megfogva a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba, bokor alá tesszük le.
Bővebb információk a témában a www.mme.hu weboldalon találhatók.
Hozzászólások