Most csütörtök helyett pénteken tartja a szokásos kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.
A járványadatok jelenleg stagnálást mutatnak, a miniszter szerint ez annak lehet az eredménye, hogy a koronavírus egyes mutánsai gyorsabban terjednek a korábban ismert változatoknál. A nyitás mindenképp – ahogy fogalmazott – „óvatos és szakaszos lesz” és várhatóan két ütemben fog zajlani, az első márciusban, a második májusban várható.
A miniszter azt is elmondta, hogy mivel Magyarországnak érvényes szerződése van az orosz és kínai vakcinákkal, így az Európai Unióhoz képest is gyorsabb oltási program valósulhat meg. A gazdasági újraindítási akcióterv elfogadásáról is beszélt Gulyás Gergely, aki szerint a legfontosabb adat, hogy a foglalkoztatás a 2020-as szinten maradjon. Magyarországon 4 és fél millióan dolgoznak, ez a miniszter szerint azt mutatja, hogy a válságkezelésnek nem feltétlenül kell a munkahelyek elvesztésével járnia:
„a munkaalapú válságkezelés fenntartása mindenkinek az érdeke.”
A bértámogatások állam által átvállalt része esetében a vendéglátóknál előfinanszírozásra áll át a rendszer, így Gulyás szerint nem várható a bérek kifizetésében.
Február 1-je és május 31-e között az állami és önkormányzati ingatlanok után nem kell bérleti díjat fizetni az éttermeknek, kávézóknak és konditermeknek, erről pénteken megjelenik a kormányrendelet. Ha nem állami vagy önkormányzati az ingatlan, a magánfelek közötti jogi vitába a kormány nem akar belemenni, de Gulyás személyes véleménye, hogy nekik sem kéne.
Gulyás Gergely újságírói kérdésere válaszolva azt is elmondta pénteken, hogy a jelenlegi tervek szerint, ha lesz nyitás, akkor két lépcsőben: március 1-jével és húsvét szombaton.
Fennállhat egy harmadik hullám veszélye is, de az új, gyorsabban terjedő mutációk ellen egyelőre úgy tudjuk, hogy az oltás hatásos. A harmadik hullám pusztítása csak az oltással megfékezhető. A virológusok szerint nyolcszoros-kilencseres lehet a látencia, így akár 3 millió felett is lehet azoknak a magyaroknak a száma, akik (akár tünetmentesen) átestek már a koronavírus-fertőzésen. Ez alapján 3 és fél millió ember beoltása akár elegendő is lehet a nyájimmunitáshoz, de ebben bizonytalansági faktort jelent az, hogy a gyógyult fertőzöttek immunitásáról még nem lehet biztosan tudni, hogy meddig tart. Gulyás megismételte, hogy a jogszabály fél éves immunitással számolt az esetükben – közölte.
Hozzászólások