A házasság és a család fogalma az elmúlt években a különböző médiafelületeken rendszeresen megjelenik, hiszen a politikai törekvések egyik legfontosabbja a népességcsökkenés megakadályozására irányul; ennek érdekében pedig nagy hangsúlyt kapnak a családtámogatási lehetőségek, illetve a keresztény szentségeknek megfelelő házasság-értelmezés férfi és nő között.

Miközben a házasság intézménye egyre kevésbé fontos a mai fiatalok számára, a statisztikai adatok teljesen mást mutatnak. 2016-ban 51.805-, míg 2021-ben 72.000 házasságot jegyeztek be. Az OTP készíttetett egy felmérést 2021-ben, keresve az ellentmondások magyarázatát. A felmérés egyértelműen kimutatta, hogy a válaszadók körében nem fontos a papír, de az utóbbi időszakban bevezetett családtámogatási lehetőségek igen komoly ösztönzők a családot tervező párok számára. Ennek megfelelően a válaszadók 62 százaléka mondta azt, hogy az állami támogatások és a kedvezmények miatt házasodik. 38% a gyerek miatt IS. Amennyiben a politikai cél a házasságok számának növelése volt, a családtámogatási rendszer bevezetése abszolút sikeresnek tekinthető. Viszont a gyermekvállalás és a gyermeknevelés is rengeteg kérdést felvet, hiszen a négy leggyakoribb indok a házasságok felbontásakor pont a megszületett gyerek(ek) miatt kialakuló, kezeletlen válsághelyzetek, melyek tartósan megmérgezhetik egy pár kapcsolatát és a szakításhoz vezetnek.

Ahhoz, hogy egy házasság sikeres legyen, a pénzügyi ösztönzés talán elég a papírhoz, de a hosszú távú fenntartásához már egyéb tényezők is fontossá válnak. Ilyen például az egymás iránt érzett szeretet, az értékrendszer hasonlósága, a kialakult közösség, az azonos célok és fejlődési irány. Az előző évszázadokban, amikor guba a gubához, suba a subához elv szerint választották ki a szülők a gyermekeik számára a házastársaikat, jóval kevesebb válást látunk. Szomorú tény, hogy ennek az oka elsősorban nem a hatalmas szeretetben keresendő, mely a párok között kialakult, hanem abban, hogy a kereszténységben a válás sokáig nem volt elfogadható, így két ember valóban a sírig egymás mellé rendeltetett, akár tetszett nekik, akár nem.
Napjainkban dönthetünk: egymással járhatunk vagy együtt élhetünk, papírral vagy papír nélkül. Élhetünk boldogan kettesben, de nyitott házasságban is. Ha pedig semmi sem tetszik már a házasságban, el is válhatunk. A döntés a miénk, a lehetőségek korlátlanok. A kapcsolatok megszületnek, fejlődnek, kiteljesedhetnek papírral vagy papír nélkül is, de azt leszögezhetjük: a házasságkötési ceremónia a családunkkal, barátainkkal vagy éppen szűk körben, mindenképpen meghatározó élmény az életben, szóljon egy időre vagy tartson akár örökre!
Hozzászólások