Debrecen momentumos önkormányzati képviselője és a Mi Hazánk Mozgalom helyi népszavazást kezdeményezett a városba tervezett kínai akkumulátorgyár ügyében.
A Momentum MTI-hez eljuttatott szerdai közleménye szerint Mándi László hétfőn nyújtotta be hitelesítésre a helyi választási bizottságnak a népszavazási kérdést annak érdekében, hogy a debreceniek kifejthessék véleményüket az akkumulátorgyárról.
Azt írták, hogy egy ekkora beruházás nem lehetséges a helyiek bevonása és megkérdezése nélkül. Több mint 200 000 ember jövőjéről nem dönthetnek zárt ajtók mögött – indokolt a Momentum.
A helyi népszavazásra javasolt kérdés a következő:
Egyetért-e Ön azzal, hogy Debrecen közigazgatási területén tilos legyen olyan ipari létesítményt létrehozni, amelynek az óránkénti átlagos vízigénye meghaladja a 130 köbméter értéket?
Szerdai budapesti sajtótájékoztatóján Apáti István, a Mi Hazánk alelnöke, országgyűlési képviselője arról beszélt: “a lakosság, a civilek, a cívisek igényeinek megfelelően, velük összefogva és melléjük állva” tették meg a lépést annak érdekében, hogy a jelenlegi “hitvita” helyett váljon világossá, mekkora Debrecenben a környezetet és a vizeket jelentős mértékben terhelő beruházás támogatottsága.
Salánkiné Kuti Zsuzsanna, a Mi Hazánk választókerületi elnöke elmondta: kedden a helyi választási irodának benyújtott kezdeményezésükkel arról kérnék ki a debreceniek véleményét:
Egyetértenek-e azzal, hogy olyan, veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem létesülhessen vagy üzemelhessen Debrecen közigazgatási területén belül, amelynek szén-dioxid-kibocsátása meghaladja az évi 100 000 tonna, vagy ivóvíz-igénye eléri a napi 10 000 köbméter értéket?
Az LMP hétfőn országos népszavazást kezdeményezett annak érdekében, hogy csak ott épülhessen Magyarországon akkumulátorgyár, ahol ehhez a helyi lakosság hozzájárul.
A kezdeményezést tartalmazó dokumentum leadása után, a Nemzeti Választási Iroda épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján Keresztes László Lóránt, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke elmondta: súlyos válságokat élünk át, és ilyen időkben rendkívül fontos feladat természeti értékeink megóvása és az önállóságot erősítő gazdaságpolitika érvényesítése.
Kapcsolódó:
Forrás: MTI
Hozzászólások